דריכות בגדוד ה'סיירת' של גבעתי

מסלול ההכשרה שלהם אורך יותר משל כל חייל אחר בחטיבה או בצה"ל בכלל, עטורי צל"שים בעלי מוכנות ומסוגלות לפעול בדיוק ובנחישות – הכירו את גדוד הסיירת

כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

היה זה לאחרונה באחד היישובים השוכן באיזור בו משרתים לוחמי גדוד סיירת גבעתי, אחראי האבטחה ביישוב התקשר אל מפקד הגדוד ושאלה בפיו: "יש התראה קונקרטית?".

המג"ד מביט אל המפה התלויה בחדרו, מעביר בראשו את סדרת התדרוכים שרשם לאורך היום… ומשיב עד מהרה "לא מכיר, מדוע אתה שואל?".

כמה שניות של דומיה, והאזרח מן העבר השני של הטלפון משיב: "כי החיילים שלך נראים דרוכים בעמדותיהם".

אם תרצו, זוהי רמת המוכנות הגבוהה של הלוחמים בסיירת, מוכנות ומדוייקות שניבטת למרחקים גם בעין בלתי מזויינת.

סיירת גבעתי, זו לא עוד חבורת לוחמים, מצד שני זו גם לא עוד יחידה סודית. מדובר בגדוד לוחמים המורכב מכתות כתות של לוחמי קומנדו מובחרים עוד יותר מאחרים, מוכשרים יותר מסוגלים ליותר וגם נחשבים יותר.

נחזור רגע לאחור כדי להכיר את הקרקע עליה צמחו לוחמים אלו.

ראשית ימיה כחטיבה החמישית מתוך ששת החטיבות שהוקמו בצה"ל. בשנת 1947 הוקמה החטיבה ובראשה עמד שמעון אבידן ששירת עוד קודם לכן במחתרות היהודיות שקמו בארץ ישראל.

במחתרות כינו את שמעון אבידן 'גבעתי' ומכאן שמה של החטיבה החמישית 'גבעתי'.

בחטיבה שירתה יחידת ג'יפים 'שועלי שמשון' שחקקה בלוח הזכרונות שורת פעולות ואף הביאה את השועל אל סמל החטיבה.

בשנת 1956 פורקה החטיבה והיא הפכה לחטיבת מילואים.

רק לאחר מלחמת לבנון הראשונה, הטיל הרמטכ"ל דאז רפאל איתן הלא הוא 'רפול' על אלוף משנה יהודה דובדבני את משימת הקמת החטיבה מחדש.

דובדבני הקים את החטיבה על בסיסו של גדוד 'שקד' כשהוא מחבר אליו את הגדודים 'צבר' ו'רותם' כמו גם גדוד סיור. לסמל החטיבה השתמשו בשועל המקורי של גבעתי הנוסטלגית יחד עם סמלו של גדוד שקד.

גבעתי שמרה על הגבולות הישראליות לסירוגין, פעם בגבול עם לבנון ופעם מול רצועת עזה. עד ליציאת צה"ל מגבולות לבנון – אז עברה החטיבה לשמור על הגבול ברצועת עזה. מאז הספיקה החטיבה לתפוס מקום של כבוד לאורך גבולות ישראל מול שכניה.

חטיבת גבעתי רשמה לעצמה הישגים לא מעטים וגדודיה זכו לעיטורי כבוד וגבורה.

מעל גדודיה של חטיבת גבעתי, מתנוסס לו בגאון גדוד הסיירת שבימים אלו נמצאים בתקופת הכשרה כשברקע תרגילים הנערכים פעם אחר פעם לשמירת מוכנות ועירנות, בדיקת ושדרוג כושר ולמידה אין סופית.

גדוד הסיירת מכשיר את לוחמיו עוד יותר מאשר צה"ל מכשיר את לוחמיו ה'רגילים'. עוד טרם יגיעו החיילים בשערי בסיס הקליטה והמיון, ישנם מי שמאתרים בחדות עיניהם את הראויים לסיירת. דרישות הסף גבוהות יותר, יש צורך בחוסן מנטאלי, במוטיבציה גבוהה וגם עוד מוכנות פיזית.

השלב הראשוני של לוחם צה"ל במסלול הנקרא 'סיירת גבעתי' אורך יותר מאשר מסלול קליטה אחר בצה"ל, תקופת הכשרה ראשונית 'מסלול' אם תרצו, של 12-14 חודשים.

הלוחמים בסיירת גבעתי גאים להוות את החוליה הממשיכה בשרשת הגבורה של שועלי שמשון. הם זרועות שלוחות של צה"ל 'בכל מקום' ועושים 'הכל בכל'. התפיסה המבצעית והצורך המבצעי שונים מימיה של יחידת 'שועלי שמשון' אבל סיירת גבעתי של 2019 היא בהחלט המשכיות לגדוד שרושם הישגים והצלחות בהגנה על העם היושב בציון.

בשיחה עם סרן אלי סגל מפקד הכשרת סיירת גבעתי בבא"ח, אנו שומעים את הענווה הגדולה לצד סיפוק גדול גם הוא. אלי מספר על לוחמים שמגיעים לאחר מיון ונמצאו מתאימים, לומדים להפיק את המירב באופן המיטבי, לדחוק את 'קצה היכולת' כל פעם מחדש למרחק נוסף.

סיירת גבעתי מתנשאת מעל צה"ל במרקם אנושי מגוון טוב מאחרים, מהסיירת מצפים יותר למשימות קשות ומאתגרות פיזית ומנטאלית. המאורגים ומפקדי החטיבות שפונים לסיירת בהטלת משימות, פונים אל הסיירת כי לוחמיה מדוייקים יותר ומאומנים יותר, חזקים יותר מנטאלית וגם מחושלים יותר פיזית עם סטנדרטים ושאיפה למצויינות שמוטמעת בהם ומביאה תפוקות אחרות במהלך השירות ואגב, גם לאחריו.

להיות חייל בסיירת גבעתי, זה לא רק עניין למלחמה. חיילי הסיירת הופכים למשפחה, לא 'כמו' ולא 'כמעט'. שנים לאחר סיום השירות המשותף, החיילים שומרים על קשר בשיגרה ונפגשים בארועים "לא זוכר יום עצמאות בלי הלוחמים" נזכר לרגע הסמל ודרך השפופרת חשים את החיוך והגעגועים לאחיו הלוחמים.

כשמדברים עם אלי סגל על כך ש'כיתה' לא מסיימת בשלמות את תקופת ההכשרה, כשחלק מהחיילים עוברים לגדוד אחר או לחטיבה אחרת בצה"ל. הוא נזכר בפניות של חיילים כאלו שאחר תקופה מתדפקים על הדלת ומבקשים 'קבלו אותנו בחזרה'. "אין בצה"ל עוד גדוד שכזה, בכל מקום יש אחווה – לא כמו בסיירת", אומר מפקד הפלוגה עם הרבה צלילי חדווה וללא צלילי אחד של גאווה.

את ייחודו של הגדוד, את ייחודה של ה'חברותא' מבינים רק כשמסיימים בהצלחה את תקופת ההכשרה, שנה ולעתים יותר של הכנה וגיבוש בחדא מחתא.

השארת תגובה