סטפן מנדל, האיש שהיכה את הלוטו 14 פעמים

מי הוא סטפן מנדל? כיצד הצליח להביס את שיטת הגרלת הלוטו ולזכות בפרס ראשון פעם אחר פעם בכמה מדינות? ומדוע למרות עושרו הרב הוא טוען שאינו מצליח להיות מאושר? וגם: עובדות מפתיעות על הגרלת הלוטו בעולם ובישראל

זוכים מאושרים בלוטו
זוכים מאושרים בלוטו
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

מה הייתם מוכנים לעשות בשביל להיות במקומו של סטפן מנדל?  מנדל, יהודי שזכה 14 פעמים בלוטו בפרס ראשון נחשף. ניצול שואה, בן שמונים, יליד רומניה. מתמטיקאי/כלכלן שפיתח שיטה גאונית של אלגוריתם שבעזרתו הצליח לזכות פעם אחר פעם בהגרלות הלוטו השונות ברחבי העולם: רומניה, אוסטרליה, אנגליה, ואמריקה. כרגע הוא מתגורר באי ונואטו –אי נידח במדינת איים קטנה שבאוקיינוס השקט – מדוע דווקא שם? תבינו בהמשך.  מנדל זכה אומנם 14 פעמים בלוטו בפרס ראשון אך בנוסף לזאת הוא זכה בעוד שמונה מאות אלף פרסי משנה.

אז איך הכול התחיל? סטפן מנדל חי ברומניה עד גיל 24,  בשנות ה-60 החליט לעזוב את המדינה עם אשתו וילדיו ויהי מה. רק בעיה קטנה הייתה למנדל, על מנת לעזוב הוא היה חייב לגייס סכום כסף שלא היה באמתחתו. המשכורת החודשית שהרוויח אז, עמדה על שמונים ושמונה דולר בלבד, המצוקה ואי היכולת לצאת את המדינה הולידה רעיון נועז ומהפכני, ומנדל החליט לנסות את מזלו. הוא חלם לזכות במקום השני בהגרלת הפיס, על המקום הראשון לא העז כלל לחשוב – והסוף כמובן ידוע, סטפן זכה באותה הגרלה בסכום של 72,783 ל"י – סכום השווה ל-18 שנה של משכורות. לסבר את האוזן, על פי עדותו של מנדל סכום הזכויות שלו בכל הגרלות הלוטו הן 29 וחצי מיליון דולר אמריקאי.  אך כנראה שלא די בלהיות מיליונר בסדר גודל כזה, סטפן מנדל לא מאושר, דבר אחד מעיק על ליבו, הוא מנוע מלבקר את משפחתו בישראל שלא ראה שבע עשרה שנה, מחשש שייעצר. שום דבר לא יכול לשמח אותו, כך הוא מבטיח אין ספור פעמים. לכן הוא נאלץ כעת לגור על אי קטן, שספק אם אי מי שמע את שמעו, אי ללא הסכם הסגרה עם ישראל.

האלגוריתם שהפיק מנדל – אחרי שנים טובות של פיתוח – הוא גאוני ומקורי – והוכיח את עצמו בשטח.  מה שאף אחד לא הצליח לעשות קודם לכן. השיטה כוללת אפשרות לנחש חמשה מספרים מתוך ששה מספרים בלוטו. מה שמצמצם את מספר הקומבינציות לזכייה לאלף בלבד.  דחיסת קומבינטורים – זה שם האלגוריתם. השיטה אפשרה לו לקחת ארבע סדרות של חמש עשרה מספרים במשחק של ארבעים מספרים. במקום 3.8 מיליון אפשרויות הוא צמצם את מספר האפשרויות על מנת לזכות במקום השני (ברומניה) אם אופציה לזכות במקום הראשון, וזכה במקום הראשון בכמה אלפים טובים. וזאת באמצעות כסף שאסף עם חבריו. בזכייה הזאת מודה מנדל הייתה התרגשות רבה, במיוחד שבדיוק הוריו עזבו את רומניה לישראל. לאחר מכן  בפעמים הבאות – הזכייה בלוטו הפכה כנראה לדבר הברור מאליו.

אחרי תקופה בה שהה בישראל היגר והשתקע באוסטרליה. אך לא לעולם חוסן. באוסטרליה עלו עליו השלטונות – ושיטת ההגרלות שונתה. נאסר על הדפסת כרטיסים במחשבים וקניית כרטיסי הגרלה בכמויות גדולות. מנדל מהר לארוז את חפציו ונדד לצרכי עסקיו לארצות הברית שם המשיך לעשות חיל כשהגריל עשרים ושבע מיליון דולר – סכום הזכייה הגדול ביותר בו זכה אי פעם בהגרלה אחת. והכול חוקי, שריר וקיים.

