טקס חילופי מפקד החטיבה המרחבית "אפרים"

טקס חילופי מפקד החטיבה המרחבית "אפרים"
טקס חילופי מפקד החטיבה המרחבית "אפרים"

נכנס לתפקידו מפקד החטיבה המרחבית "אפרים", אלוף-משנה יפתח נורקין. טקס החילופים נערך במפקדת החטיבה, במעמד מפקד פיקוד המרכז, אלוף נדב פדן, מפקד אוגדת יהודה ושומרון, תת-אלוף ערן ניב, מפקדים, חיילים, בני משפחה ומוזמנים נוספים.

אלוף-משנה יפתח נורקין מחליף בתפקידו את אלוף-משנה עידן כץ, אשר כיהן בתפקיד זה במשך שנתיים. אלוף-משנה עידן כץ מסיים את תפקידו וכעת יוצא ללימודים.

מדברי מפקד אוגדת יהודה ושומרון, תת-אלוף ערן ניב: "חטיבת אפרים קרובה ללבי, אף אני שירתי כמפקד חטיבה בגזרה זו ואת חטיבת אפרים לא שוכחים. זוהי חטיבה שהכול בה גדול – גזרה גדולה, כבישים ארוכים, כשליש מהאוכלוסייה באיו"ש ועשרות אזורי תעשיה ומרחבים משותפים. רוח האוגדה עומדת על שלושה דברים – גבורה, תבונה וטהרה. שלושה יסודות אלו לקוחים מנאומו של דוד בן גוריון הקרוי "בחזית המורשת" על אתגרי הישוב היהודי מול הבריטים ומול הערבים. בתבונה – כי המח"ט נדרש לא פעם לפעול במצבים שקיים בהם חשש והוא צריך להיכנס אליהם ולהתמודד איתם. דוגמה לכך הייתה למשל כאשר הרחבנו את גזרת אפרים, תהליך שמתחילתו הוא קשה, אך עידן ידע לאסוף את כולם, להכיל את הקשיים והיום שנה אחרי ברור לכולנו כמה חשוב היה התהליך. המילה תבונה באה מלשון בינה, היכולת ללמוד ולהפיק לקחים. כך ניתן לראות בשני האירועים שהראו לא מזמן כיצד החטיבה מפיקה לקחים מאירועי מרדף שקרו בחטיבות אחרות ומסיימת אירועים בזמן מהיר כתוצאה מפיקוד, שליטה והפעלת כוחות נכונה. ולבסוף בטהרה – והכוונה היא לא טהור שהוא ההפך מטמא, אלא טהור שהוא ההפך מחטא. טהור שיודע להבדיל ולדייק, לפעול בצורה מקצועית ומידית ולשמור על כבוד האדם גם כאשר החיכוך גבוה ובדילמות קשות. אכן לא פשוט להיות מפקד-חטיבה באיו"ש, אבל אתה עידן עשית זאת בצורה מרשימה. לך יפתח, הרי אתה האיש הנכון במקום הנכון ואני סמוך ובטוח שתעשה חיל."

מדברי מפקד חטיבת "אפרים" היוצא, אלוף-משנה עידן כץ: "לפני שנתיים ניתנה לי הזכות להיות מפקד חטיבת אפרים. זוהי זכות שמקימה חובה, זכות שאותה נשאתי בגאווה בתחושת שליחות ואחריות רבה בכל אחד מהימים בהם ביצעתי את תפקידי. במהלך השנה האחרונה שינתה החטיבה את פניה. השתנו גבולות הגזרה שלה, והחטיבה התקרבה יותר ויותר לשטח ההיסטורי עליו הייתה אמונה- השטח של שבט אפרים.

אלו היו שנתיים של עשייה ענפה ומגוונת, כזו שהצריכה לשלב סקרנות, למידה ויוזמה. בעשייה זו שותפים רבים לה- לוחמי צה"ל, מג"ב, המנהל האזרחי, שב"כ, משטרה, שירותי הכבאות ומד"א, מנהלת המעברים וכן ראשי ההתיישבות והתושבים שהם ה"חלוצים" של ימינו. שנתיים שבהן צעדנו יחד באינספור שבילים, חצינו ואדיות ודילגנו מעל רכסים. שנתיים שאתגרו את כולנו ולימדו אותנו שיחד, בפעולה משותפת, אין אויב שיצליח לעמוד בפנינו. חווינו גם אירועים מורכבים, אירועים שסופם היה מר. לא נשכח את יקירנו- חיילים ואזרחים- זיו חג'בי, קים לבונרגד-יחזקאל, הרב איתמר בן גל, הרב אחיעד אטינגר וגל קיידאן זכרונם לברכה. לאלו שפצועים ונמצאים בתהליכי החלמה שולח חיבוק עז כזה שייתן כוח ושיאפשר לסיים את התהליך אותו אתם עוברים.

