תובעת מליונים מבית חולים בו כלל לא טופלה

חדר ניתוחים. אילוסטרציה
חדר ניתוחים. אילוסטרציה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

שורה של מחדלים רפואיים לכאורה, מתוארת בתביעה אותה הגישה עוה"ד דורית פילו, בשמו של אלמן ושלושת ילדיו, אשר איבדו את אם המשפחה במהלך לידה.

על פי התביעה הגיעה היולדת (37) במצב בריאותי תקין לבית החולים לאחר תשעה חודשי היריון תקינים, וזאת על מנת ללדת בפעם השלישית.

למרות שלא היתה אינדיקציה רפואית לכך, החליט הצוות הרפואי לזרז את הלידה באמצעים תרופתיים (אוקסיטוצין), אולם הלידה לא התקדמה. הצוות הרפואי שקל לבצע ניתוח קיסרי, ולאחר מכן חזר בו והוחלט על מתן עירוי אמניוטי. הרופא שערך את העירוי יצא מהחדר והשאיר את היולדת רק עם מיילדת בחדר.

כשתי דקות לאחר תחילת העירוי, הופיעה ירידה דרסטית בדופק העובר, היולדת החלה לתלונן על קושי בנשימה ולחץ בחזה, התמוטטה ואיבדה את הכרתה.

הצוות הרפואי, שחשד כי היא סובלת מתסחיף מי שפיר, העביר אותה לניתוח חירום במחלקת טיפול נמרץ במהלכו חולצה התינוקת בשלום ועקב דימום נרחב, היולדת עברה כריתת רחם מלאה.

לאחר הניתוח, מצבה של האם המשיך להתדרדר, ובשעות הלילה, כאשר מצבה התייצב היא הועברה למחלקה לטיפול נמרץ אחת מהרופאות המטפלות במחלקה טלפנה לרופא עמית, ששימש באותו מועד ככונן בבית חולים אחר – וביקשה ממנו להעביר בדחיפות לבית החולים בו טופלה היולדת את מכשיר ה- ECMO של בית החולים בו הוא עובד.

על פי התביעה, ECMO הינו מכשיר מציל חיים, המצליח לחמצן את דמם של המטופלים באמצעות מכשור מלאכותי, ומיועד לחולים הסובלים מכשל ריאתי או לבבי זמני. משום מה, סירב הכונן לבקשתה של עמיתתו, בטענה כי מקרה זה אינו מתאים לשימוש במכשיר – וללא כל הסבר נוסף. בשעות הבוקר נפטרה היולדת בהותירה אחריה בעל אלמן ושלושה ילדים יתומים וביניהם תינוקת בת יומה.

ועדת בדיקה שהוקמה במשרד הבריאות על מנת לחקור את האירוע פרסמה את מסקנותיה, לפיהן פעל הצוות הרפואי כשורה אף שהיו כשלים פרוצדוראליים כדבריה. בד בבד, המליצה הועדה להנגיש מכשירי ECMO לבתי חולים נוספים.

ד"ר רמי מאור, מומחה בגניקולוגיה ובמיילדות, מבקר בצורה חריפה ביותר את מסקנות ועדת הבדיקה במשרד הבריאות, וטוען כי האישה הגיעה אל בית החולים במצב בריאותי תקיןולא הייתה שום אינדיקציה רפואית לזרז את לידתה (לא היו לה תנאים צוואריים מתאימים) . לדבריו, ניסיון זירוז הלידה נעשה בניגוד להנחיות האיגוד הישראלי ובניגוד לפרקטיקה הרפואית הסבירה.

בנוסף, לדבריו, מתן העירוי האמיונטי, שגרם ככל הנראה להתדרדרות החמורה במצבה – נעשה מבלי שמולא אפילו לא תנאי אחד המצריך את נתינתו.

ד"ר מאור קובע כי מסקנות הועדה מטעם משרד הבריאות, שמונתה לבדוק את המקרה, סותרות מחקר מהשנים האחרונות המצביע על הישנות גבוהה פי ארבעה של תסחיף מי שפיר בקרב יולדות שעברו השראת לידה.

פרופ' שפירא, מומחה להרדמה, שחוות דעתו צורפה אף היא לתביעה, קובע שהרופאים בבית החולים בו טופלה האשה לא ערכו אבחנה מבדלת למצבה של היולדת ולמשל לא שללו את האפשרות שהיולדת סובלת מקריש דם בלב. במקרה כזה, לדבריו, ניתוח לב פתוח היה יכול להציל את חייה.

בנוסף קובע פרופ' שפירא כי מכשיר ה-ECMO היה מציל, בסבירות גבוהה ביותר – את חיי היולדת. לדבריו, על הרופאים היה להביא את המכשיר כבר בעת הניתוח שבוצע ביולדת, וחובה היה על הרופאה בבבית החולים המטפל להתעקש ולדרוש את המכשיר מבית החולים השניתו, או מכל בית חולים אחר בארץ שהמכשיר נמצא ברשותו.

השארת תגובה