השיטה דורשת רכישת כמות גדולה של כרטיסי הגרלה ולכן בשלבים הבאים גייס מנדל משקיעים לטובת הקמת מערך עובדים שירכוש כרטיסים, ופיתח מערכת אוטומטית שתמלא את הכרטיסים.  הקמת המערך עלתה אומנם סכום לא מבוטל של לפחות מיליון שקלים, אך כאשר הפרס המובטח (בו הוא זכה לבסוף) עמד על ארבעים מיליון, זה עסק משתלם.

סטפן מנדל לבוש חולצה משובצת קלילה עם צווארון חופשי, שיער כסוף  דובר עברית רהוטה עם מבטא קל מתאר בראיון שנערך עמו, את אחד הרגעים הגדולים בהם זכה בהגרלה בווירג'יניה: ברגע ששמענו שסכום הזכייה בווירג'יניה עלה לסכום הדרוש, נכנסנו לפעילות. היו רק שלושה ימים לשלוח את כל הכרטיסים. למערך גויס צבא שלם של עובדים שהחל להדפיס כרטיסי לוטו בקצב רצחני – מאה אלף כרטיסים בשעה (אז היה מותר מבחינה חוקית להדפיס כרטיסים בבית). בתום שבעים ושתיים שעות נשלחו לדוכני הלוטו בווירג'יניה מיליון וארבע מאות אלף כרטיסים. היגיעה הרבה השתלמה, ידענו שזכינו מיד, כשפורסמו המספרים.

גאון מעורר השראה או עבריין נמלט?

אם תרצו תוכלו לראות בו אדם מעורר השראה עם סיפור חיים מדהים, גאון מתמטי שהצליח להביס את שיטת הלוטו, פורץ דרך מוביל בתחומו. אך בישראל עדיין מרחף על ראשו איום מאסר וזאת בשל טענות לגבי עבירות מרמה ואי פרסום תשקיף – עבירה שולית וזניחה אותה חקרה הרשות לניירות ערך לפני עשרים שנה. (עבירה שאינה קשורה לעסקי הלוטו, ואינה קשורה לגניבה או הונאה. ) באותה תקופה מנדל חי בחו"ל והחליט לא להגיע לבית המשפט – בדיעבד זאת הייתה טעות.  גזר הדין ניתן שלא בנוכחותו, ומאז בכל מקום בגלובוס יש לגביו צו מעצר בינלאומי מטעם האינטרפול.   מנדל חש כמי שחי בכלוב של זהב, בלי יכולת לצאת מן האי הבודד אי שם במרחבי האוקיינוס, ונקודת התקווה היחידה שלו היא משפט חוזר שיאפשר לו לחזור לארץ ולחיק בני משפחתו.

אך מסתבר כי מנדל לא חושף בראיונות שנערכו עמו את העובדה, שמנדל הואשם בבית משפט כי ניסה לעשות מניפולציות על משקיעים בישראל. על כך  הוא נתבע למשפט בשנת 2004 , אז גזר בית משפט השלום עונש של עשרה חודשי מאסר בפועל, עשרה חודשי מאסר על תנאי וקנס כספי של מאה אלף שקלים. ההרשעה הייתה לגבי הטעיית משקיע סביר בכל הנוגע להצטרפות לאגודה. ובנוסף הורשע בבריחה ממשמורת חוקית.

השופט דוד רוזן אף מציין כי התרשם כי המשקיעים שהפקידו את כספם בידיו של מנדל, פותו לשים את כספיהם בקופות שכולם בשליטת הנאשמים – מנדל ושותפיו בקבוצת "מונדרגון".

מנדל ושותפיו שכנעו את התובעים להצטרף לקבוצה וזאת תמורת הבטחות להתקבל לחבר בקבוצה, זכות הצבעה, 3 דונמים של אדמה באי ונטו ו-3 מניות בחברת ההשקעות של האגודה.

מבחינה משפטית, מנדל – הוא השפוט ראשון בישראל שנשלח לעשרה חודשים למאסר – שלא בפניו, מה שמעורר תהיה.  מנדל טוען לחפותו בנוגע לעבירה השנייה (ולכאורה שולית) עליה נתבע בפני הרשות לניירות ערך "אי פרסום תשקיף", להגנתו הוא מסביר, כי הסתמך על שלושה עורכי דין בתום לב, ללא עניין לרמות. למעשה מנדל בא בדרישה הוגנת לביצוע משפט חוזר.

