סיכום פוליטי: שבוע של הכרעות

הזירה הפוליטית עברה השבוע לבתי משפט: בפרשת ההופעה בעפולה, בניסיונות הפסילה של 'עוצמה יהודית', בניסיון לפסול את 'כחול לבן' ובניסיון של עוצמה יהודית לפסול את 'הרשימה המשותפת'

בצלאל סמוטריץ
בצלאל סמוטריץ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אם נרצה לסכם את השבוע האחרון, זה הוא היה שבוע של המתנות: המתנו להכרעת בית המשפט בנושא עפולה, עוד אחת דומה ועוד אחת הפעם בבג"צ. באותו היום גם המתנו להכרעת וועדת הבחירות בנושא פסילת עוצמה יהודית ואולי בהקשר הפוליטי, הדבר שהמתנו יותר מכל, זה הוא מוצא פיו של ראש הממשלה באשר לסמוטריץ'. בצלאל סמוטריץ', לא חסך השבוע בביקורת, מה שהביא את ראש הממשלה לקורא לו לפגישה שהייתה יכולה לעלות לו בפיטורין.

בהמשך ערב יום שני בתחילת השבוע, שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' התנצל על הדברים שהשמיע יום קודם נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. בנאום שנשא באירוע השקת קמפיין הבחירות של ראשי הימין המאוחד הבהיר: "אמרתי דברים בסגנון שלא ראוי שייאמר". סמוטריץ' הוסיף כי הדברים נאמרו "מתוך הכאב האמיתי בסגנון שלא צריך ולא ראוי שיאמר, בוודאי לא במישור היחסים שבין ראש ממשלה לשר בממשלתו, ועל כך אני מיצר. מותר שתהיה ביקורת, אבל היא צריכה להיות עניינית ומכובדת ולא לגלוש לפסים אישיים ואת זה אני בהחלט מקבל. זה צריך לחול גם על שרי הליכוד שתוקפים אותי אישית ובצורה לא מכובדת, אותי ואת חברי מפלגתי". שר התחבורה אמר כי "נתניהו הוא מנהיג הימין. הוא ראש ממשלה טוב ואנחנו מגבים אותו לא פעם ולא פעמיים, גם כשזה לא פופולרי. אנחנו מגבים אותו מול הרדיפה המשפטית המפלה שהוא עובר, אנחנו מגבים אותו מול המתקפות הצבועות מהשמאל. פשוט כי זו האמת. פשוט כי אנחנו אנשים ענייניים. וכן, כשצריך לבקר אותו אנחנו גם מבקרים, ואף אחד, אבל אף אחד, בשום איום, לא ישתיק את הביקורת הזו. הציונות הדתית היא שותפה של הליכוד והיא תמשיך להיות כזו, ככל שהליכוד יחפוץ בכך, אבל היא לא אסקופה נדרסת ולא ניתן שיפעילו נגדה סטנדרטים אחרים מאלה שמופעלים מול השותפים האחרים.."

גורם בליכוד אמר סיפר כי "ראש הממשלה נתניהו זימן אחר הצהריים (יום שני) את השר בצלאל סמוטריץ׳ לשיחת נזיפה והבהיר לו כי אם לא יתנצל פומבית על ההשתלחות נגדו – יפוטר לאלתר מהממשלה. בעקבות הדברים, סמוטריץ׳ התנצל. ראש הממשלה הבהיר לסמוטריץ׳: לא תהיה אזהרה נוספת". הדברים הגיעו ברקע ביקורת חריפה שהשמיע כאמור שר התחבורה בנושא הרב הבית ובעיקר נושא ההפרדה: "ראש ממשלה חלש שמאה אחוז מהטרלול הזה מתרחש במשמרת שלו. אפס מנהיגות. אפס משילות. דינה זילבר היא ראש הממשלה האמיתי". שר התחבורה המשיך בקו ובריאיון לתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב האשים את נתניהו בהחלטה. לדבריו, נתניהו מתגאה שהוא בולם כל תיקון במערכת המשפט. לכן הוא נושא באחריות. "אי אפשר לתת את הקרדיט לכל מה שטוב פה לנתניהו. יש לי התבטאויות קשות שמראות שלא באתי לשחק". התגובה של נתניהו לא איחרה להגיע. "אני לא מתרשם מכל ההמלצות של קבינט הטוויטר, צייצנים וצייצניות למיניהם", כתב תוך רמיזה עבה לסמוטריץ' ולשקד שמתחה עליו ביקורת דומה. "מנהיגות זה אחריות ונחישות. כך פעלנו, כך נמשיך לפעול". בליכוד דרשו מראש הממשלה לפטר את סמוטריץ׳ שאמר בתגובה לנסיונות בליכוד להביא לפיטוריו: "מתעלם מרעשי הרקע – אני עובד כרגיל, יש מדינה לנהל". ובתוך כך, 'איחוד הימין' שינה השבוע את שמו ל'ימינה' והשיקו מיתוג חדש למפלגה

