בין הזמנים: הזמן לצאת מהלחץ

החופש הגדול פוגש את בין הזמנים, ואת הרצון של נערינו וטפנו לכבוש את העולם, או לפחות את גן החיות, הלונה פארק, חופי הים ועוד כמה מסלולים. כלים של מנהלים מקצוענים יוכלו לאפשר לכם להנמיך את הלהבות וליהנות מחופשה מהנה כמו שרציתם

ישיבת בין הזמנים עם הרב עפאג'ין, צילום יעקב כהן (3)
ישיבת בין הזמנים עם הרב עפאג'ין, צילום יעקב כהן (3)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

חם בחוץ, חם בעסק וחם בבית. למרבה המזל, אנחנו חיים בעידן עם חשמל ומיזוג, וכך התרגלנו בבית, ברכב ובמשרד לאפשרות של לחיצה קלה על שלט המזגן, שברגע מצננת את האוויר ואת האווירה. כמובן חשוב להישאר כל הזמן עם היד על הדופק, לבדוק את המינון הנכון ולהיזהר שלא להקפיא את המצב.

מנהלים מקצוענים שולטים בדרכים שונות לניווט המינון המדוייק של הטמפרטורה ולשמירה על "אש" ארגונית ברמה פרודוקטיבית. זה כולל כמה משימות: לדאוג שהלחץ והחום לא ימיסו את הסביבה, וללמוד מתי צריך לקרר את העניינים. מצד שני, אם המצב הופך להיות קר מדי וחסר אפקטיביות, לדעת לגרום לו להתחמם ולהביא למקסימום תועלת. בנוסף לזה צריך לראות שהסביבה לא תתרגל לפעול רק תחת לחץ הלהבות.

לכבוד החופש ובין הזמנים, קבלו כמה סודות מארגז הכלים הניהולי, ותלמדו גם אתם איך לשלוט במצב ולנהל את החופש כמו גדולים.

מתי צריך לקרר את העסק?

למנהלים יש סיבות רבות שעלולות לגרום לנקודת רתיחה מסוכנת, למשל: לפני הגשה של פרויקט גדול ללקוח, תקופת סופשנה ומתן תעודות, אחרי ביקורת שהיתה 'לא משו', זמן עומס עם מיעוט כח אדם, לפני הגשת תקציב ועוד ועוד.

גם להורים, שהם בהחלט עונים על ההגדרה "מנהלים" בימי החופש, עיקר המשימה היא קירור הטמפרטורה. כן, במיוחד בימים האלו, כאשר בני הבית נמצאים תחת קורת גג אחת בחסות החופש הגדול ובין הזמנים, המצב חם אש. הרצונות של הילדים מתנגשים עם התקציב של ההורים. עומס ציפיות, מסלולים, אריזות ומזוודות ואינסוף משימות ולחץץץץ ואנחנו רוצים לקרר ולהתקרר (ולשמור על שפיות). הדימוי בעיניי הוא כמו סיר לחץ שצריך לפתוח לו את השסתום, לשחרר קצת אדים, ולהנמיך את האש ואת הבעבוע הפנימי.

אז לא כל כך משנה מאיזו סיבה הטמפרטורה עולה, האחריות של המנהל – וגם של אמא ואבא – היא לנווט ולנהל אותה בחכמה. חובה ללמוד לשלוט בגובה הלהבות ולשמור על רמת מתח כזו שתגרום לסובבים להיות פעילים ויעילים, מבלי לפגוע בהם בשל לחץ גבוה מדי.

אז איך נוריד את האש בחופש?

  • לקחת את המושכות לידיים שלכם- כן, אתם המנהלים! לא להשאיר מטרות עמומות ויעד ללא מסלול מסומן. תנו אמירה ברורה: מה רוצים/עושים היום, איפה, כמה ולמה? כשברור שיש מישהו שמחזיק את הראש מעל המים ושולט במצב, התחושה טובה יותר ומצב הרוח יותר רגוע.
  • להתמקד בצד הטכני– בניית לו"ז, התמקדות בדברים קטנים וטכניים וחלוקת תחומי אחריות. כל אלו ירגיעו את הראש ואת הלב ויגרמו לכולם להתמקד במה שצריך לעשות (ודם לא ישאירו זמן למחשבות מיותרות). במילה אחת: תכל'ס. אם עדיין לא הכנתם בריסטול גדול עם פירוט היעדים לחופש, כולל ימים של בריכה, טיולים, או כל תכנון אחר, זה הזמן לעשות את זה. כאשר הילדים רואים מול העיניים, את התוכנית ואת התזמון, הם מרגישים יותר בטוח ויציב.
  • לפרק את הבעיה לגורמים – פתרון מודולרי של הבעיות – למשל, עכשיו מתארגנים לקמפ של שלושה ימים (של מי היה הרעיון הזה?!): לקבוע מי עושה מה ומתי, לפרט בטבלה גדולה ולתלות במקום נגיש. כך תהיה חלוקת סמכויות (עם שוויון בנטל, כל אחד לפי גילו) ויהיה ברור מי האחראי לכל שלב. לא לשכוח גם להכין רשימות מסודרות לפריטים שאסור לשכוח. כשהדברים ברורים, הלחץ פוחת.
  • להציג את הבעיה/אתגר בצורה לא מאיימת – להפחית את הדרמה והעיסוק בתמונה הגדולה, להתמקד במשימות הקטנות והאפשריות ובנושאי האחריות הספציפיים,. כך תוכלו להרגיע ולשדר לכולם שהכל תחת שליטה. זו הדרך להביא לחופשה – שחיכיתם לה כל כך הרבה זמן – רגעים קטנים וגדולים של אושר.

ולסיום, כמה טיפים עם חיוך:

הומור – כלי מעולה להפגת מתח וליצירת אווירה טובה ומצב רוח חיובי. זכרו שאתם כרגע יוצרים את הזיכרונות העתידיים של כל בני הבית. שווה להשקיע ביצירת זיכרונות טובים ושמחים!

הפסקה– להכניס באופן 'רשמי' ללו"ז הפסקה יומית (אפשר גם לומר "הפסקת אש"), כולם נרגעים כשיודעים שהיא באה. מדי פעם אפשר גם ליזום הפסקה מרעננת בהפתעה. זה בדיוק הזמן לפנק (ולהתפנק).

להאט את קצב – להיות כל הזמן עם עין פקוחה, האם המצב עדיין לחוץ? אם כן, אפשר להוריד משימה ולראות איך כולם נושמים לרווחה (והכביסה תחכה עוד יום). כשיורדת מטלה אחת, עושים את יתר המטלות יותר בחשק. נסו ותראו בעצמכם.

אם אתם עם ראש פתוח, נסו לדבר בדרכים שונות מהרגיל, אפשר באמצעות כתיבה או קלפים. להעביר דף כתוב להורים ואפילו להתכתב בין האחים. משפחות יצירתיות יכולות לכתוב עם קפלה, לגו, קליקס, פלסטלינה, או בכל דרך העולה על דעתכם, ואפילו לנסות להעביר מסרים בפנטומימה. זה גם שובר שגרה וגם מאפשר יותר שליטה ופחות לחץ.

העיקר, שתהיה חופשה נעימה ובטוחה!

הכותבת היא מנכ"ל חברת גואפ GoUP הדרכה, ייעוץ ואסטרטגיה

השארת תגובה