גאה הייתי לעמוד עמכם באותה שורה הנעה למגע, מסיים היום את תפקידי- בטוח, סומך ויודע שתמשיכו בעשייה המשמעותית. צאו בשלום, עמדו במשימה- תנצחו וחזרו בשלום".

מדברי מפקד חטיבת "אפרים" הנכנס, אלוף-משנה יפתח נורקין: "היום, אני מקבל על עצמי זכות גדולה, זכות עם אחריות אדירה להגן על ההתיישבות היהודית בגזרת החטיבה, לאפשר שגרת חיים תקינה, כזו שהפחד והטרור לא מהווה שיקול בקבלת ההחלטות של האזרחים, שגרה שבה בטוח לנוע על הצירים בכל שעה ובכל יום, שגרה שבה בטוח לכל משפחה לנוע בחופשיות ביישוב, בבית הכנסת ובמגרש המשחקים.

אורחים יקרים, ברצוני לשתף אתכם בסיבה נוספת להתרגשותי כאן היום. בקהל, יושבים איתנו שמעון וחגית ריין, הוריו של בניה ריין גיבור ישראל זכרונו לברכה, חברי הטוב שנפל במלחמת לבנון השנייה. הזכות לפקד על חטיבת אפרים מהווה עבורי סגירת מעגל בהגנה על הבית בו בניה גר ושאותו כל כך אהב. אני מבטיח בניה, להגן על ההתיישבות כמו שעשו קודמי ואתה כבר מבין שחגית דואגת שיהיה לי איפה לישון ומה לאכול.

כבוד רב עבורי להימנות עם דור מפקדים נבחר כפי שרואים בתמונות על הקיר בלשכה שפיקד על חטיבה מפוארת זו.

אסיים בברכה, ה' עוז לעמו ייתן, ה' יברך את עמו בשלום. בהצלחה לכולנו".

קורות חייו של של אלוף-משנה עידן כץ
אלוף-משנה עידן כץ נולד בשנת 1977 ,והתגייס בשנת 1995 ליחידת "שלדג".
2003-2005 – שימש כמפקד פלגה ביחידת "שלדג".
2005-2006 – שימש כמפקד פלוגת הסיור בגדוד הסיור "גבעתי".
2009-2010 – שימש כסגן מפקד גדוד "שקד" בחטיבת "גבעתי".
2011-2013 – שימש כמפקד גדוד "צבר" בחטיבת "גבעתי".
2013-2014 – שימש כראש ענף לחימה אורבנית במרכז הלאומי לאימונים ביבשה.
2014-2015 – שימש כראש ענף מבצעית במפקדת כוחות אוויריים מיוחדים.
2015-2017 – שימש כמפקד יחידת "שלדג".
2017 -2019 – שימש כמפקד החטיבה המרחבית "אפרים".
אלוף-משנה עידן כץ הינו בעל תואר ראשון בלימודי משפטים ומנהל עסקים ממכללת ה"בינתחומי".
אלוף-משנה כץ נשוי ואב לארבעה.

קורות חייו של של אלוף-משנה יפתח נורקין
אלוף-משנה יפתח נורקין נולד בשנת 1981 ,והתגייס בשנת 1999 לחייל השריון.
2005-2004 – מפקד פלוגה בגדוד "עוז".
2006-2005 – מפקד פלוגה בגדוד "געש".
2009-2007 – מפקד פלוגת סיור בעוצבת "סער מגולן".
2012-2010 – ראש לשכת אלוף פיקוד דרום.
2017-2015 – מפקד גדוד "עוז".
2019-2017 – קצין מודיעין ב"עוצבת הגליל".
אלוף-משנה יפתח נורקין הינו בעל תואר ראשון בלימודי משפטים באקדמית קריית אונו.
אלוף-משנה יפתח נורקין נשוי ואב לשניים.

השארת תגובה