נתניהו מבטיח! אך לא בהכרח כדי לקיים

החשש הגדול של מפלגות הימין והחרדים, מהצד הימני של המפה הפוליטית, ושל סיעת המחנה-הדמוקרטי של מרצ, סתיו שפיר ואהוד ברק מהצד הפוסט-ציוני שמאלני של המפה הפוליטית

נתניהו 2
נתניהו 2
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

'אם זה נראה כמו ברווז, מגעגע כמו ברווז, עומד כמו ברווז, זה ברווז'. הדיוק והמיקוד בסקרי דעת הקהל האחרונים, בדיוק כמו קודמיהם בבחירות לכנסות הקודמות. בדיחה. עבד עושה רצון אדונו. הסקרים מוטים לפי מי שמשלם עבורם ועפ״י האג׳נדה ורצון המזמין. עדיין ניתן ללמוד מהם והם משקפים מגמה, בוודאי לא תוצאה. איך אמרה הכוהנת הגדולה שפרשה, הסוקרת מינה צמח. ׳הסקרים טובים מקסימום ליום היווצרם׳. עדיין ניתן ללמוד מהם הלכי רוח ולכוון את מאמצי ההסברה והפרסום, לפי התוצאה המתקבלת. ההבדלים בין הסקרים, כמו הציפיות של המזמינים. סקרי הימין, מגלים ומלמדים על, ׳עוד מאמץ אחד ויש שישים ואחת׳. סקרי כחול-לבן מנסים לזרז, עוד מאמץ קטן ו׳יש אפשרות היסטורית למהפך׳. סקרי ישראל-ביתינו, משדרים! לבוחרים, בלעדינו אי אפשר. החרדים מוותרים על הפארודיה, סקר-שקר.

מעבר לאבחון נקודות ה׳שירות׳ למזמין ומשלם הסקר, המגמה שמתגלה בכל הסקרים, ברורה ושווה. תיקו היסטורי. איווט ליברמן ו-או עמיר פרץ יכולים להכתיב ממשלת ימין, ו-או ממשלת שמאל, הנשענת על החכי״ם הערבים, בסוג של שיתוף, שינוי דרמטי בפוליטיקה הישראלית. לחילופין, כפיית ממשלת אחדות לאומית על הסיעות הגדולות ברוטציה עם נתניהו, או, ללא נתניהו, לעתיד הקרוב פתרונים. לטענת ליברמן, עמדת הפתיחה שלו, ללא חרדים וכיפות סרוגות. עמיר פרץ ישמח להשאיר את סתיו שפיר ואהוד ברק מגעגעים, אבל מבחוץ. האופ׳ של בחירות מועד ג׳, לא נראית ריאלית ומעשית.

תוצאת תיקו, אינה חייבת להיות 60 מול 60 כמו בכנסת הנוכחית. תיקו משמעותו, אי יכולת להרכיב ממשלה שבמרכזה אחת מהמפלגות המובילות, פלוס מפלגות הלווין שלה. האפשרות החליפית, ממשלת-אחדות הכוללת את 2 המפלגות הגדולות. במציאות הפוליטית העכשווית בישראל, גם לקואליציה שכזו עדיין אין רוב מוצק בכנסת. קואליציית אחדות עדיין חייבת עוד מפלגה בינונית לייצוב ומיצוב. על זה בונים איווט ליברמן ועמיר פרץ, הפרוטה שחסרה לשקל.

זהו גם החשש הגדול של מפלגות הימין והחרדים, מהצד הימני של המפה הפוליטית, ושל סיעת המחנה-הדמוקרטי של מרצ, סתיו שפיר ואהוד ברק מהצד הפוסט-ציוני שמאלני של המפה הפוליטית. בנימין נתניהו מבטיח! אך לא בהכרח מבטיח כדי לקיים, כי לא ינטוש את שותפיו הטבעיים ולא יקים קואליציה בלעדיהם. נתניהו כבר עשה זאת, הזכרונות משיתוף לפיד ויש-עתיד בממשלתו לא נעימים בעליל, זה כבר קרה. ׳כחול-לבן׳ לא נשבעו אמונים לסיעות הלווין, בעיקר מהסיבה הפוליטית לא להתחייב מראש לערביים. בנוסף, לאור התיקו המסתמן, בכחול לבן מבינים שמחנה השמאל לא יספיק לקואליציה! חייבים להביא לשינוי ומפץ בימין, כדי להקים ממשלה בראשותם. גם איווט ליברמן וגמדיו, לא יביאו את הגאולה, ממשלה שבבסיסה ליברמן ונשענת על חכי״ם ערביים אינה ברת קיום. איווט ליברמן ינקום ויעניש את שנוא נפשו נתניהו, אך יסכן את עתידו הפוליטי האישי. קהל בוחריו לא יסלח ולא ימחול והוא, איווט-ליברמן, יהפוך למשל ושנינה.

ההישג הגדול שליברמן רוצה להבנות עליו וממנו, כפיית ממשלת רוטציה כשהוא חלק מהרוטציה ללא הליכוד. ללא הישג חסר תקדים בקלפי לישראל ביתנו, הסיכוי קלוש עד לא קיים, ליברמן מקווה, שהוא וסיעתו הפתרון למצביעי המרכז שמשנים הצבעתם כל בחירות. התכנית החליפית, כפיית ממשלת אחדות, כשליברמן מספק את הרוב הנדרש. דרישת סף, הליכוד מדיח את נתניהו מהראשות. הנקמה הושגה ותהיה מושלמת, רק בגלל שליברמן לא יצטרך להיפרד מהאצטלה הימנית, שבה הוא אוהב להתהדר. בסיטואציה מסוימת הצמד שקד-בנט שותפים לקואליציה שכזו.

