הפרדת המופע בעפולה – הסאגה כולה

לקראת סיום ההופעה הגיעה ההודעה על פסיקת בג"צ שהפך את ההחלטה • בש"ס הגיבו להחלטת בג"צ: "צר לנו ששופטי בג"צ בחרו בפלפולים משפטיים לא רלוונטיים על פני השכל הישר וההיגיון"

ההופעה השבוע בעפולה
ההופעה השבוע בעפולה

"בעפולה כל אחד עושה מה שהוא רוצה וכולם אוהבים. נפגעתי בשביל השכן הדתי שלי מהתערבות של בתי המשפט בחיים שלו ו'וואלה' שמחתי לראותו יוצא עם המשפחה להופעה בסופו של דבר", שח באוזננו תושב עפולה נסער שדרש שלפני שהשופטים קובעים "גורל" של הופעה שיבואו לעפולה לראות מה זה 'דו קיום'. "יש לי שכנים ערבים, חרדים, אתיופים ורוסים – באמת אני לא צוחק", הוא אומר.

אם כבר חשבנו שראינו הכל, הרי שזו רק ההתחלה: לקראת סוף האירוע בעפולה שהתקיים באישור בית המשפט המחוזי שביטל החלטה קודמת שלו, החליט בית המשפט העליון לקבל חלקית את "שדולת הנשים" וקבע כי ההחלטה התקבלה בחוסר סמכות מאחר ולשופט בית המשפט המחוזי לא היה סמכות לבטל את ההחלטה שקיבל שופט אחר באותו בית משפט. שופטי בג"ץ הדגישו שאינם מביעים דעה לגבי הנושא עצמו. כזכור, שופט ביהמ"ש המחוזי בנצרת קיבל את עתירת ש"ס בעפולה – ביטל את הוראת ביהמ"ש ומחזיר את ההחלטה לעירייה. בהצעתו המליץ השופט לבצע את הפשרה ל-3 מתחמים אך לא מחייב. בהחלטתו ציין השופט כי אף אם ניתן לומר שיש בכך משום פגיעה מסוימת בזכות כלל הציבור להיות נוכח באותו שטח מוגדר ומצומצם של האירוע, הרי שפגיעה זו היא מידתית ופחותה בצורה משמעותית מהפגיעה בזכות הציבור החרדי להשתתף באירוע, ככל שתבוטל ההפרדה.

כזכור, בבית המשפט המחוזי בנצרת התקיים ביום רביעי בשעות הצהריים דיון בעתירה שהגישה ש"ס נגד החלטת בית המשפט לאסור הפרדה מכל סוג שהוא באירוע המתוכנן לערב בעיר בהשתתפות הזמרים מוטי שטיינמץ וחיים ישראל ויועד עבור הציבור החרדי. השופט הציע פשרה לפיה הרחבה תחולק לשלושה חלקים, גברים, נשים ומעורב. בכירים בש"ס מסרו כי הם מתנגדים להצעת הפשרה של השופט ואמרו כי, "לא יקום ולא יהיה. לא יהיו שום פשרות. האירוע יתנהל אך ורק בהפרדה מלאה. כל האירוע הזה נקבע לפי הנוהל שהוציא משרד הנגב והגליל באישור דינה זילבר". בכוונת המפלגה לעתור לבג"ץ במקרה והשפוט יכפה את הצעתו.

גורמים בנציגות החרדית בעיר עפולה אמרו לאחר התייעצות: "אנחנו לא ניתן לבית המשפט ליצור תקדים הרסני. המודל הזה חסר כל הבנה בסיסית לצרכים של המגזר כולו. הפרדה היא עניין הלכתי לא פרוצדוראלי. זאת תופעה שאסור לתת לזה אפשרות, זאת לא בעיה רק שלנו זאת בעיה כלל ארצית למגזר החרדי כולו".

