פונים "ימינה": סמוטריץ ו'שינוי השם'

השר בצלאל סמוטריץ נגד ראש הממשלה נתניהו, השרה מירי רגב נגד השרה לשעבר איילת שקד, אהוד ברק נגד בני גנץ, הליכוד נגד אבי ניסנקורן • בימין מנסים לשמור על כל קול כדי לא לאבד את השלטון

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ (צילום: ישראל ברדוגו)
חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ (צילום: ישראל ברדוגו)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בדיוק בשבוע בו העלה העם היהודי את ערך 'אהבת חינם', הפוליטיקה במדינת היהודים הצטיינה במחלוקות, סכסוכים, חילופי מהלומות, כולם בתוך הנגמ"ש, בין המפלגות בתוככי אותם גושים, שאמורים בעתיד לשבת יחדיו בקואליציה.

גולת הכותרת: ריב מתוקשר בין יו"ר 'האיחוד הלאומי' בצלאל סמוטריץ' לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו, על רקע פסיקת בית המשפט שאסר הופעה חסידית של הזמר מוטי שטיינמץ בהפרדה, בעיר עפולה. סמוטריץ' עלב בנתניהו במילים קשות: "ראש ממשלה חלש שמאה אחוז מהטרלול הזה מתרחש במשמרת שלו. אפס מנהיגות. אפס משילות. דינה זילבר היא ראש הממשלה האמיתי".

ביום שני, נקרא סמוטריץ' ללשכת ראש הממשלה ועל פי הרושם שאנשי נתניהו הותירו, לראש הממשלה הייתה כוונה אמיתית לפטר אותו. הפגישה הסתיימה ללא מכתב פיטורין, אך התוצאה התבררה תוך שעות, באירוע השקת הקמפיין של מפלגתו של סמוטריץ'. "מתוך כאב אמיתי נאמרו דברים בסגנון שלא צריך ולא ראוי שיאמר, בוודאי לא במישור היחסים שבין ראש ממשלה לשר בממשלתו, ועל כך אני מיצר".

רגע אחרי שסמוטריץ' סיים את התנצלותו, מיהרו בליכוד להוציא הודעה תקיפה, שתצייר תמונת ניצחון מבחינתם: "ראש הממשלה נתניהו זימן אחר הצהריים את השר בצלאל סמוטריץ' לשיחת נזיפה והבהיר לו כי אם לא יתנצל פומבית על ההשתלחות נגדו – יפוטר לאלתר מהממשלה. ראש הממשלה הבהיר לסמוטריץ': לא תהיה אזהרה נוספת", דברי גורם בליכוד.

מעמד ההתנצלות נערך כאמור, בעת השקת קמפיין מפלגת הימין המאוחד (הימין החדש, הבית היהודי והאיחוד הלאומי) בכפר המכביה, בו גם נחשף שמה החדש של המפלגה: 'ימינה'. את השם הקצר והקליט הגתה חברת הכנסת לשעבר אורית סטרוק. באירוע נכחו חברי הרשימה, מלבד נפתלי בנט, השוהה בחופשה בחו"ל.

יו"ר 'ימינה' איילת שקד נשאה נאום נלהב, במהלכו לא הצהירה על עתיד כוונותיה – ראשות הממשלה. "אני מכוונת הכי גבוה שאוכל להנהגת המדינה, כדי לקדם את ערכי ומטרות הימין", אמרה.

יום למחרת, נרשמו חילופי מהלומות מילוליים בין שקד לבין בכירת 'הליכוד', השרה מירי רגב. שקד טענה בראיון כי "מירי רגב פחדה שאצטרף לליכוד, ואמרה זאת לבכירים במפלגתה", ובכך הגיבה לאמירת רגב שטענה בעבר כי "שקד התחננה להיכנס לליכוד רק לפני מספר חודשים". בתגובה כתבה רגב: "אני רואה שמשהו הצליח להוציא את איילת שקד משלוותה – האמת. האישה שעזבה מפלגה בגירעון אדיר חוזרת אליה אחרי מפלה בבחירות. אם זה לא אופורטוניזם, אני לא יודעת מה כן".

