"שיווין? זה נטל" – ההסתה מבית איווט

אביגדור ליברמן פירסם סרטון הסתה חדש בו הוא מציג נתונים ואף טוען ל'מקורות' אודותם כשהוא טוען שתקציבי הישיבות הינם נטל ומונעים שיוויון

אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

יו”ר ישראל ביתנו, ח”כ אביגדור ליברמן פרסם עוד סרטון הסתה כנגד החרדים, בו נעשה ניסיון לנגן על המוטיב האנטישמי של החרדים כסחטני תקציבים.

בסרטון קושר ליברמן בין תקציבים לגיטימיים לחרדים ובין שכר חיילי החובה, מפקחי הבניה והפיקוח על המוסדות לגיל הרך.

בסרטון טוען יו”ר ישראל ביתנו, בין היתר, כי “כשתקציב הישיבות הוא 1.2 מיליארד שקל, איך נשלם לחייל קרבי יותר מ-1,620 שקל לחודש? במקום שוויון, זה נטל”.

ליברמן טוען עוד: “כשצריך לממן 20,000 משגיחי כשרות, איך יישאר כסף ליותר מ-28 מפקחי בנייה?”

חברי מדור ‘המשרוקית’ בגלובס, הבודקים עובדות, צייצו בתגובה: “כבר הראינו שלפי מקורות אמינים, מספר משגיחי הכשרות הפעילים עומד על כחמישית מהמספר שליברמן נוקב בו”.

איש העסקים החרדי, חיים יענק’ל לייבוביץ’, שנחשב שנים רבות ידיד קרוב של יו”ר ישראל ביתנו, צייץ: “אחי, אני קורא ולא מאמין. הרי אתה מחית בעבר כשאמרו כביש לנוקדים במקום מיטות לחולים. במקום חינוך בפריפיריה. כל התירוצים הצודקים שם, חלים גם כאן. אני מתבייש. ממש! הכל מותר לקדש כמה קולות? אתה פוגע בציבור גדול מאוד כולל חברים רבים שלך. חבל!!!”

אשר מדינה, מזכיר סיעת ש”ס, צייץ בחשבון הטוויטר שלו: “ידידינו איווט, כל פעם אתה מוכיח שאתה חבר אמיתי! כל סרטון נוסף שלך מאחד אותנו, החרדים והמסורתיים, ומניע אותנו בהתלהבות לצאת לקלפיות. יהיה לך חלק גדול בהצלחה שלנו. רק אל תפסיק ברגע האחרון…”

גם שלמה פיוטרקובסקי, הפרשן הכלכלי של ערוץ 7, תקף את התשדיר – תחת הכותרת “כשסרטון ההסתה מתנגש עם העובדות”:

“לפי הסרטון יש במדינת ישראל 20 אלף משגיחי כשרות. לפי דו”ח מבקר המדינה בנושא הכשרות, בשנת 2016 היו בישראל 3,800-3,900 משגיחי כשרות. בהנחה שמספרם של המשגיחים לא הוכפל פי 5 תוך 3 שנים, הרי שמדובר בקשקוש גמור, או אולי יש לומר, שקר גס.

עוד עולה מהדו”ח שלמעלה מ-95 אחוזים מהם הועסקו על ידי בעלי בתי העסק שבהם הם עבדו. לא על חשבון המדינה, כך שלא ברור בעליל מה הקשר בין המשגיחים לבין מספר מפקחי הבניה.

נמשיך: תקציב הישיבות באמת נע סביב 1.2 מיליארד ש”ח בשנה. באופן משונה כלשהו, באותן שנים שהתקציב הזה עלה בערך ב-25 אחוז, משכורות חיילי החובה פחות או יותר הכפילו את עצמן. אז אולי בשביל שמשכורות חיילי החובה יעלו צריך בעצם להעלות שוב את תקציב הישיבות? (לא באמת. זה סתם מדגים את הגיחוך בטענה).

והנה ההיילייט: “מוסדות החינוך של ש”ס ויהדות התורה מקבלים כ-111 מיליון ש”ח”. על מה לדעתכם הם מקבלים את הכסף? נכון, על ילדים שלומדים שם. ומה יקרה אם נסגור את המוסדות הללו? כמובן שנצטרך לפתוח אותם מחדש במימון מלא של המדינה כמוסדות ממלכתיים. ומה יקרה אז? כמובן שזה יעלה יותר כסף.

זה כשלעצמו, כמובן, לא אומר שזה רעיון רע להפוך את המוסדות החרדיים לממלכתיים, זה רק נועד להוריד מסדר היום את השקר על עלות מוסדות החינוך החרדיים. ובכן, מדובר פשוט בשקר.

עד כאן להיום. ולכם, חברינו מישראל ביתנו: אולי כדאי שבפעם הבאה שאתם יוצרים סרטון מחליא כזה לפחות תבדקו את העובדות? לא חבל על הפאדיחה?”

השארת תגובה