תנועת ש"ס בתגובה לפסיקת ביהמ"ש בנצרת: "השכל הישר ניצח היום בבית המשפט. נאבקנו והצלחנו להבטיח שכל אדם יוכל לחיות על פי אמונתו ואורח חייו וללא כפיה כלשהי. אנו גאים ושמחים על כך שהובלנו את הדרך של אחדות וחיים ביחד ושל התחשבות הדדית בין כל הציבורים ולא של שיסוי ציבור בציבור. ש"ס הוכיחה שוב, שהיא היחידה העומדת בחזית החברתית, והיחידה שנאבקה בזירה המשפטית לכל אורכו של ההליך, במטרה לדאוג לכל מגזר בחברה הישראלית לקיים את אורחות חייו על פי אמונתו מבלי לכפות עליו ערכים אחרים. ש"ס מודה לאלפים הרבים בציבור הישראלי, חרדים, מסורתיים, חילונים, שביטאו את התמיכה הרחבה במאבק החברתי הצודק הזה".

האירוע בעפולה הוא אחד מיני מאות אירועים לכלל האוכלוסיות המתקיימים בתקופה זו ביוזמת משרד הנגב והגליל בראשות השר דרעי, במטרה להעניק תנופה ואיכות חיים לתושבי הנגב והגליל והפריפריה. ש"ס תמשיך בעשייה החברתית הענפה שלה, בדגש על אפליה מתקנת לאוכלוסיות המוחלשות ובקידום תכנית "חיים בכבוד" למען משתכרי שכר המינימום ותושבי השכונות.

תגובת תנועת ש"ס להחלטת בג"צ על הפס"ד במהלך האירוע: "צר לנו ששופטי בג״צ בחרו בפלפולים משפטיים לא רלוונטיים על פני השכל הישר וההיגיון. אנו נמשיך להיאבק כדי לשנות את ההחלטה הזו ולאפשר לכל ציבור במדינת ישראל את הזכות לחיות על פי אמונתו ואורחות חייו ללא כפיה"

יו"ר 'דגל התורה' ח"כ משה גפני: "זה היה צפוי. דווקא ההחלטה של השופט שאפשר לקיים את האירוע הייתה ההפתעה. כל האמירות שבית המשפט דואג לזכויות המיעוט הכל שקר. כשזה מגיע לנושאים של הציבור החרדי או הדתי זה מזכיר את הסיפור של רבי יונתן אייבשיץ עם החתול והעכבר. הם לא רואים לנגד עיניהם, לא זכויות מיעוט ולא דמוקרטיה. זה מלחמה על השם ועל משיחו ואנחנו לא נרפה, לא נוותר ונמשיך בעזרת השם את המאבק בכל הכוח".

חה"כ ינון אזולאי מ'ש"ס' התייחס להחלטת בג"צ ואמר כי, "ביטולו של פסק הדין בידי בג"צ מוכיח פטרנות והתנשאות של יושבי מגדל השן – תוך כדי התעלמות ממגזרים אחרים ומצדד בצורה חד צדדית ומפלה ללא שום הגיון. מבחינתם הציבור החרדי הוא שקוף וממודר".

ח"כ יצחק פינדרוס: "פסק הבג"ץ מחייב שיוצאו הנחיות חדשות של היועץ המשפטי לממשלה שיתיר לנו לחיות על פי אמונתנו. רק יהדות תורה חזקה תוכל לדרוש את זה בעוד חודש".

