מחדל ביטחוני: טרוריסטים בשירות בית המשפט

עו"ד רבים המייצגים מחבלים הוסמכו בידי הרשות ואיש לא בדק את מעורבותם בטרור. קצין בכיר לשעבר אומר לקול היהודי: "אין על הנושא שום ביקורת" חוננו: "הם חשופים לחומרים רגישים – מדובר במחדל"

המחבל אבו דיה
המחבל אבו דיה
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

על פי פרסום בקול היהודי, המקרה של עו"ד טארק ברגות שהורשע בביצוע פיגועי ירי במקביל להגעתו לייצג מחבלים בבתי המשפט הצבאיים הוא אמנם קיצוני, אך עורכי דין רבים המייצגים מחבלים היו מעורבים לא אחת בשיבוש חקירות, העברת מסרים, הברחת פלאפונים לבתי הכלא ועבירות נוספות.

ברגות אמנם היה חבר בלשכת עורכי הדין בישראל ובעל תעודת זהות כחולה, אך רבים מעורכי הדין המייצגים בבתי המשפט הצבאיים הם עורכי דין מהרשות הפלסטינית, חלקם מטעם גופים ועמותות כמו "מועדון האסיר הפלסטיני" וחלקם מטעם הרשות עצמה.

סא"ל עו"ד מוריס הירש, מי שהיה התובע הראשי באיו"ש מטעם הפרקליטות הצבאית מציין כי עורכי הדין הללו נכנסים לבתי המשפט הצבאיים באופן חופשי ללא שום מנגנון הבודק האם יש להם קשר למחבלים או טרור, או שמא הם עצמם מחבלים מורשעים.

"אין על הנושא שום ביקורת", אומר הירש לקול היהודי. "אם הם אומרים שהם עורכי דין בלשכת עורכי הדין הפלסטינית הם יכולים לבוא ולייצג".

"מתנהגים בחוצפה ומעשנים עם החיילות"

מי שנתקל באבסורד המתנהל בבתי המשפט הצבאיים הם בני משפחות שכולות העוקבים אחר משפטיהם של רוצחי יקיריהם, ועורכי הדין של מחלקת נפגעי עבירה בארגון חוננו המלווים את הנפגעים.

בחוננו פרסמו בעבר על סיטואציה בה אח של מחבל שביצע פיגוע דקירה במזרח גוש עציון, הגיע להעיד לטובתו, ותיאר כיצד סעד אותו בזמן שהיה פצוע והסתתר מפני כוחות הביטחון.

במהלך העדות התברר כי הוא עו"ד המוסמך ברשות הפלסטינית.

לאחר העדות שמסר, במקום שייעצר על סיוע לאחיו כפי שדרש עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו שייצג את הנדקר, המשיך אח המחבל למרבה האבסורד להסתובב באזור לבעלי הרשאה בלבד בבית המשפט הצבאי, סמוך לנפגע העבירה ועורך הדין מחוננו שליווה אותו.

הרצל חג'אג אביה של סגן שיר חג'אג הי"ד שנרצחה בפיגוע דריסה בטיילת ארמון הנציב בירושלים, ומי שפעיל "בפורום בוחרים בחיים" של המשפחות השכולות ונפגעי האיבה תיאר בפני הקול היהודי את המתרחש.

"אנחנו נפגשים עם המחבלים ועורכי הדין שלהם בעשרות דיונים בבתי המשפט הצבאיים ואנו רואים את ההפקרות של עו"ד של המחבלים", הוא אומר.

"הם מסתובבים בצורה חופשית ומתנהגים בצורה חוצפנית ויהירה, יושבים ומעשנים עם החיילות שמשרתות שם. כשפעם צילמנו את זה לא עזבו אותנו עד שמחקנו את התמונה מהזיכרון של הטלפון.

כשהתפרסם שעו"ד ברגות הוא בעצמו מחבל והוציא לפועל פיגועי ירי או יותר נכון ניסיונות לרצח ביחד עם המחבל זכריה זביידי הזדעזענו וכעסנו על המערכת של בתי המשפט כי אנחנו יודעים שבתור עו"ד של מחבל הוא נחשף לחומרים מסווגים על סידורי ביטחון של ישובים וזו ממש הפקרות".

"החומרים הביטחוניים הרגישים מגיעים לידיים עוינות"

עו"ד בלייכר מחוננו מתאר כי עורכי הדין הללו, המוגדרים כנאמני בית המשפט וחלק מהמערכת המשפטית, חשופים לחומרים ביטחוניים רבים בזמן שחלקם מעורבים בטרור.

"צריך להבין שבתיק חקירה של פיגוע, בטח אם מדובר בחדירה לישוב למשל, נמצאים התחקירים שערכו כוחות הביטחון, הצבא והמשטרה, נמצאים מחדלי האבטחה שגרמו לפיגוע, עדויות של חיילים וקצינים, של תושבים, חומרים ממצלמות אבטחה ועוד. חוץ משמות של חוקרי שב"כ וחומר מודיעיני שקשור למודיעים שמצונזרים, עורך הדין מקבל מידע עצום ומשמעותי".

בלייכר מסביר כי "כאשר עורכי הדין הללו, שחלק גדול מהם פועל מטעם הרשות מקבלים לא תיק כזה אלא עשרות ומאות תיקים כאלו, בפני הרשות הפלסטינית וארגוני המחבלים ניצבת תמונה מלאה של מערכי כוחות הביטחון, כשלי אבטחה, מדיניות ונהלים ועוד. הכל מגיע באופן חוקי ומסודר לידיים הכי עוינות שיש, ומשרת את הפיגוע הבא".

השארת תגובה