חודש לפני: החרדים והימין בחשש

ביהדות התורה חוששים מעוצמה יהודית, וממתינים להכרעת הגר"מ מזוז • בש"ס חוששים מעמיר פרץ ולוי-אבקסיס, בימינה חוששים מהליכוד ועוצמה יהודית, נעם וזהות • אפילו בליכוד חוששים

פתיחת מערכת הבחירות ביהדות התורה
פתיחת מערכת הבחירות ביהדות התורה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מערכת הבחירות מוציאה מכולנו פיהוק גדול, כאשר המסרים, הקמפיינים, המחנות והספינים, די משכפלים את עצמם בתבנית קבועה. למרות זאת, בעוד פחות מחודש, כל אזרח ישראלי אשר מפעמת בו רוח אחריות ומעורבות, ייקח את עצמו לקלפי וישלשל את בחירתו עבור מי שהוא חפץ ביקרו, או שמא, עבור מי שהוא הכי פחות שונא.

ראש הממשלה והקמפיינר הטוב ביותר בסביבה, הנחיל לסצנה הפוליטית הנחת יסוד כמעט בלתי מעורערת: גורל הבחירות נקבע ברגע האחרון. ימים ספורים לפני הבחירות מפשילים שרוולים, פותחים שידורים חיים, הולכים לאולפנים, שולפים את התותחים הכבדים, ומצפים לתוצאות טובות.

רגע לפני שגל הבחירות האחרון מתרגש עלינו, ניסינו למפות את מפת האתגרים עימם המפלגות מכל הסקאלה הפוליטית יאלצו להתמודד; המכשולים אותם יבקשו לצלוח בשלום והסיכונים שמחכים להם מעבר לפינה.

יהדות התורה

הסיכון: תחושת אי שייכות, חוסר הרמוניה בין המטות, אי הצבעה אידיאולוגית.

ישראל אייכלר כיכב השבוע בסרטון פיראטי, בו הוא נשאל על ידי עוזרו האם ראה כבר את כותרות העיתון 'דר שטירמר' על איומי ה'צוררים' אביגדור ליברמן ורון קובי. 'יהדות התורה' הרשמית התנערה, התגובות היו נזעמות, אך נדמה שכולם שבעי רצון מהמסר אותו אייכלר חידד: היהדות החרדית במצב חירום, אם לא תצביעו ג' – הנורא ביותר יתממש.

למעשה, תחושת החירום והרדיפה האנטי חרדית נחוצה עד למאד ליהדות התורה, המתמודדות עם תחושת אדישות הולכת וגוברת. חוסר העניין מגיע כצפוי מהציבורים שלא מיוצגים ישירות בכנסת, במרכזם קהילות כלל חסידיות. לפני הבחירות האחרונות הקומה 'מועצת הקהילות' שנועדה לחבר את כולם לעשייה, אך במבחן המציאות, קשה לשווק גוף חסר שיניים ורלוונטיות יותר מחודשים ספורים.

הוויכוח על כמות הקולות שאלי ישי הביא בבחירות האחרונות עדיין ניטש, אך ללא ספק הימנעות הגר"מ מאזוז מתמיכה חוזרת במפלגה האשכנזית לא מוסיפה קולות. תוסיפו לכך את מפלגת 'נעם' החדשה של האגף החרד"לי של הציונות הדתית שבעבר חלקם הצביעו ליהדות התורה, ותקבלו נדידה של לא מעט קולות שכבר היו בקופה – החוצה. נכון לשעת כתיבת השורות, עדיין נעשים מאמצים מול ישי והר המור, בינתיים ללא תוצאה.

למותר להזכיר כי המנדט השמיני שקיבלה יהדות התורה והביא אותה לשיא היסטורי, תלוי על בלימה, ובית המשפט עדיין יידרש לבדוק את כשירותם של הקולות, במסגרת עתירתו של עמית הלוי, מקום 36 ברשימת הליכוד.

התמודדותו של איתמר בן גביר עשויה למשוך קולות חרדיים, בעיקר ממצביעי חב"ד והחרדים היותר ימניים. במידה ובן גביר יצליח לשכנע אנשים כי אחוז החסימה נמצא בהישג ידו – הוא עשוי להיות כאב ראש לא קטן למפלגות החרדיות.

 ש"ס

הסיכון: תם עידן החברתיות

מפלגת ש"ס נישאת על כנפי הצלחת הבחירות האחרונות, שהביאו 8 מנדטים נאים לתנועה הקדושה. השמחה על הכאת הסקרים שוק על ירך ואי מימוש נבואות הזעם על התרסקותה, מתעלמות מההיסטוריה עשירת המנדטים של המפלגה החרדית-ספרדית ומציבים לה רף נמוך מלכתחילה: מפלגה קטנה עד בינונית, זהה לאחותה האשכנזית יהדות התורה.