כאמור בעקבות פסיקת בית המפשט המחוזי ביום רביעי בצהריים, באותו הערב התקיימה ההופעה כמתוכנן בהשתתפות ענקי הזמר מוטי שטיינמץ וחיים ישראל. הרחבות הנפרדות על פי ההלכה היו מלאות באלפי חרדים וחרדיות מתושבי העיר ומחוצה לה. בפועל, החלטת בג"ץ שהתקבלה כבר לקראת סיום האירוע, הינה חסרת משמעות. ראש עיריית טבריה רון קובי שהגיע למקום הורחק על ידי המשטרה. "ההופעה למגזר הדתי בעפולה אשר מתקיימת בהפרדת גברים ונשים החלה ומתקיימת כסדרה. נבחר ציבור אשר נכנס למתחם מתוך כוונה לייצר פרובוקציה הורחק על ידי שוטרי משטרת ישראל, שנערכו במקום מבעוד מועד, וזאת לאחר שהופעתו במקום הביאה לתגובות מקהל הציבור ועלה חשש להידרדרות לאלימות ולפגיעה בשלום הציבור, נמסר מהמשטרה.

ראש עיריית עפולה, אבי אלקבץ אמר באירוע כי, "אני ראש עיר של כולם וגאה להיות גם ראש עיר של הציבור החרדי. בהחלטה מושכלת הגיע היום השופט להחלטה החכמה הזאת. אני היום מתבייש להגיד שעשינו רק אירוע אחד לציבור החרדי, מגיע להם יותר. אנחנו דורשים שלא תהיה כפייה חילונית. תודה רבה לשר דרעי היקר על כל פעילותו".

כזכור, בתחילת השבוע בית המשפט המחוזי בנצרת פסק כי הוא אוסר על עיריית עפולה לקיים מופע מוזיקלי שתוכנן להתקיים ביום רביעי השבוע: "לאחר ששקלתי את טיעוני הצדדים מכאן ומכאן, ונוכח הסכמת המשיבות כי אין מקום לביצוע הפרדה מגדרית, אני אוסר על ביצוע הפרדה מגדרית על רקע של מין, גזע או כל מגדר אחר במהלך האירוע. כל אחד מבאי האירוע יהיה רשאי לפי שיקול דעתו לשהות בכל מקום באירוע, ונאסר בזאת על מי מן הסדרנים או המאבטחים, או כל גורם מארגן אחר באירוע, לבצע פעולה כלשהי של הפרדה על רקע מגדרי", כותב השופט יונתן אברהם. עוד הוא מוסיף בפסק הדין, "כן אני מורה למאבטחי וסדרני המשיבות למנוע כל נסיון שנועד לבצע הפרדה מגדרית, לסכל כל נסיון להציב שלטים המורים על הפרדה כאמור או מחסומים או אמצעי כריזה וכיו"ב, ולערב את משטרת ישראל הנוכחת במקום בכל מקרה שגורם כלשהוא ינסה לבצע הפרדה כאמור. אין באמור לעיל כדי למנוע מכל אדם בקהל החפץ מרצונו החופשי לשהות במקום מסוים באזור האירוע, כדי לשהות בו" השופט פוסק עוד כי, "אני מורה למשטרת ישראל שנציגיה יהיו נוכחים באבטחת האירוע, לסייע לכל מי הפונה אליה בטענה או תלונה כי מתבצעת הפרדה מגדרית, למנוע הפרדה שכזו ולהרחיק ממקום האירוע כל אדם העוסק בהפרדה מגדרית בשעת האירוע".

בסיום מחליט השופט לפסוק על עיריית עפולה תשלום הוצאות לשדולה שהגישה את העתירה, "אשר להוצאות, נוכח העובדה כי עיריית עפולה נתבקשה מבעוד מועד ע"י העותרות לבצע פעולות למניעת ההפרדה המגדרית, ולא טרחה להשיב לעותרות כי תבצע את הפעולות הנ"ל כפי שדורש החוק, הרי שהגשת העתירה הייתה מוצדקת ונעשתה בלית ברירה. על כן זכאיות העותרות להוצאות העתירה. בהתחשב בעובדה כי הדיון שהתקיים היה קצר וכן באגרה ששולמה, אני מחייב את המשיבות לשלם לעותרות הוצאות משפט בסכום כולל של 5,000".

