להעלות את המודעות של תושבי העיר

מרק אוקון
מרק אוקון

סוגיית המגבונים הלחים והשלכתם לאסלה היא אחת הסוגיות המורכבות עמה אנו נאלצים להתמודד באיגודן, גוף המשרת 2.5 מליון תושבים הפרושים על פני 24 רשויות מקומיות המחוברות לשפד"ן.

בכל יום מגיעות לא פחות מ-40 טונות של פסולת למי הביוב של גוש דן. כן, בכל יום. כ-75 אחוזים מתוך אותה כמות של פסולת מורכבת ממגבונים לחים, כולל אלו הנחשבים ל"מתכלים", למרות שבפועל עד שהם באמת מתכלים נגרם נזק רב.

המגבונים הלחים הנשטפים לצנרת עושים את דרכם אל מערכות סינון של תחנות שאיבה ומכון שפד"ן ויוצרים פקעות בד גדולות אשר סותמות את המערכות ואחראיות להתפרצויות ביוב קשות. שטיפתם באסלה מובילה לסתימות קשות במערכות הביוב הביתיות או של כלל הבניין, להצפת הביוב כאמור וליצירת מפגע תברואתי קשה המלווה בריחות רעים, זיהומים ואף מחלות. עלות תיקון הנזק גבוהה, ופוגעת באיכות החיים.

קשה להעריך את הנזק הכלכלי, אך עלות העבודה לתיקון התקלה מסתכמת בעשרות ומאות אלפי שקלים בכל פעם, וכל זאת עוד לפני שדיברנו על הנזק האקולוגי המצטבר. חלק גדול מגלישות הביוב שנראות ברחובות הן בדרך כלל כתוצאה ממגבונים.

בתקופה האחרונה יצאנו בקמפיין משותף עם תאגיד המים של בני ברק "מי ברק" כדי להעלות את המודעות של תושבי העיר לנזק הרב הנגרם כתוצאה מהשלכת מגבונים לחים לאסלה. מעבר למילים הטובות והיוזמה הברוכה של התאגיד, חשוב שכולנו נזכור כי הכל נמצא בידיים שלנו. לא מדובר בכח עליון או מכת גורל. הדברים פשוטים הרבה יותר: מגבון לח תמיד לפח!

הכותב הוא מנכ"ל איגודן

השארת תגובה