ברק נגד גנץ

מפלגת 'המחנה הדמוקרטי' כינסה מסיבת עיתונאים בבוקר יום שני. המטרה הרשמית: טקס השקת קמפיין. התוכן העיקרי: מתקפה חזיתית נגד 'כחול לבן' והאשמתם בזחילה עתידית לממשלתו של בנימין נתניהו.

לדברי אהוד ברק, "בכירי כחול לבן מדברים באופן ברור על ממשלת אחדות עם הליכוד. חלקם מדברים באופן ברור על ממשלת רוטציה עם נתניהו. זאת לא פליטת פה, זאת לא בעיית שמיעה. האמת – היא ש'נפלטה'. ומשמעותה – ויתור מראש, ללא קרב, על היעד המרכזי של הבחירות הגורליות האלה, הצלת הדמוקרטיה בישראל באמצעות ממשלת שינוי. האם היא תהיה חיקוי של ממשלת נתניהו, משותקת, ספוגה בחרדה וקורבניות, מסיתה ומפלגת, שרואה רק 'עמלקים' מבחוץ ו'בוגדים' מבפנים או שתהיה זאת ממשלת שינוי אמיתי, שתמריא מחדש אל האתוס הציוני של יזמה ופיכחון, העזה ואחריות".

לשאלת 'קו עיתונות', סירב ברק להצהיר על מי המפלגה תמליץ לראשות הממשלה והזמין אותנו לראיין אותו יום לאחר הבחירות, רק אז יגובש המענה. בהתייחס לביקורת כלפיו על כך שבעבר לקח מנדטים מהשמאל, פתח את סיעת 'העצמאות' בכדי להיכנס לממשלתו של נתניהו – ביקורת המלווה בחשש מפני מהלך כזה בעתיד – אמר אהוד ברק כי עשה אז את הדבר הנכון, בממשלה עם הרכב אנושי אחר, ברקע אתגרים ביטחוניים, וכי הוא אינו מתחרט על כך.

התכנית הכלכלית של פרץ

מפלגת 'העבודה' הציגה בחגיגיות תכנית כלכלית גרנדיוזית, המבטאת היטב את תפיסת העולם הסוציאליסטית שלה והחברתית של אורלי לוי אבקסיס. התכנית נתקלה בחצי ביקורת מפוליטיקאים וכלכלנים, לדבריהם בשל חוסר היתכנות, מאידך, זכתה לשבחים על עצם העלאת נושאים מהותיים על סדר היום הפוליטי, במקום התכתשויות קטנוניות וספינים תורנים.

התוכנית הכלכלית שהוצגה הבוקר כוללת 8 נקודות בעלות 30 מיליארד שקלים: העלאת שכר המינימום ל-40 ₪ לשעה; בניית 200,000 דירות בבנייה ממשלתית; חינוך ציבורי חינם מגיל 0. ביטול תשלומי ההורים לבתי הספר; שירותי בריאות ללא הבדלי מעמד; קביעת פנסיית מינימום; 6,000 נטו לקשיש יחיד, 9,000 נטו לזוג; 0% מע"מ על 100 מוצרי יסוד; השקעה בעסקים הקטנים: דמי אבטלה ואשראי ממשלתי לעצמאים; שקעה ברווחה: העלאת קצבאות נכות והבטחת הכנסה.

ומאיפה יגיע הכסף? העלאת המס השולי ל- 57% על הכנסות בין 44,000 ל-54,000 ש"ח לחודש, ול- 65% על הכנסות של מעל 54,000 ₪ לחודש. השוואת המס השולי על ההון למס השולי על העבודה, העלאת מס רווחי הון ל-35% עבור בעלי השליטה; מאבק בהון השחור- החלת חובת דיווח כללי למס הכנסה על כלל ההכנסות מרכוש תייצר כ-6 מיליארד ש"ח של הכנסות צפויות; ביטול הכספים הקואליציוניים; הפסקת התקציבים המיוחדים להתנחלויות המבודדות שמחוץ לגושים. הגדלת יחס-חוב תוצר ל-65% (כפי שהיה ב-2014).