"פסיקה מרושעת"

יו"ר 'דגל התורה' ח"כ משה גפני אמר בתגובה להחלטת בית המשפט על האירוע לציבור החרדי בעפולה: "הפסיקה של השופט היא פסיקה מרושעת, שמתאימה לט' באב – יום החורבן, ותגרום להרבה מאד אנשים ובני נוער לא להשתתף באירוע. אני קורא לכל המשתתפים, שלא לפגוע האחד בשני, ומתוך רצון והסכמה כל אחד ישמור על מקומו הוא".

סגן השר מאיר פרוש בתגובה לפסיקת בית המשפט המחוזי בנצרת: "החלטת בית המשפט בנצרת בעיצומו של יום תשעה באב, מגלמת בתוכה את כל הקשור לשנאת חינם שהביאה לחורבן הבית והינה אנטי דמוקרטית – אנו נפעל להגבלת כוחו של בית המשפט בישראל".

שר התחבורה וחבר הקבינט ח"כ בצלאל סמוטריץ' אמר בתגובה לפסיקת בית המשפט: "מדובר בפסק דין חמור ומקומם שמצטרף לשרשרת של פסיקות שהופכות את בית המשפט למי שמציב את עצמו נגד היהדות והציבור הדתי, ומבקש לכפות עליהם את ערכיו המעוותים ולהעביר אותם חינוך מחדש. ביטול האירוע בעפולה הוא גזל כבשת הרש של הציבור הדתי בעיר, שמבקש ליהנות מעט מהמרחב הציבורי ותקציביו באופן שתואם את ערכיו ואת השקפת עולמו. ספרו לנו עוד על כפיה דתית. הלוואי ויכולתי לצפות מראש הממשלה לצאת להגנתו של הציבור הדתי ולקרוא את היועץ המשפטי לממשלה, שאנשיו מובילים את הכפיה החילונית הפונדמנטליסטית הזו, לסדר. אבל הוא עסוק בלחפש כעת את המנדטים שלהם ואין לו זמן לטפל במצוקותיהם. אני קורא לכלל המפלגות הדתיות להודיע כעת לראש הממשלה כי יתנו את כניסתם לממשלתו אחרי הבחירות בביצוע תיקוני החקיקה הנדרשים כדי לשים סוף לכפיה החילונית הזו ולאפשר לציבור הדתי לחיות על פי אמונתו", כך סמוטריץ.

חה"כ ינון אזולאי מש"ס אמר בתגובה להחלטת ביהמ"ש: "ביהמ"ש בפסיקתו שוב הוכיח כמה הוא מפלה ומונע משנאה כלפי המגזר החרדי. דווקא ביום ט' באב בחר השופט לתת יד לאותם קבוצות שמטרתם לגרום לקרע בעם. קביעת ביהמ"ש היא אות קלון לדמוקרטיה וכפייה אנטי חרדית מובהקת".

ח"כ מיכאל מלכיאלי אמר, "עצם העניין שנקבע דיון בנושא ביום תשעה באב, מעציב עד מאוד. במקום לאחד ולגרום לאהבת חינם, מוציאים דרך לפלג ולגרום לאיבה. מה אכפת שיש לשומרי המסורת אירוע בהפרדה המיועד למי שחפץ בכך. קורא לשופטים ללמוד מידידי ראש עיריית עפולה אבי אלקבץ איך מאחדים בין כל הקהילות והעדות בעיר מבלי לפגוע באחר".

