"הליכוד סיכמו: להוציא את החרדים"

'מחאת האימהות', שיירת ענק וקמפיין – 'בר אילן – העובדות' • רב השכונה: "בבר אילן תוכלו למצוא אנשים עם תפילין וטלית מתפללים דחוסים במחסן ובמקלט ממש כמו בספרד"

הפגנה בבית שמש
הפגנה בבית שמש
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

"אין לי גן בבר אילן, החופש שלי לא נגמר", זו היא הסיסמה שליוותה בשבוע האחרון את הילדים החרדים משכונת בר אילן – קריית הנצי"ב, שנמצאים בעין המאבק של תושבי השכונה החרדים על זכותם הבסיסית למבני ציבור בשכונתם, מול ראש העיר עליזה בלוך, שלעת עתה מסרבת להגיע להסדר עמם.

בשבוע שעבר, נזכיר, תושבי השכונה החרדים הגיעו אל בניין העירייה, בעקבות ההתעקשות שלא להקצות מבנים לקהילה ולמוסדותיה, בו בזמן שמכינה קדם צבאית של 'ישיבת הכותל' שתלמידיה מתגוררים מחוץ לעיר, קבלה הקצאה לשטח בשכונה.

במסגרת ההדרה וההתעלמות מצרכי הקהילה המתפתחת, נכון לשעת סגירת הגיליון, שבועיים קודם פתיחת שנת הלימודים, 94 מילדי השכונה עדין נמצאים ללא מבנים מסודרים לגניהם, שלא לדבר על בתי הכנסת השכונתיים שעדיין לא זכו להקצאות מסודרות ובעקבות כך נמצאים בדירות צפופות ובמקלטים מתחת לאדמה.

נוכח כל זאת, החליטו תושבי השכונה לא לשקוט על השמרים והמחאה שהחלה בשבוע שעבר נמשכה בקול רעש גדול. בשבוע שעבר התכנסו עשרות מאימהות השכונה בפארק הגפן יחד עם ילדיהם, תחת הסיסמא "אין לי גן בבר אילן".

הפגנה מול העירייה

במקביל, ביום שני השבוע, הגיעו מאות מתושבי השכונה בראשות רבם הגר"ש פרטיג, אנשים, נשים וטף, עם תושבים נוספים מהעיר, אל רחבת העירייה ותחת הכותרת 'מגיע לנו בדין' קיימו מחאה שקטה ומכובדת, בה הביעו את כאבם וכבלו על ההתעלמות מצד ראש העיר.

רב השכונה, שהזמין את תושבי העיר לפתיחת שנת הלימודים ברחבת העירייה במידה והם לא יקבלו מענה, אמר בדבריו, כי "ברחוב בר אילן תוכלו למצוא אנשים עם תפילין וטלית מתפללים דחוסים במחסן ובמקלט ממש כמו בספרד. מה אענה לשכנה מרוסיה שתשאל אותי בשמחת תורה למה אין כאן בית כנסת, מה אני יכול לומר לה? שבית כנסת זה מחוץ לחוק? אולי אומר לה שלא מרשים לנו לבנות בית כנסת? היא לא תאמין. גם היא יודעת שברוסיה מרשים לבנות בית כנסת. אולי מישהו בעיריית בית שמש יאמר לה שבשמחת תורה תתפלל במוסקבה?".

"ראש העיר טוענת בראיונות לתקשורת שזו בעיה כוללנית שחסרות כיתות בכל העיר", אומר תושב השכונה, שמעון ברינג, ומוסיף, "אנחנו בהלם מהזלזול, יש בבר אילן כיתות ריקות שמשמשות לגנים לילדים מכל העיר, למה להביא בכח אנשים מחוץ לשכונה? העיקר לא לתת לנו?".

תושב השכונה, שמביא את קולות כלל התושבים, מוסיף ומתקיף: "באים העיריה ואומרים אבוטבול ("התושבים החרדים לא קיבלו כלום מהשלטון הקודם וגם לא באו בטענות כלפיהם בנושא", תגובת העירייה שפורסמה בשבוע שעבר בהקשר זה. א.ר.). הבנתם את האבסורד? יש 94 ילדים בלי גן שנפתח בשנה האחרונה של אבוטבול ואומרים 'אבוטבול'. בכל זאת, אבוטבול ישב והגיע אתנו להסכמים, הוא לא תבע אותנו על שימוש חורג ופעל הרבה בשבילנו, עליזה (בלוך) מתעלמת וזה עצוב. אנחנו רק רוצים את מה שמגיע לנו".

במקביל למחאות שאורגנו, קמפיין רשת ענק כנגד האפליה עלה במהלך השבוע ובמסגרתו אף אורגנה שיירת רכבים ענקית שהסתובבה ברכבי העיר. "התעלמות זו התעללות", "בתי כנסת וגנים מגיעים לנו בדין. עובדה!", "בית כנסת. מה כבר ביקשתי?", אלו הן רק חלק מעשרות הסיסמאות שהגו במטה המאבק.

ביום שישי האחרון פרסם ביטאון דגל התורה, יתד נאמן, מכתב עליו חתומים עשרים רבנים מכלל שכונות בית שמש, בדבר הצורך בפתרון מיידי לשנת הלימודים הקרובה. "כמה יכאב הלב, ותדמע עין כל דורשי ד', לאשר צדו צעדינו מלהקים בתי כנסיות ובתי תשב"ר כשהצורך בהם זועק לשמים", כתבו הרבנים.

העתירה נדחתה

ובתוך כך, בראשית השבוע דחה בית המשפט המחוזי בירושלים בשבתו כבית-משפט לעניינים מנהליים, את עתירת איגוד הת"תים, אשר מפעיל את גני 'קהילתי' בשכונת בר אילן וביקש להורות לעיריית בית שמש להתיר להפעיל ארבע כיתות גן במבנים השייכים לעירייה בשכונת בר אילן. העתירה הוגשה לאחר פנייה לעיריית בית שמש שלא צלחה, כשלטענת העותרים התנהלות העירייה בעניין היתה לוקה, בין היתר, בשיקולים זרים ואפליה.

במסגרת התגובה המקדמית שהגישה עיריית בית שמש, היא ביקשה לסלק את העתירה על הסף, בין היתר, מחמת אי מיצוי הליכים. בית המשפט קיבל את בקשת העירייה ובפסק הדין כתב השופט דוד גדעוני: "לאחר שעיינתי בכל מה  שהוגש באתי לכלל מסקנה כי דין בקשת העירייה להתקבל". מלבד העתירה שנדחתה, הטיל השופט על העותרת, איגוד הת"תים, את הוצאות המשיבה, עיריית בית שמש, בסך כולל של 5,000 שקלים.

2 תגובות
  1. עליזה חצופה!
    אפרטהייד בבית שמש!!
    העיקר לא לחרדים

  2. שיתבישו החרדים שהצביעו לה תראו תה הם גרמו

השארת תגובה