בירושלים דואגים להתפתחות הילד

צוות ביה"ס 'תבונת יעקב' ברמות נחשף להיקף שירותי התפתחות הילד של 'כללית' • התוודעו לפעילות הייחודית של מכוני התפתחות הילד ברמות ורמת אשכול • הרב משה רוזנגרטן, מנהל מגזר חרדי במחוז ירושלים: "אנו שמים דגש מיוחד על תחום התפתחות הילד בכל ההיבטים ולכל הגילאים"

כיתה
כיתה

למעלה ממאה מחנכות, מורות מקצועיות, מורות שילוב ונשות צוות השתתפו באסיפת הערכות לקראת שנת הלימודים תש"פ, בבית הספר 'תבונת יעקב' שבשכונת רמות בירושלים. במהלך הערב שמעו נשות החינוך את גב' נאווה גולדברג, מרפאה בעיסוק במרפאת רמות של 'כללית', שגילתה את היתרונות המשמעותיים של 'כללית' במרכזים להתפתחות הילד בריכוזים החרדיים באזור ירושלים.

גב' גולדברג הדריכה את המורות איך לזהות אצל התלמידה את קיומה של בעיה שמצריכה הפנייה לקופת חולים והדגישה כי 'כללית' היא הקופה היחידה שמעניקה כיסוי מגיל 9 ועד גיל 18. גב' גולדברג סיפרה על שירותי התפתחות הילד המקצועיים והמותאמים שניתנים במכון להתפתחות הילד ברחוב לואי ליפסקי 1 שבשכונת רמות ובמכון להתפתחות הילד שברחוב פארן 12 בשכונת רמת אשכול.

"ל'כללית' מענה רחב ומקצועי מהשורה הראשונה" גילתה גולדברג "היקף המטפלים בריפוי בעיסוק במחוז ירושלים גדול משמעותית וכולל 67 מרפאים בעיסוק מקצועיים ובעלי וותק, מתוכם 45 נותנים שירות במכוני התפתחות הילד בלבד, ומומחים במגוון התחומים הנדרשים כגון: וויסות חושי, תינוקות, אכילה, טיפולים לילדים על הספקטרום האוטיסטי ועוד".

פריסת השירות רחבה מאד ולרשות הלקוחות עומדים מכוני התפתחות הילד בשכונות רבות ברחבי ירושלים רבתי. על מנת להקל על ההורים ולהציע נוחות וזמינות מקסימלית נפתחו מכונים נוספים בשכונות החרדיות המתפתחות והולכות, כמו נווה יעקב וגבעת זאב. הצוות המקצועי כולל גם מטפלות חרדיות המכירות את האפיונים המיוחדים של האוכלוסייה החרדית ובמידת הצורך מבצע שינויים והתאמות בכדי לספק את המענה המקצועי ביותר שיענה לצרכים המיוחדים באופן המדויק ביותר.

"לצורך זה" סיפרה גולדברג "פיתח הצוות במכון רמת אשכול בשיתוף עם מלמדים וגננות מהאזור, שאלונים מותאמים לילדי חיידר, אבחונים הכוללים התייחסות למאפיינים הייחודיים של המגזר ואמצעי טיפול הולמים. ניתנת התייחסות לשלב המוקדם בו הילדים לומדים את אותיות הא"ב ורוכשים קריאה, לעובדה שהילדים חשופים פחות לזמן מסך ויותר למשחקי חצר, קופסא והרכבה. ליחסי חברה בין אחים במשפחות ברוכות ילדים ולתפקידים בבית, ובטיפול יוכל ליהנות מספרים ומשחקים בעלי דמויות מעולמם התרבותי".

"כמו כן" הוסיפה "מספקים ב'כללית' את שירותי קלינאות התקשורת בהתאמה לשפת האם של הילד, כך מופעלות קלינאיות תקשורת חרדיות בשפת האידיש לצד שירותי קלינאות תקשורת רגילים בעברית וכן באנגלית במקרה הצורך כמו בעולים מארה"ב והעולם".

במרפאת 'כללית' בשכונת רמות א' בירושלים, פועל המרכז להתפתחות הילד, המאויש במיטב מומחי 'כללית'. בתחום הריפוי בעיסוק לילדים, כאמור, גב' נאווה גולדברג ואיתה גב' חיה חגית אליסיאן וגב' מור אמויל; בתחום הריפוי בדיבור לילדים גב' טובה שושנה שפרן, גב' עטרת בת שבע בורשטיין, גב' חנה רחל טורצין, גב' מרים דומיניק שושנה וגב' גלית לאה כהן.

נשות החינוך התרשמו מהנתונים והביעו התעניינות מרובה בשירותים ובאפשרויות שמציעה 'כללית'  עבורם ועבור תלמידותיהם בירושלים.

הרב משה רוזנגרטן, מנהל מגזר חרדי במחוז ירושלים: "הלקוחות הרבים שנהנים ומרוצים משירותי התפתחות הילד של 'כללית' הם העדות הטובה ביותר למובילות ולמקצועיות הרפואית וההתפתחותית של 'כללית' במחוז ירושלים. במחוז ירושלים אנו שמים דגש מיוחד על תחום התפתחות הילד בכל ההיבטים ולכל הגילאים, פריצת הדרך של 'כללית' בנושא וכמות הטיפולים הגדולה מעמידים אותה במקום הראשון לילדה החרדית".

השארת תגובה