ח"כ ישראל אייכלר: "החלטת בית המשפט בעיצומו של צום תשעה באב, לאסור על קיום אירוע נפרד מרצון בצניעות, עבור יהודים כשרים בעפולה, מזעזעת. היא מזכירה לכולנו כי אנו עדיין שרויים בגלות בידי מחריבי היהדות, בתוך ארץ קדשינו ותפארתנו. שוב מוכיחים השופטים כי הם אויבי חופש הדת, ושוללי חירות האדם לבלות בצניעות כרצונו הדמוקרטי. זהו שלב נוסף בהפיכת מדינת ישראל לדיקטטורה אנטישמית שבה אסור ליהודי לשמוח כהלכה, בניגוד כל מופעי התועבה המשולמים מכספי מיסינו. הם כופים על עם התורה, לנהוג לפי התרבות הרעה של המשטר הפרוץ והאנטי יהודי. הכל לפי רוח התקופה לדכא את שומרי התורה וההלכה היהודית. עם ישראל צם היום באבלו על חורבן בית המקדש. יחד עם זאת אנו מאמינים שנראה בקרוב את גאולת ישראל. הקב"ה יגאלנו מן הגלות בין הגויים ומידי זדים המדכאים את יהדות התורה. עלינו לדרוש בכל תוקף לעגן בחוקי המדינה, את הזכות לשמור על דת קדשנו כהלכתה. כדאי שנזכור כי רק משיח צדקנו יבא ויגאלנו מידי כל שונאינו ויבנה בית מקדשנו בגאולה השלימה", לשון ההודעה של אייכלר.

ח"כ יעקב טסלר: "מצער לראות שוב ושוב את התערבותם הבוטה והחצופה של השופטים על אורח חייו של הציבור החרדי בארץ, ההחלטה היא עוד ניסיון שלא יצליח של השופטים לכפות את השקפת עולמם על הציבור החרדי. אנו מצפים מביהמ"ש לדאוג לזכויות המיעוט ולא לרמוס אותם, לציבור החרדי מלוא הזכות והלגיטימציה להחליט לעצמו על אופי האירועים עבורו. לא תהיה לנו ברירה אלא להציב גבולות לביהמ"ש באמצעות חוק שיגביל את השופטים מלהתנהג כבעלי המדינה תוך רמיסה גסה של ציבורים שלמים".

ח"כ יצחק פינדרוס בתגובה להחלטת ביהמ"ש המחוזי בנצרת: "קיבלנו תזכורת בתשעה באב על גודל החורבן. הכפיה החילונית עוברת כל גבול בהתערבות באורח חייו של הציבור החרדי בארץ ישראל. היום כולם מבינים את הצורך בחקיקה שתגביל את התערבותו של בית המשפט, ומיד בתחילת הכנסת הבאה נעמוד על כך".

מעיריית עפולה נמסר בתגובה: "מתוך 360 אירועי קיץ שאורגנו לחודשים יולי אוגוסט, ביקשנו להפיק אירוע אחד ענק שמיועד לציבור החרדי שיוכל להינות בהתאם לאורח חייו. צר לנו שבית המשפט אסר זאת, אך נכבד את החלטה. ראש העיר מר אבי אלקבץ ימשיך לפעול להרבות אהבת חינם בין כלל תושבי העיר, ויספק לכלל המגזרים את השירותים המגיעים להם".

בכיר בעיריית עפולה הוסיף כי, "צר לנו שגורמים מחוץ לעיר בחרו להתערב ולפגוע במרקם החיים העדין בין תושבי העיר. רצינו לפעול לטובת האוכלוסיה החרדית כפי שאנחנו פועלים לטובת כלל האוכלוסיות בעיר. שדולת הנשים בחרה מתוך פרובוקציה ושיקולים זרים להגיש עתירה קנטרנית כנגד האירוע והביאה למרבה הצער דווקא לפגיעה באלפי נשים שלא יכולות ליהנות מאירוע תרבותי".

"לחברות השדולה בטח אין כל קשר לאירוע ואף אישה שהייתה מעוניינת להגיע לאירוע לא מרגישה מיוצגת על ידי השדולה. כנראה שהסלוגן 'חיה ותן לחיות' הוא חד צדדי וצבוע. לחרדים מגיע כמו כולם ליהנות מאירועי תרבות וחבל שיש מי שזה מפריע לו", כך הגורם הבכיר בעירייה.

השארת תגובה