במפלגת ש"ס בירכו על כך ש"כוחות חברתיים נוספים מצטרפים למאבק שלנו לצמצום הפערים ולמען האוכלוסיות המוחלשות בחברה", אך הוסיפו: "אנו מקווים שפרץ ולוי-אבקסיס יחזרו בהם מהווטו שהטילו על נתניהו, כי שינוי חברתי אמיתי עושים מתוך הממשלה ולא בדיבורים מספסלי האופוזיציה. ההוכחה לכך היא ש"ס שבארבע שנים אחרונות דאגה לעלייה בשכר מינימום, הקימה פרויקטים בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית ופעלה כדי לקדם את כל הקבוצות המוחלשות בחברה הישראלית וליצור עבורן הזדמנות שווה להצלחה".

ב'כחול לבן' היו פחות עדינים ועקצו ישירות את עמיר פרץ: "מבעד למשקפת הסגורה לא רואים את המציאות. את התכניות שעמיר פרץ הציג לא ניתן יהיה לממש בממשלת החסינות של נתניהו". נפתלי בנט כתב: "אני מאמין שכוונתו של פרץ היא לעשות טוב, אך כוונות טובות לעתים מובילות לאסונות. אסור לאפשר לפרץ להפוך את ישראל לוונצואלה".

המטרה: אבי ניסנקורן

ובין קרב פנימי למריבת רשת, המערכת הפוליטית לא זנחה גם את המאבק בין הגושים ובין המועמדים לראשות הממשלה: בנימין נתניהו ובנימין גנץ. במפלגת 'הליכוד' זיהו חוליה חלשה ב'כחול לבן' – הלא הוא ח"כ אבי ניסנקורן, לשעבר יו"ר ההסתדרות. המפלגה העלתה שלט חוצות ענק בשדרות רוטשילד בתל אביב – שלט הנחזה לחומר תעמולה מטעם כחול לבן – עליו התנוססה תמונתו של ניסנקורן, עם הכיתוב: "שר האוצר הבא".

"לפיד וגנץ, סידרנו לכם. ניסיתם להחביא את יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, המועמד שלכם לתפקיד שר האוצר, אז שמנו אותו על שלטי חוצות. בבחירות הקרובות הציבור יחליט בין מנהיגות חזקה של נתניהו – עם כלכלה חופשית וצומחת – לבין רוטציה חלשה של לפיד וגנץ, עם כלכלת הסתדרות ושביתות", נכתב בהודעת הליכוד.

ב'כחול לבן' מיהרו לחבק את ניסנקורן, ולהזכיר את תרומתו לציבור העובדים בישראל. בנוסף, המפלגה הוציאה סרטון בו נראים כל בכירי 'הליכוד' מביעים תמיכה נלהבת בניסנקורן, מתקופת התמודדותו על ראשות ההסתדרות. "ראיתי שהליכוד שם שלטים עם צילום של אבי ניסנקורן כדי להזכיר לציבור שהוא זה שהעלה את שכר המינימום במדינת ישראל. למה רק אבי? מה עם שאר הרשימה המצויינת שלנו?", כתב יאיר לפיד.

היו גם מי שהזכירו לנתניהו כי בזמן שהוא טוען להסתרת שר האוצר הפוטנציאלי של 'כחול לבן' הרי שגם שר האוצר הנוכחי, משה כחלון, לא ממש נוכח בקמפיין המפלגה.

מכתירים יורש

באופן רשמי, מתנערים בכירי 'הליכוד' מכל עיסוק בסוגיית היום שאחרי נתניהו, אך בשבוע שעבר התבקשו כולם לחתום על הצהרת נאמנות למנהיג נתניהו, מתוך לויאליות או שמא, פן יבולע להם. כך או אחרת, העיסוק ביום שאחרי מרחף בחלל, בין אם יהא זה בעקבות אילוץ פוליטי ובין אם נתניהו יאלץ לעזוב בשל תיקיו המשפטיים.

בסקר של חדשות 12, שערך מנו גבע, נשאלו מצביעי הליכוד: מי מבין האישים הבאים אתה מעדיף שיעמוד בראשות הליכוד לאחר נתניהו? למקום הראשון ובפער ניכר, הגיע גדעון סער, שזכה ל-22% תמיכה.

אחריו נמצאים גלעד ארדן ומירי רגב (12%), ישראל כץ עם 9% בלבד ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין – שאת שמו העלה ליברמן כמועמד אפשרי להרכבת ממשלה במקום נתניהו – עם 6% תמיכה.

השארת תגובה