ציפוף השורות בין הגושים והעובדה שראש הממשלה נתניהו לא הצליח להקים ממשלת ימין, עשויה להגביר עוד יותר את הלחץ על מצביעים מתנדנדים בשוליים. החיבוק הגדול שדרעי מעניק לנתניהו יצטרך להיות אדוק עוד יותר, כדי לגרום לאנשים להשתכנע שפתק של ש"ס יעניק להם הטבות חברתיות וישמר את כסאו של שליט הימין הבלתי מעורער.

לפני מספר שבועות, הקים 'הליכוד' לראשונה מטה בחירות חרדי, בראשו עומד ח"כ שלמה קרעי, שומר תורה ומצוות, נעים הליכות ואיש פריפריה. רשמית המטה החרדי לא פונה למצביעי המפלגות החרדיות, אבל שום דבר לא ימנע ממנו לבקש את קולותיהם של מצביעי ש"ס הפחות קשיחים, בעיקר מהפריפריה.

ההנחה הרווחת היא שמרבית קולות ש"ס מגיעים היום ממצביעים חרדיים, כך שבהם לא צפוי שינוי דרמטי, אך אם מתייחסים לקולות שש"ס כן מצליחה להביא בזכות הטיקט החברתי, ראוי לתת גם את הדעת על אורלי לוי-אבקסיס, נציגה חברתית מובהקת, שחברה לעמיר פרץ, גם הוא נציג הפריפריה עם אג'נדה חברתית בולטת. מנגד, יש לקחת בחשבון את היטמעותו של משה כחלון בליכוד, מה שמפנה את הזירה החברתית מאופציית בחירה נוספת.

 ימינה

הסיכון: ביבי המלך, שלטון הימין בסכנה ובן גביר מעבר לפינה.

את האתגר עימו מתמודדת מפלגת הציונות הדתית – אין צורך לחפש בנרות. הוא כאן, נוכח, גדול, אימתני ומאיים. בריחת קולות ברגע האמת ממפלגת נישה אל חיקו של ראש הממשלה נתניהו הייתה תמיד תסריט ריאלי, אך בבחירות הנוכחיות הוא גדול מאי פעם.

בניגוד למצביעים החרדיים האמונים על 'ועשית ככל אשר יורוך', הרי שאנשי הציונות הדתית מצביעים בהתאם להשקפת עולם פוליטית-ימנית עימה הם מזדהים. וכשעל השולחן עומדת השאלה מי יממש טוב יותר את מדיניות הימין, היתרון של מפלגת הנישה הולך ומצטמצם.

בנוסף, האיבה בין ראש הממשלה לבין מנהיגת המפלגה איילת שקד ושותפה הפוליטי נפתלי בנט – מתירה את מרחץ המנדטים ומותירה את המרחב פרוץ לחלוטין. ושוב עם השוואה למפלגות הלוויין החרדיות: בזמן שש"ס ו'יהדות התורה' מגלים לויאליות מוחלטת לביבי ונהנים – נכון לכעת – מהגנה מפני מתקפות, הרי ששקד, סמוטריץ' ובנט מהווים מטרות נייחות לחיצי הקמפיין של 'הליכוד'.

ניצנים ראשונים של הסכנה המתהווה, צצו השבוע בדיווח 'הארץ' על שיחות שכנוע מצד אנשי שקד בפני אנשי 'הליכוד', במטרה לשלב אותה ברשימת 'הליכוד'. על פי הנטען, אנשיה של שקד טענו כי היכרותה והשפעתה על היועץ המשפטי מנדלבליט – עשויים להציל את נתניהו מתיקיו המשפטיים, פרסום שגרר סערה רבתי. כך או אחרת, הניסיון להציג אותה כ'טרמפיטסית'; לא נקיית כפיים וככזו שמנהיגה מפלגה שכלל לא חפצה להיות בה – עשוי להיות נרטיב מתמשך בתוך שלל בליסטראות שיעופו 'ימינה'.

ראש הממשלה נתניהו נערך לחריש עמוק בקרב הציונות הדתית. הוא עוד יבקר בהתנחלויות, יפתח שנת לימודים במוסדות הסרוגים וישלח את חברי סיעתו הדתיים לאסוף קולות מכל הבא ליד.

מהצד השני, אורבת ל'ימינה' סכנה מכיוונה של 'עוצמה יהודית', שבבחירות האחרונות התמודדה עם הבית היהודי והאיחוד הלאומי. העובדה שבכל תרחיש הגיוני מדובר בקולות שילכו לאבדון – לא תמנע ממעריצי בן גביר ומרזל להשליך עליהם את יהבם ואת קולותיהם, קולות שיינגסו מ'ימינה' המרכזית.

