אוקראינה: הסדרת מעברי גבול ונציגות בירושלים

רה"מ ונשיא אוקראינה נועדו בצהריים וסיכמו על שורה של שיתופי פעולה בילטריאליים בין המדינות

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא אוקראינה, צילום: עמוס בן גרשום לע"מ
ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא אוקראינה, צילום: עמוס בן גרשום לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי נועדו בצהריים במעונו הרשמי של הנשיא בארמון הנשיאות בקייב ובסיומו יצאו השניים לתקשורת והציגו את התכניות לשיתופי פעולה שגובשו בין הצדדים.

בדבריו התייחס ראש הממשלה לקשר של אוקראינה והעם היהודי ואמר, כי "שתי המדינות שלנו צעירות, אך שני עמינו עתיקים והקשרים בינינו קיימים מאות שנים. הקהילה היהודית באוקראינה בת יותר מ-1,300 שנה, ואני מודה לך על שהסכמת על פרויקט פיתוח משותף באומן, אשר חשוב מאוד הן לאוקראינה והן לעם היהודי. היו תקופות שהיחסים שלנו היו מצויינים, אך היו גם תקופות של אסון בלתי ייאמן. במהלך השואה, מאות אלפי יהודים נרצחו בשטח אוקראינה, ומאוחר יותר היום, נבקר בבאבי יאר, במקום שעשרות אלפי יהודים נרצחו בידי הנאצים ועוזריהם".

אולם לצד הפרק הנורא הזה בהיסטוריה המשותפת שלנו, אוקראינה היוותה תפקיד חשוב בהקמת המדינה היהודית המודרנית. קשה לדמיין את לידתם המחודשת של המדינה היהודית ושל השפה העברית ללא ענקי הספרות והפוליטיקה אשר הגיעו מאוקראינה. סופרים כגון שלום עליכם, שאול טשרניחובסקי וחיים נחמן ביאליק, ללא ספק מהמשוררים העבריים הגדולים ביותר בזמננו, וכן רבים ממייסדי התנועה הציונית המודרנית התחילו את דרכם כאן.

למעשה, רבים מהמנהיגים במדינתנו, ראשי ממשלה ונשיאים, הגיעו מאוקראינה. על כן, יהודים מאוקראינה, לאורך ההיסטוריה וגם עכשיו, מהווים חלק משמעותי ואינטגרלי בחברה הישראלית המודרנית. אני חושב שהקהילה היהודית באוקראינה הינה הרביעית בגודלה באירופה. כיום, קהילה זאת משמשת כגשר אנושי בין שתי המדינות שלנו ופותחת בפנינו הזדמנויות שמסייעות לנו בחיזוק הקשרים בינינו. ניתן לחזק את הקשרים האלה במספר דרכים. אני מודה לך על החלטתך לקדם בפרלמנט את אשרור הסכם הפנסיות, אשר חתמנו עליו עבור אנשים אלה. ביקשת שנשלח לך את המידע המעודכן למטרה זו וזאת אעשה.

בהמשך התמקד ראש הממשלה בתוכניות לשיתופי פעולה בין המדינות ואמר:

בביקור זה קיבלנו שתי החלטות אשר יכולות להאיץ את ניצול ההזדמנויות הללו, הראשונה היא לקדם באופן מיידי את הסכם הסחר החופשי, אשר יאושרר מיד לאחר הבחירות לכנסת שלנו, להרחיב אותו כך שיכלול השקעות, כלומר, שירותים והשקעות, במילים אחרות, היי-טק.

השנייה היא לפתח, ולפתוח בקייב ובירושלים משרדי פיתוח היי-טק. אנו רוצים לראות לא רק חילופי טכנולוגיה ומעורבות אוקראינים בתעשיות ההיי-טק אלא גם השקעות היי-טק ישראליות מצטרפות להשקעות משותפות כאן באוקראינה, לא רק שאנו מסכימים על כך, אנו מעודדים זאת.

שני המדדים הללו, של הסכם הסחר החופשי ופתיחתם של המשרדים הללו בבירותינו, יקדמו זאת במהירות.

יש לנו ביטחון גדול, כמוכם, שעמים קטנים ובינוניים יכולים להפוך לעמים גדולים בניצול הרעיונות של האזרחים המוכשרים. יש אנשים מוכשרים להפליא בשתי המדינות. יש מסר אחד שאני רוצה להעביר בביקור הזה ומהשיחות המצוינות שלנו היום, והוא: נוכל לאחוז בעתיד בנפרד, אך עדיף לעשות זאת יחד. זאת תהיה התוצאה של הפגישה הזאת.

להלן פירוט ההסכמים הבילטרליים שנחתמו:

* תוכנית שיתוף פעולה בין ממשלת ישראל לבין קבינט השרים של אוקראינה בתחומי החינוך, התרבות, הספורט והנוער לשנים 2019-2022.

* מזכר הבנות בין משרד החקלאות ופיתוח הכפר של מדינת ישראל לבין המשרד למדיניות חקלאית ולמזון של אוקראינה בדבר שיתוף פעולה בתחום החקלאות.

* מזכר הבנות בין רשות הפטנטים במשרד המשפטים הישראלי לבין המשרד לפיתוח כלכלי ומסחרי של אוקראינה.

* הסכם יישום בין משרד החינוך של מדינת ישראל ומשרד החינוך והמדע של אוקראינה בנושא עידוד לימודי השפה העברית במוסדות החינוך באוקראינה ולימודי השפה האוקראינית במוסדות החינוך במדינת ישראל.

השארת תגובה