ניסיונות הפסילה של מפלגות

אחרי אכזבה קשה בעוצמה יהודית בבחירות הקודמות עם פסילת ד"ר מיכאל בן ארי, ועדת הבחירות המרכזית לכנסת דחתה את בקשות מפלגות השמאל והתנועה הרפורמית לפסול את רשימת עוצמה יהודית מלהתמודד בבחירות הקרובות. בנוסף, דחתה הבקשה את הבקשות לפסול את המועמדים בנצי גופשטיין, ברוך מרזל ועו"ד איתמר בן גביר ולאחר דיונים סוערים בוועדת הבחירות, הכריעה הוועדה כי רשימת עוצמה יהודית ומועמדיה יהיו כשרים להתמודד לכנסת. בעוצמה יהודית בירכו על ההחלטה ואומרים: "ניצחון גדול לגוש הימין. השמאל ניסה בכל כוחו לפגוע בעוצמה יהודית ונחל מפלה, כי בשמאל יודעים היטב: בלי עוצמה יהודית איו ממשלת ימין. התשובה לשמאל תהיה ב17.9- במאות אלפי פתקי 'כף' בקלפי – עוצמה יהודית תיכנס לכנסת על אפם וחמתם".

במהלך הדיונים בבקשות לפסול את מועמדי עוצמה יהודית מלהתמודד בבחירות, חשף בן גביר כי אנשי התנועה הרפורמית חתכו מסמך שהוגש כמוצג לוועדת הבחירות. המסמך, הוא צילום מסך של מודעה שהועלתה בדף הפייסבוק של ברוך מרזל. במודעה נראה הכיתוב: "ימין אמיתי יוציא מכאן את האויב", כאשר מעליו מופיעים ברוך מרזל וד"ר בן ארי. אלא שבתמונה האמיתית, מתחת למודעה מוצג האויב עליו מדובר במודעה – המון מפגינים המניפים דגלי אש"ף. נציגת התנועה הרפורמית ניסתה להתעלם מהדברים וטענה כי "הם לא קריטיים". השופט מלצר הורה לנציגי הרפורמים להגיב לדבריו של בן גביר, ואמר כי אם אכן חתכו את המודעה מדובר בדבר חמור.

במפלגת העבודה טענו כי "עקב טעות אנוש, נציג אחד מתוך שניים של מפלגת העבודה לא נכח באולם בעת ההצבעה, ולכן היה שוויון בהצבעה. הנושא נבדק על ידי מטה הבחירות של המפלגה. מחר בבוקר תגיש מפלגת העבודה לביהמ"ש העליון דרישה לפסול את המפלגה הגזענית של איתמר בן גביר, עוצמה יהודית". מנגד, ב"מחנה הדמוקרטי" תקפו בחריפות את מפלגת העבודה אחרי ההצבעה. "הדיל הושלם: לוי, פרץ ושמולי עמוק בגוש הימין", נמסר. "מפלגת העבודה ביצעה גט כריתות מבוחריה שמתנגדים לכהניסטים, שמתנגדים לגזענות, שנלחמים נגד כוחות האופל שבחברה הישראלית. כל נאום הסתה של בן גביר בכנסת הוא אשמתם הישירה של אורלי לוי אבקסיס ,עמיר פרץ ואיציק שמולי – הם הכניסו היום לכנסת את האיש שהגיע לאוטו של ראש הממשלה יצחק רבין ואיים שיגיעו גם אליו. בושה".

הוועדה תצביע בהמשך על בקשות הפסילה של שלושה מתמודדים מטעם עוצמה יהודית בנצי גופשטיין, ברוך מרזל ואיתמר בן גביר. מנגד, דנה הוועדה בבקשות שהגישה עוצמה יהודית לפסול את הרשימה המשותפת ואת מפלגת "יש עתיד", בשל התבטאויות גזעניות של יאיר לפיד נגד הציבור החרדי. נציין כי כל החלטה שתקבל הוועדה צפויה להגיע לאחר מכן לדיון בבג"ץ. יהדות התורה הודיעו: "נציגינו בוועדת הבחירות המרכזית לכנסת יצביעו בעד פסילת מפלגת כחול לבן, זאת בשל השותפות הקיימת עם יאיר לפיד. לא נשתוק נוכח ההסתה נגדנו".

השארת תגובה