מנדל ששבע עשרה שנה לא ראה את משפחתו, אינו יודע כמה עוד נותר לו לחיות. הוא אומנם לא מרגיש כל כך רע, אך כעת הוא אמור לעבור ניתוח שלא ניתן לעבור אותו באי הקטן ונואטו. ואולי זאת עוד סיבה למסע יחסי ציבור שהוא כעת עורך, כולל סרט בכיכובו?  עוד דרך על מנת לעורר את אהדת הציבור למען זיכויו ולמען חזרתו  ארצה.

נוסחת ההצלחה של סטפן מנדל

הקורא הפשוט שרוצה להבין יותר לעומק את הנוסחה לא יוכל לעולם לעשות זאת, מנדל מספיק מתוחכם בשביל לא לחשוף את הקלפים. "כמו שקוקה קולה תגלה את הנוסחה שלה." הוא מסביר לעיתונאי חוקר. בכל מקרה כנראה שהיום עולם ההגרלות כבר לא כזה תמים, הלקח נלמד, הנהלים שונו, מספר הצרופים האפשריים הפך להיות גדול יותר מבעבר. הכול על מנת שמקרה מנדל לא יחזור שנית.  כתב חרוץ של העיתון האמריקני  -businessinsider חישב  ב-2016 שיהיה צורך ברכישה של מאות מיליוני כרטיסים בכדי לזכות בהגרלת הלוטו שעמדה אז על סכום של 1.6 מיליארד דולרים.

להלן הנוסחה של מנדל בששה שלבים קצרים:

 1. יש לחשב את סך כל הצירופים האפשריים במשחק נתון. כגון כאשר מדובר במשחק לוטו שדורש לנחש 6 מספרים מ-1 עד 40, יש קצת מעל 3.8 מיליון צירופים אפשריים.
 2. יש למלא רק טופסי לוטו בהם סכום הזכייה גדול לפחות פי 3 מסכום הצירופים האפשריים שמצאתם בסעיף 1.
 3. כעת, יש לגייס מספיק כסף לתשלום עבור כל צירוף אפשרי. לדוגמה, מנדל גייס לטובת הזכייה במשחק הלוטו של וירג'יניה בארצות הברית, מעל 2,500 משקיעים.
 4. יש להדפיס בבית מיליוני כרטיסים עם כל הצירופים האפשריים. בעבר זה היה חוקי בארצות הברית ובאוסטרליה – פעולה שכיום נאסרה בעקבות "חוק סטפן מנדל".
 5. יש להעביר את כל הכרטיסים המודפסים לנקודות מכירה של מפעל הפיס.
 6. זכיתם בהגרלה אך עליכם לזכור לשלם למשקיעים שלכם. בשנת 1987 מתוך זכייה של 1.3 מיליון דולר, מנדל גרף לכיסו "רק" 97,000 דולר.

עובדות מפתיעות, על הגרלת הלוטו בישראל

לא רבים יודעים אבל שורשי הגרלת הלוטו נעוצים אי אשם בסין הרחוקה, זאת היית הדרך של השליטים דאז לממן פרויקטים גרנדיוזים כמו "החומה הסינית".

במשחק לוטו הנפוץ בישראל יש לנחש 6 מספרים מתוך 37, ללא חזרה ובנוסף מספר חזק נוסף מ1-7. ההסתברות הסטטיסטית לזכות בהגרלת לוטו בישראל היא בקירוב בין 1 ל16,000 מיליון .

מפעל הפיס נוסד בישראל בשנת 1951 על מנת לגייס כספים לטובת הקמת בתי חולים. כך הוקם בית החולים "איכילוב" בעיר העברית הראשונה.

בהגרלה הראשונה שנערכה בישראל הפרס המובטח לזוכה היה 1000 לירות ישראליות.

מכונת ההגרלה האוטומטית מורכבת ממיכל שקוף ומחסניות שמהן נופלים הכדורים לתוך תוף עירבול. הכדורים מתערבלים זה בזה ויוצאים החוצה באמצעות זרם אוויר, או על ידי תנועה סיבובית בזה אחר זה.

מכונת הלוטו מיוצרת באירופה והכדורים נתונים למשמרת בתוך מזוודה הטמונה בכספת ששלושה אנשים בלבד יכולים לפתוח אותה.