בליכוד כועסים על בן-גביר שלא התקפל, אך מתפללים ש׳עוצמה יהודית׳ בראשות בן-גביר וברוך מרזל, יעברו את אחוז החסימה ויביאו את הרוב הנדרש. על הצלחת מפלגת ׳זהות׳ של משה פייגלין לא בונים בימין. לפייגלין אין פוטנציאל קולות נוסף להביא מהבית, אין כסף, הוא הפכפך ומסוכן לימין. בליכוד ומפלגות הלווין מקווים ורוצים להאמין, שלהבדיל מהכנסת הנוכחית, הקולות האבודים יחזרו לחיק המחנה ויביאו את המנדט ׳שובר השיוויון׳ שהיה חסר לקואליציית ימין טבעית. משימה אפשרית בהחלט.

רוה״מ בנימין נתניהו מאמין ומקווה, שהפיצוץ בכחול-לבן יבוא מוקדם ממה שמסתמן. רמת אי-האמון בין ארבעת הקודקודים בשיא ומועצמת, בגלל השטויות והאמירות חסרות האחריות של יאיר-לפיד והטעויות הילדותיות של בני גנץ, שנובעות מחוסר ניסיון בולט וייעוץ מקצועי חלש עד דל. בפרט, באם לא תהיה הצלחה שתספיק לניצחון. 35 מנדטים זה הישג שיא לפוליטיקאי חדש ולא מנוסה, לא כשאתה באופוזיציה משמימה. כל תוצאה אחרת, מבשרת על  פירוד המרכיבים והפרדת כוחות, שטובה לימין. לנתניהו יש ח-ן ארוך וכואב, עם בוגי יעלון ואנשיו, הסממן הימני בכחול-לבן, שלא מפסיקים להשמיצו אישית ולשדר, ימין כן! ביבי לא. בוגי יעלון שכיהן כשר ביטחון תחתיו, הגדיל פשע וקרא לו ׳בוגד׳!  אמירה חסרת אחריות וטיפשית. יועז הנדל וצבי האוזר, אנשי לשכתו לשעבר, תוקפים את רוה"מ אישית, נמוך ושוברים את הכלים. יאיר לפיד, 'פרסונה נון גרטה', אישיות לא רצויה בעליל לנתניהו. בנוסף, הוטל עליו אישית ׳איכס׳ ע״י המפלגות החרדיות, גט כריתות. מבחינתם יאיר-לפיד פסול לכל שידוך. רק סיעת גנץ-אשכנזי נשארת  שותפה טבעית לליכוד, עדיין חלום, אך חלום שיכול להתגשם. בינתיים בונים ומקווים בליכוד, על רוב מצומצם, הכולל את כל השותפות הטבעיות.

בכחול-לבן בונים על תיקו, שיחייב מהפך ושינוי צמרת היסטורי בליכוד. לא עוד בנימין נתניהו. כל מועמד ליכודי חליפי, יתקבל בברכה ויהיה שותף רצוי להנהגה משותפת. החתמת הנאמנות הטיפשית שארגן ח"כ דויד ביטן לנתניהו מלמדת, רק על התעוררות ואפשרות ריאלית לאופציית ליכוד 'ללא נתניהו'. בכחול-לבן מאמינים, שבעזרת איווט-ליברמן ותמיכה שקטה של החכי"ם הערביים, הם יקימו ממשלה חליפית ללא הליכוד. כשבמקביל, בליכוד יחפשו את הדרך לזחול פנימה, בנימין נתניהו ישאר מאחור. בעבר חלמו בכחול-לבן שניתן יהיה לצפות לשת״פ היסטורי עם החרדים, יהיר-לפיד וליברמן דאגו לביטול האופציה לשינוי המחנות הקיימים.

ב2 המחנות מבינים שתוצאת תיקו, תחייב מהפך בחשיבה, שינוי המחנות הקיימים ושיוך לווייניו, מפץ דרמטי בפוליטיקה הישראלית. חיבור 2 הגושים הגדולים לקואליציית אחדות, עדיין מחייב שותפ/ים נוספים. כל גוש ירצה לצרף את לווייניו. הבעיה, שמפלגות הלווין לא יכולות לדור ביחד, בכפיפה אחת. לליברמן יש בעיה עם החרדים והסמוטריצים. לחרדים עם לפיד וליברמן, כשגם מרץ וברק שותפים בדיעבד שבדיעבד. יאיר לפיד עדיין מאמין, שברגע האמת הוא יסתדר עם החרדים. שותפיו איבדו את האמון, בדרכו ובו אישית. לסיכום, תוצאת תיקו מבשרת מהפך, לא טוב לחרדים.

2 תגובות
  1. הקשיבו ערבים שונאים שמאלנים שקד כולם יגידו אם ישארו בחוץ או בממשלה למה כי מעדיפים בכל ממשלה להיות בחוץ כי גם ערבים ושונאים ושקד מרגישים למעלה בילעדהם אין ממשלה בכלל אולי טועה

  2. רגע אולי מציג תגובה נכונה קצת שונה ממכם ולא פושעות אז למה לא קיללתי והשמצטי בכלל הכל בשיא הקדושא והאמונה

השארת תגובה