היזמה לביטול תכנית תמא 38 גוררת תגובות קשות

"המדינה חייבת להתעורר ולהבין כי על כתפיה מונחת האחריות לשלום הציבור" – הקבלנים מגיבים ליזמה לביטול תכנית תמא 38

אילוסטרציה: הרחבת בנייה בקרית ספר
אילוסטרציה: הרחבת בנייה בקרית ספר
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

"במדינה נהייה נוהג פסול ולא הגיוני שבו אומרים רק מה לא טוב"

אלדד פרי, יו"ר קבוצת אלדד פרי, מציין כי "אין ספק שתמ"א 38 לא היתה תכנית משולמת, לא הצליחה להתגבר על כלל האתגרים בתחום ואכן היתה זקוקה לתיקונים נוספים. אלא שאסור לבטל אותה כל עוד לא נמצא פתרון הולם אחר. לצערי הרב במדינה נהייה נוהג פסול ולא הגיוני שבו אומרים רק מה לא טוב ומה לא צריך לעשות. כל אדם שרוצה לומר מה לא בסדר יתבקש גם להציג אלטרנטיבה שעובדת ויכולה לספק לתושבי ישראל הגנה מפני ירי טילים ורעידות אדמה. תכניות פינוי בינוי מתקדמות לאט מאוד, ולכן להציע אותה כפתרון במקום תמ"א 38 זו טעות גדולה מאוד".

"המדינה חייבת להתעורר ולהבין כי על כתפיה מונחת האחריות לשלום הציבור"

עמיר שאלתיאל, יו"ר קבוצת אלדר, מציין כי "המדינה ממשיכה בזיגזוג בכל הנוגע לתכניות בענף הנדל"ן ומעמיקה את המשבר. תמ"א 38 היא תכנית שנבנתה כפתרון על מנת לא להכביד על תקציב המדינה ואפשרה לשוק הפרטי למגן מאות אלפי בתים בישראל מפני רעידות אדמה וירי טילים. כעת המדינה מעוניינת בהינף יד לבטל את תמ"א 38, שרחוקה שנות אור ממימוש הפוטנציאל שלה. מכעיס במיוחד שפעולה זו נעשית ללא דיון מעמיק ורציני הלוקח בחשבון את מלוא ההשלכות על הכלכלה, ענף הנדל"ן, היצע הדירות במרכזי הערים הנמוך ממילא ובעיקר בטיחות אזרחי ישראל. המדינה חייבת להתעורר ולהבין כי על כתפיה מונחת האחריות לשלום הציבור, ולכן לא ניתן לבטל את תמ"א 38 כל עוד לא נכנסת לתוקפה תכנית חלופית".

"ביטול תמ"א 38 ייצור ואקום בענף"

איילת רוסק, מנכ"ל ובעלים של חברת מכלול התחדשות עירונית: "יש בניינים ואזורים שבהם אי אפשר לעשות התחדשות עירונית בצורה אחרת מלבד ברמת הבניין הבודד. ביטול תמ"א 38 יכול ליצור ואקום בשוק, להוריד את היצע הדירות בישראל ולהשאיר בניינים במצב מסוכן לדיירים שלהם. כאשר בוחנים כעת את השיפורים שיש לעשות בתמ"א 38, יש לבחון את זה ברמה של מתן פתרון לתשתיות באזור הפרויקטים של התחדשות עירונית. צריך לבצע תכנון ברמת הבניין, אבל גם חשוב להסתכל על התמונה הכוללת בכל מקום". רוסק, שמתמחה במימון פרויקטים בתחום ההתחדשות העירונית, מציינת עוד כי "המימון של אותם פרויקטים אינו מהווה חסם. כאשר יזם מוכיח את הכדאיות הכלכלית שלו הוא לא מתקשה לקבל את המימון הנדרש, גם באמצעות הבנקים וגם באמצעות חברות המימון החוץ בנקאיות. ניתן אף לומר שבפרויקטים בסדר גודל קטן ובינוני הליך המימון הוא מהיר יותר ומאפשר לממש את הליך ההתחדשות מהר יותר מפרויקטים של פינוי ובינוי"

השארת תגובה