שעתיים לפני ההגרלה שוקלים את הכדורים במאזניים מיוחדות לוודא כי משקל הכדורים זהה.

הזכיות המפורסמות בעולם

הפרס הגדול ביותר בלוטו לזוכה יחיד היה  במרץ 2013 – על סך: 590.5 מיליון דולר בהגרלה שכונתה "מגה מילניום". כרטיס בודד שנקנה בפלורידה הוא שזכה.

הפרס הגדול ביותר בלוטו היה בינואר 2016 על סך: 1.586 מיליארד דולר בהגרלה שכונתה "פאוורבול" בארצות הברית. הפרס חולק בין שלושה כרטיסים, ולכל זוכה הוענק סכום של 292.2 מיליארד דולר.

באוקטובר 2005 זכה אישיות פוליטית  בפרס של 850,000 $ בהגרלת ה"פאוורבול"  בארצות הברית. הזוכה הינו, הסנטור ג'וד ג'ארג'.

באיטליה – בספטמבר 2005 – זכה תלמיד בית ספר יסודי בהגרלה בסכום של 27.6 אירו. בישראל מכירה של כרטיסי הגרלה מותרת מגיל 18 בלבד.

בישראל – בהגרלה שנערכה באוקטובר 2010 זכו לא פחות מ-125 אנשים בהגרלת הלוטו בפרס השני (6 מספרים בלי המספר החזק). יתכן ותופעה קראה היות ויש אנשים שממלאים את המספרים על סמך המספרים שזכו בהגרלות קודמות, בהנחה שהמספרים יחזרו על עצמם. כך שבפועל סכום הזכייה שחולק למי שזכה במקום שלישי היה גבוה יותר מאשר למי שזכה במקום השני.

השיטות הפופולריות

לחבל במכונה שבה משתמשים על מנת שתיתן עדיפות למספרים מסוימים. בדרך כלל יש צורך בשיתוף פעולה עם אחד מעובדי מפעל הפיס. והשיטות מגוונות כמו למלא חלק מהכדורים בחומר קל על מנת לתת עדיפות. (בשביל למנוע מקרים כאלה, שוקלים את הכדורים כשעתיים לפני ההגרלה)

מכירת מערכות לקונה הפוטנציאלי, שמשפר את סיכויי זכייתו בהגרלה. למעשה על פי חוקי ההסתברות אין למערכות הללו שום אפשרות לנבא או לשפר את הסיכוי לזכייה ומדובר בהונאה של לקוחות תמימים.

העוקץ הניגרי – הנוכלים שעומדים מאחורי השיטה שולחים הודעה במייל לכל הכתובות מייל שיש ברשימת התפוצה שלהם ובהודעה הם מבשרים כי זכית בפרס גדול בלוטו ועל מנת לממש את הזכייה עליך להעביר סכום כסף מסוים כמס או אגרה בהתאם לחוק. הקרבן מאמין לבדותה מעביר את סכום הכסף המבוקש לנוכלים שממהרים לנתק קשר. לעיתים מבוצע שימוש בשיחת טלפון או במכתב רשמי על מנת להגביר את האמון של הקרבן במתיחה.

מדוע אנשים כה נלהבים לרכוש כרטיסי הגרלה שונים?

"אנשים לא קונים כרטיס לוטו, אנשים קונים את הזכות לקוות", כך התבטא בעבר פרופסור ישראל אומן, זוכה פרס נובל בתחום תורת המשחקים. מה שברור לכול כי הזוכה הגדול ביותר בהגרלות מפעל הפיס הוא מפעל הפיס עצמו, עם שש מיליארד שקל הכנסות – נכון לשנת 2013. סכום הגדול בהרבה מתקציבם של משרדי ממשלה שונים. לבכירי מפעל הפיס החולשים על סכומי העתק, יש את הזכות להחליט לאיזה מטרה ינותבו הכספים הרבים כמו לאיזה יישובים. כאשר 60% מהכספים מיועדים לפרסים ו25%- למטרות ציבוריות. מתוך סכום זה יושב ראש מפעל הפיס הוא מינוי ישיר של הממשלה, והמנכ"לים השונים נחשבו במהלך השנים למינויים פוליטיים. מעבר למזומנים הרבים שמתגלגלים במסדרונות, מפעל הפיס יושב גם על אדמות נדלן יקרות: ברחוב הפטמן בתל אביב סמוך למתחם שרונה ולקריה, ומשרדים החדשים הממוקמים ברחוב המסגר בתל אביב (בבניין ששייך ליבואן הרכב המוביל רמי אונגר).