 הליכוד

הסיכון: איבוד שליטה בסדר היום, ניצחון לא מספק להרכבת ממשלה.

במוצאי הבחירות האחרונות, נעה שיירת ראש הממשלה לגני התערוכה בתל אביב. מול קהל נרגש, לצד רעייתו, בירך נתניהו 'שהחיינו' והתפייט על ההישג הבלתי שגרתי: 35 מנדטים.

ההיסטוריה לא זוכרת באיזו נקודה עמד באותו זמן שר האוצר משה כחלון, אך סביר להניח שהעליצות הייתה ממנו והלאה. ממפלגה של 10 מנדטים ובתום קדנציה מאומצת, סיים יו"ר 'כולנו' את המערכה עם 4 מנדטים.

בהמשך התברר שנתניהו לא מצליח להרכיב ממשלה והוא היה זקוק לאצבעותיו של כחלון כדי לפזר את הכנסת ולמנוע תסריט בלהות מבחינתו של העברת הזכות להרכבת הממשלה למישהו מלבדו. תוך ימים נחתם הסכם מיזוג בין 'כולנו' לליכוד, וכחלון שב לכור מחצבתו הפוליטי.

בצירוף כולל, על הנייר, לליכוד אמורים להיות כעת 39 מנדטים. אך על פי כל הסקרים, הם נמצאים הרחק משם. אז איך קורא שנתניהו, שנהנה מהערצה אישית חסרת תקדים ופועל במרחב בו הימין נמצא בשיאו מול השמאל המושמץ והחבוט?

ובכן, מסתבר שלמרות הכל, הציבור בישראל לא 'זורם' לחלוטין עם מה שנחזה להיות משפחת מלוכה ועם מנהיג שעומד בפני כתבי אישום. להתגולל על התקשורת זה טוב, לצעוק 'שמאל חלש' זה קליט, אבל לא בטוח שזה מספיק כדי לכבוש את הלבבות ולגרום למיליוני אנשים לשייט לכיוון ספינתך.

אך יותר מכל, נתניהו מתקשה בימים אלו לשלוט בסדר היום. החקירות, מלחמות הדת, מהומות בהר הבית וחולשה מול חמאס של עזה, כל אלו שמים אותו בנקודת מגננה. כמי שנמצא כעשור בהנהגת המדינה, לנתניהו יש את האתגר הקשה מכל: להסביר לאנשים כמה טוב להם וכמה ישראל היא כוח עולמי עולה. לאנשים שכנגדו יש את הקלף הטוב ביותר – להסביר לאנשים כמה רע להם וכמה הם משוועים לשינוי.

  זהות

הסיכון: לא חוזרים על טעות פעמיים

כן כן, אתם זוכרים נכון. קיימת מפלגה בישראל בשם זהות ורק לפני כמה חודשים היא נחשבה להפתעת הבחירות עם פוטנציאל של 7-8 מנדטים. מאז חלפו הרבה גרביים בכפות רגליו של משה פייגלין, ואם אינכם עוקבים אדוקים אחר עמודי הרשת של 'זהות', ספק אם הינכם יודעים כלל על התמודדותו המחודשת.

קשה לכנות את מה שעומד בפני פייגלין כסיכון. פייגלין הוא ההתממשות של הסיכון והשבר בהתגלמותו. ברגע שלא הצליח לחצות את אחוז החסימה, מעטים מבין המצביעים ילכו עימו להרפתקה נוספת.

תגובה אחת
 1. לכל הממהרים להספיד את זהות-אם לא שמתם לב-היא באופן יציב עומדת על כ-2.5-3% בסקרים.
  כך שאני לא יודע על מה אתם מדברים.
  בנוסף:
  א. -היות ומצב נתון שזהות מתמודדת, בנוסף, על פי כל סקר יש לפחות באזור ה2.5-3 מנדטשים, הרי שמבחינה אסטרטגית כדאי מאוד להצביע זהות,כדי לוודא שאכן תעבור והקולות לא ילכו לפח…

  ב.היות והיא היחידה שמביאה קולות שבלעדיה היו הולכים לים/מצביעים ליברמן-כחול לבן -היא ההצלה לגוש הימין-היות ומניידת קולות מגוש לגוש.

  ג. רק מזכיר, שבמערכה הקודמת היו 5 מפלגות בימין שלא ליכוד ולא חרדיות/חרדליו"ת:
  כחלון.
  גשר.
  ליברמן.
  הימין החלש
  זהות
  סה"כ: יותר מ-12 מנדטים!!!
  ועכשיו נשאר רק את זהות, כך שעם עבודה טובה הם יקחו לפחות "את רוב הקופה"…

השארת תגובה