ביקורת על ועדת סל התרופות

כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אין מומחים ברפואה פנימית בהרכב וועדת 'סל התרופות'

"רשימת התרופות והטכנולוגיות המוגשת לוועדת סל התרופות לשנת 2020 ארוכה ומגוונת", טוען פרופ' אבישי אליס יו"ר האיגוד לרפואה פנימית

לדבריו: "כרגיל, את עיקר ההתעניינות תופסות התרופות היקרות לטיפול בסרטן ותרופות יקרות ל"מחלות יתום", האמורות להינתן למספר חולים קטן. אלא, שלוועדת הסל מוגשת גם רשימה גדולה של תרופות חשובות [מאריכות חיים ומצמצמות אשפוזים ותחלואה], למחלות שכיחות כסוכרת, יתר כולסטרול ומחלות ריאה כרוניות.

מדובר בתרופות, שעשויות להקל ולשפר את מהלך המחלה בקרב חולים רבים מאוד. עם זאת, מאחר והן מיועדות למאסה גדולה של חולים במחלות "בנאליות", לכאורה, הן זוכות לתשומת לב מופחתת והכללתן בסל היא במשורה, אם בכלל".

"הרכב הרופאים בוועדת הסל הוא שורש הבעיה", טוען פרופ' אליס.

"ההרכב כולל גם השנה מומחים בעלי שם במקצועות רפואיים ממוקדים, בראשם אונקולוגיה. אין בין חברי ועדת הסל אפילו לא רופא אחד, שיכול לבחון בעין מקצועית את תמונת הרוחב של סוגי התרופות השונות, שמוגשות לוועדה.

מומחי הרפואה הפנימית, מן המחלקות הפנימיות (שבהן כרבע מכלל המאושפזים במערכת הציבורית בישראל), היו אמורים להיות אלו שבוחנים את התרופות מתוך ראייה מערכתית, ולא סקטוריאלית צרה, ולתעדף מניסיונם בפועל.

הרופאים הפנימאים מטפלים מדי יום בחולים מורכבים, עם בעיות משטחי רפואה שונים, ולכן השתתפותם בוועדת הסל חיונית מאוד".

לדבריו: "אכן ישנם רופאים מומחים ברפואה פנימית בין חברי הוועדה. אך מדובר במי, שהתרחקו ממקצוע הבסיס, והתמקצעו בתחום מסוים ברפואה. כך גם לגבי נציגי קופות החולים. הם אינם עוסקים ביום יום ברפואה פעילה, ותפקידם בוועדה הוא ייצוג שיקולי הקופות.

לא אלה, ולא אלה, יכולים למלא נאמנה את הצורך בתעדוף רוחבי של שלל התרופות המוגשות. משכך, יש לחזור ולעדכן מיידית את הרכב הוועדה, ולהוסיף להרכבה מומחה ברפואה פנימית".