אין רוב לאף מועמד להרכיב ממשלה

בני גנץ
בני גנץ
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

ימים ספורים אחרי הגשת רשימת המפלגות לכנסת ה-22, בדק 'קו עיתונות' במשאל טלפוני באמצעות מכון 'דייקלום' בקרב 649 חרדים, את כוונת הצבעותיהם בבחירות הקרובות. תחילה בדק 'קו עיתונות' את הפילוח הפנים-חרדי של המשיבים, ואיך הם מגדירים עצמם. 45.5% מהמשיבים מגדירים עצמם חסידים, 25.1% ספרדים, 14.5% מגדירים עצמם ליטאים, 4% בעלי תשובה, 1.8% חרד"לים, 1.7% חב"דניקים ו-6.5% לא מגדירים עצמם.

לשאלה, אם הבחירות היו נערכות היו היום – למי מהמפלגות הבאות הייתם מצביעים? השיבו 57.6% כי בכוונתם להצביע ליהדות התורה, 25% אמרו כי יצביעו לש"ס, 4.2% לעוצמה יהודית של בן-גביר, 3.1% אמרו כי יצביעו לליכוד, 2.6% לימין המאוחד של שקד, בנט וסמוטריץ', 2.4% לזהות של פייגלין, 2.1% לכחול-לבן של גנץ, ו-2.1% מהמשיבים אמרו כי יצביעו למפלגת נעם, של תלמידי הר-המור. בנוסף, נשאלו הנסקרים במידה ולא היו מפלגות חרדיות למי הם היו מצביעים. במקום הראשון, מפלגת הליכוד עם 26.8%, במקום השני מפתיעה מפלגת עוצמה יהודית של בן-גביר עם 25.1%, ובמקום השלישי עם 20.8%, הימין המאוחד של שקד.

במקום הרביעי, מגיעה מפלגת נעם של תלמידי הר-המור והרב טאו, כש-9% מהנשאלים השיבו כי במידה ולא היו מפלגות חרדיות, היו מצביעים למפלגת נעם. 5.4% אמרו שהיו מצביעים לכחול-לבן, 4.5% לזהות של פייגלין, 2.5% למחנה הדמוקרטי של ברק, הורביץ ושפיר ו-1.4% למפלגת העבודה וגשר בראשות עמיר פרץ ואורלי לוי.

שאלה נוספת עליה התבקשו להשיב – האם בעקבות הקמת המטה החרדי בליכוד בשבוע האחרון, הם ישקלו להצביע לליכוד. 60.5% אמרו שלא, 25.2% אמרו שישקלו להצביע לליכוד ו-10.6% השיבו כי אינם יודעים.

סקר 'וואלה'

סקר וואלה NEWS ומכון מדגם בראשות מנו גבע, שנערך ברקע הדרישה של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן להקמת ממשלת אחדות ללא חרדים מעלה כי רוב הציבור מתנגד לממשלת אחדות של כחול-לבן והליכוד בראשות בנימין נתניהו. על פי נתוני הסקר: 52% מהמשיבים אמרו שהם לא תומכים בממשלת אחדות של הליכוד וכחול-לבן בראשות נתניהו, ורק 34% הביעו תמיכה במהלך. הנשאלים בסקר נשאלו ספציפית על ממשלת אחדות בראשות נתניהו, למרות שבימים האחרונים ליברמן העלה את האפשרות להקים ממשלת אחדות בראשות מועמד אחר מהליכוד.

בדיקת עמדתם של מצביעי הליכוד ו'כחול לבן' בסוגיה זו מגלה כי 51% מהמתכוונים להצביע ל'כחול-לבן' בבחירות הבאות תומכים בהקמת ממשלת אחדות בראשות נתניהו לעומת 42% שמתנגדים. זאת בעוד 49% ממצביעי הליכוד מתנגדים לרעיון ורק 37% תומכים.

בתוך כך, ממפת המנדטים שעולה בסקר נראה כי לא תהיה ברירה אחרת מממשלת אחדות או שהמדינה תיגרר לבחירות נוספות; מאחר וגם לנתניהו וגם לגנץ – אין רוב להרכבת ממשלת ימין או ממשלת מרכז שמאל מובהקת, וליברמן, שהציב את ממשלת האחדות ללא חרדים כהבטחת בחירות שמתנוססת בראש הקמפיין – ממשיך לשמור ביציבות על מגמת ההתחזקות מאז הבחירות האחרונות וככל הנראה יהיה לשון מאזניים.

אם הבחירות היו מתקיימות היום, גוש הימין והחרדים היה זוכה ב-57 מנדטים, רחוק מ-61 המנדטים שדרושים כדי להקים ממשלה. גוש המרכז-שמאל-ערבים היה מקבל 53 מנדטים, וליברמן יציב עם עשרה מנדטים. הליכוד, כך לפי הסקר, הייתה הופכת למפלגה הגדולה עם 31 מנדטים (עלייה של שני מנדטים מאז הסקר הקודם לפני כשבועיים), וכחול-לבן הייתה עומדת על 29. בגוש הימין-חרדים של נתניהו התוצאות די יציבות – 11 מנדטים לימין המאוחד בראשות איילת שקד, 8 מנדטים ליהדות התורה ו-7 לש"ס. עוצמה יהודית וזהות – שתי המפלגות שנשארו מחוץ לאיחוד של מפלגות הימין הדתי – לא עוברות את אחוז החסימה: עוצמה יהודית עם 2.2% וזהות עם 1.9% – מה שעשוי לגרום לאובדן של מאות אלפי קולות בימין.

בצד השני – אחרי כחול-לבן עם 29, המחנה הדמוקרטי עם 7 מנדטים ומפלגת העבודה-גשר עם 6 מתייצבת במרחק מה מאחוז החסימה. עם זאת, לנוכח הציפייה שבישורת האחרונה של קמפיין הבחירות שתי המפלגות הגדולות ישאבו מנדטים ממפלגות הלוויין, שתי מפלגות השמאל עשויות להיות בסכנה. מהסקר עולה כי גוש מרכז-שמאל נחלש בשלושה מנדטים לעומת הבחירות הקודמות – שנדדו כנראה לליברמן שכעת משמש לשון מאזניים. לעומת 45 מנדטים אחרי הבחירות (35 כחול-לבן, 6 עבודה, 4, מרצ) כעת סך שלוש המפלגות עומד על 42 בלבד. החיבור מחדש של הרשימה המשותפת – שמקבלת לפי הסקר 11 מנדטים, עדיין לא מניב שינוי דרמטי מאוד לעומת הריצה המפוצלת של חד"ש-תע"ל (6) ורע"מ-בל"ד (4) בבחירות הקודמות שהביא לסך של עשרה מנדטים, אך הציל את המפלגות הערביות מסכנת אחוז החסימה.

השארת תגובה