אז חבל למלא כרטיס לוטו ולבזבז את כספנו על סיכוי כה קלוש לזכות, כאשר המציאות מוכיחה כי באופן קבוע לאחר רכישת כרטיס הגרלה אנו נשארים עם פחות ממון בכיס.

העמדה התורנית

ומה דעת תורה בנושא? הפיס במשמעותו כיום שונה מרחק מזרח ממערב ממשמעותו בתקופת בית המקדש אז היה גורל מתקיים בין הכוהנים על מנת לסווג לכל כהן – את סוג עבודתו. יש אומרים כי מקור המילה פיס היא מלשון פיוס ושלום, לאחר שבהתחלה הכוהנים שעז היה רצונם לזכות בביצוע תרומת הדשן היו עורכים כמין תחרות מי יגיע ראשון למזבח – אך בעקבות כמה אסונות שקראו, הוחלט על שיטת גורל.

גדולי ישראל הסתייגו ממילוי הגרלות לוטו, ביניהם ניתן למנות את מרן הגר"ח קנייבסקי. בספר שאלת רב מופיע כי ענה לשאול ששאל על מילוי טופס לוטו כי "אין לעשות כן". מובא גם בשם מרן הגר"ע יוסף שפסק לאסור, ויש אומרים שחזר בו ולכאורה מי שרוכש כרטיס לוטו יש לו על מי לסמוך. ובדורות הקודמים ניתן לציין את רבי שמואל מסלנט שנמצא מכתב הכתוב בכתב ידו בו הוא מבקש לרכוש כרטיס הגרלה בשותפות.

11 תגובות
 1. כשאין תורה שום מתנה לא תספיק

 2. לא מבינה, לא חזר לישראל כבר 17 שנה? אז שירצה את עונשו. מה זה 10 חודשים בלבד…הרי הוא בכלא כבר 17 שנה.

 3. חחחחח אוף זאת לא שיטה להרוויח חשבתי בגלל המזל הרוויח הוא השקיע פה כסף אז מה עשינו?

 4. שיתרום את הונו ל ען משפחות ונוער,בסיכון…נסלח לו

 5. מה לא עושה מפעל הפיס
  כדי למשוך את ליבכם כדי למשוך
  אותכם להמר במפעל הפיס
  זוהיא רמאות בחסות ממשלתית
  אף אחד לא זכה
  ואף אחד לא יזכה
  אל תשקיעו את כספכם על קרן הצבי

 6. כדורי הלוטו יכולים להיות זהים במשקלם אך בהומוגניות שלהם, יתכן שהכדורים הטרוגניים מבחינת החומר ואיזורים שונים בכדור במשקל שונה. שזה מאוד משפיע על תנועת הכדור בעת ההגרלה….

 7. עושים את ההגרלה שעתיים קודם, שולחים קרוב משפחה שיקנה כרטיס עם המספרים הזוכים ואז מראים לנו הסרטה יפה…
  בכ"כ הרבה מדינות בעולם כבר גילו את העוקץ

 8. זה מזל בלבד,אבל מזל טוב
  ה סיפור על נטסחא מנצחת
  אם היתה שיטה הןא אמור היה לזכות מאה יו אלף פעמים
  הסיפור יפה אבל מצוץ מהאצבע
  אם היתה נוסחא הוא היה זוכה בכל הגרלהזה נפלא 14זכיות מה מנע ממנו להשתתף ותזכות בכל הגרלה,בעצמו או עי שליח
  כמה בולשיט

 9. אני זכיתי וזה הכל מזל

 10. איילה היקרה,
  אני יכול לברך אותך על המאמר שנחקר היטב. מותר לי לציין בעדינות כי העונש שהוטל עלי בשנת 2004 היה בלתי חוקי (ראו החלטת השופט מלצר מיום 24.08.2019. "נוכח הוראת סעיף 15(ג) נראה לכאורה שלא היה מקום להטיל על המבקש עונש מאסר שלא בפניו. לפיכך היה ויחזור המבקש ארצה – הוא לא יכלא לתקופה של 30 יום. ובזמן זה תינתן לו האפשרות לחדש את בקשתו למשפט חוזר.”
  בנוסף, לא נאמר בכתב האישום מילה אחת על רמאות, גניבה וכו ', אלא רק "אי פרסום תשקיף”. אם זה מעניין אותך, תמצאי את העובדות האמיתיות, המגובות במסמכים, באתר שלי: http://www.stefanmandel.com
  בכבוד רב, סטפן

השארת תגובה