יאיר לפיד מתלונן: הסתה ברשת

אחרי אין ספור סרטוני הסתה ברשת, חש השבוע יאיר לפיד מה קורה כשמנופפים בסיסמאות – יאיר מיהר לפרסם טור הבהרה בוא הוא מסביר מדוע הוא משתטח על שירותים ציבוריים

כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

את ההודעה הראשונה אתה אף פעם לא מבין. מישהי נכנסת לפייסבוק שלי. "אתה," היא רושפת, "משתטח על שירותים ציבוריים! השנאה לדתיים העבירה אותך על דעתך!". אני בוהה במילים, מנסה להבין מה הן אומרות. מה הבדיחה שהחמצתי?

אחרי כמה דקות מגיעה עוד אחת, הפעם בווטצאפ: "תמות!" מאחל מישהו, "משתטח על שירותים, העיקר לעשות צחוק מהצדיקים." ואז עוד אחת: "משתטח על שירותים! תתבייש!" עכשיו אני כבר יודע שיש פה תופעה, אבל לא מצליח להבין את מקורה. הטרולים משתוללים. לפיד הם אומרים, שוב לפיד. החליט לעשות צחוק מאלה שמשתטחים על קברי צדיקים. אמר שהוא מעדיף להשתטח על שירותים ציבוריים. הכל כדי להביא שנאה לעם ישראל.

לאט לאט אני מפענח מה קרה: לפני ארבע שנים סיפרתי לצבי יחזקאלי בערוץ 20 את הסיפור על היום בו אבא שלי ניצל משיירת המוות של הנאצים. אני לא אחזור על כולו (מצרף כאן את הוידיאו), אבל אבא היה בשיירה של 600 יהודים מגטו בודפשט שהובלו אל מותם. ברגע אחד שבו הנאצים לא שמו לב, הוא וסבתא הסתתרו בשירותים ציבוריים ליד נהר הדנובה. השיירה המשיכה בלעדיהם. רבע שעה מאוחר יותר 598 יהודים היו מתים. גופות צפות בנהר הקפוא. אבא וסבתא היו היחידים שניצלו. בסוף הסיפור אמרתי: "השירותים הציבוריים עוד שם. לא מזמן, כשהייתי בבודפשט, הלכתי לראות אותם שוב. אני האדם היחיד שאני מכיר שעולה להשתטח על שירותים ציבוריים."

זה הספיק. מישהו, אני לא יודע מי (אבל לא קשה לנחש בשביל מי הוא עובד), לקח את התוכנית, חתך ממנה רק את המשפט האחרון, והתחיל להפיץ אותו ברשת. "תראו," הוא אמר, "תראו איך יאיר לפיד מבזה את המנהג הקדוש של השתטחות על קברי צדיקים."

אני שואל את עצמי לא מעט שאלות על האיש הזה. על מי שהתחיל להפיץ את השמועה המכוערת הזו. הרי להבדיל מהאחרים, הוא ידע. הוא לא טעה. הוא ביודעין ובכוונה תחילה הוריד משפט אחד מסיפור על השואה של המשפחה שלי. הכל כדי לייצר גל של שנאה וזעם. איך הוא חי עם עצמו? מה הוא אומר לעצמו בלילה לפני שהוא נרדם?

אבל זה לא רק הוא. עכשיו ערב תשעה באב, אז אני רוצה להגיד משהו לכל אלה שהאמינו לו והפיצו את זה. לכל אלה שנכנסו לפייסבוק שלי בשביל לפרק לי את הצורה: אני מכיר אתכם. אני חי אתכם. אתם אנשים טובים. אתם לא כאלה. יש לנו הזדמנות לעשות יחד תיקון: אם אנחנו רוצים למנוע שנאת חינם, אנחנו מוכרחים להפסיק לקנות את השקרים האלה כל כך בקלות.

הרי אם הייתם מקדישים לזה דקה מחשבה, הייתם מבינים שאף בנאדם בעולם לא משתטח על שירותים. זה לא במיוחד נוח וגם לא מאוד היגייני. בעיקר לא ברור מה זה נותן. אפילו בתור צעד מחאה נגד דתיים אין בזה שום היגיון. הסיבה היחידה שהאמנתם, היא שאנחנו כבר מוכנים להאמין בכל דבר נורא, בתנאי שהוא על יריבינו הפוליטיים. הכל כל כך אלים וקיצוני וחסר היגיון, שאנחנו קודם כל קונים את כל הרעל והארס, ואחר כך כבר מאוחר מדי לשאול שאלות.

או שלא מאוחר מדי. זה בעצם הלקח של תשעה באב: זה בידיים שלכם. זו בחירה. אתם יכולים להתלונן על השיח הישראלי, או לשנות אותו. בפעם הבאה שאתם מקבלים הודעה ספוגת רעל, אתם יכולים להאמין לה, או למחוק אותה. אתם יכולים להלחם בשנאה, או להיות חלק ממנה. אל תחכו לאדם שיבוא לתקן הכל, תהיו האדם הזה.

השארת תגובה