משחקי הרכבה

אשד של מילים יכתבו ויאמרו בשבועות הבאים, על איך? עם מי? וכיצד יקימו את הקואליציה הבאה. הכל הקדמה זוטא להררי המילים שלאחר פרסום התוצאות. דבר אחד כבר ידוע, קל זה לא יהיה. תוצאה שתאפשר לאחד הגושים הגדולים להקים קואליציה שברירית, אך קואליציה ללא שבירת כלים בגוש השני לא צפויה. כל סנריו לקואליציה עתידית, מסובך

אילוסטרציה: פעיל כחול לבן משחית שלטי יהדות התורה
אילוסטרציה: פעיל כחול לבן משחית שלטי יהדות התורה
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

המערכת הפוליטית החליטה, לא יהיו בחירות בפעם השלישית בתוך שנה אחת. יתחייב מפץ ואולי שינויי גברא משמעותיים. בליכוד מדובר על ראשו של בנימין נתניהו. הליכוד ללא נתניהו יקבל תמיכה מכחול-לבן, אולי גם מעמיר פרץ במידה ומפלגת העבודה תעבור את אחוז החסימה ותהיה כוח משמעותי. לאיווט ליברמן תהיה בעיה עם החרדים והסמוטריצים, בשביל להשפיל ולהדיח את נתניהו שנוא ליבו, איווט יבלע הרבה צפרדעים. למעשה החרדים בכלל לא מפריעים לו. החיבור חרדים-ימין-נתניהו מונע ממנו להיות הבריח של ממשלות נתניהו.

ניצחון של נתניהו וקואליציית חרדים ימין-ליכוד, יחייב שבר בכחול-לבן. החרדים לא ישבו עם יאיר לפיד. המריבות בקוקפיט, יצאו ויהדהדו, השבר יווצר מעצמו. בדיעבד נתניהו יבטיח רוטציה בכדי לשרוד לפחות שנתיים ראשונות, גנץ ׳יודע׳ שלא יקבל צ׳אנס נוסף להנהגה. שנתיים כמ״מ ושר ביטחון יספקו לו את ההכשרה שהוא חייב. החיבור עם לפיד התברר בדיעבד כמשגה, גנץ-אשכנזי לא היו מודעים לעוצמת ההתנגדות האישית ללפיד. ללא יש-עתיד, שניהם היו יכולים להיות היום שרים בכירים ולקבל הכשרה מקסימלית, ליום שאחרי הדון.

ניצחון של גוש כחול-לבן ואפשרות לקואליציית מיעוט בתמיכת הערבים מבחוץ, ייצור מפץ בליכוד. יהיה חסר בעל משרוקית שהעדר ילך אחריו. בכירי הליכוד שיקבלו הצעות מפתות במיוחד, לא יוותרו על מנעמי השלטון, וישמרו אמוני נצח לנתניהו באופוזיציה משמימה, שבסופה נתניהו יהיה בן 74. רק חסר את הנחשון שיקפוץ למים ויקרא לשינוי וחלופה. אחריו תהיה נהירה. הצידוק המוסרי, להציל את המדינה מהשמאל הקשיח ואוסלו ג׳. אמירה מתקבלת ונשמעת.

סצנריו יחיד מבטיח את המפלגות החרדיות. ניצחון של גוש נתניהו, ללא צורך באיווט. כחול-לבן המתפרקת ללא לפיד וסיעתו, שתכנס לקואליציה החדשה רק במקצה השיפורים, לא תפגע בסיכומים. א. בגלל חולשתה. ב. צופה פני עתיד. הריחוק מהחרדים בגלל השותפות עם לפיד, דוחק את כחול-לבן לשותפות עם השמאל הקיצון ומחייב השענות על הח"כים הערביים. לא נחמד ובהחלט ייצור בעיה לעתיד. כל סיטואציה אחרת גרועה מאד לחרדים. קואליציית גושים ליכוד-כחול לבן, תשאיר את החרדים בחוץ. כל קואליציה שבמרכזה כחול-לבן מסכלת מראש שותפות חרדית. או מכניסה את החרדים כגלגל חמישי במקרה הטוב.

סיעות הימין בבעיה, בקואליציה שלא בראשות נתניהו. להרב פרץ וסמוטריץ הבעיה קשה אך ניתן למצוא פתרונות. לשקד-בנט אין בכלל בעיה. הוויכוח הגדול בעת האיחוד באם להכריז על תמיכה בלתי מסויגת בנתניהו, או להתנותה. הסיכום שאינו סוף פסוק, מחייב הכרזה שכזו. בנט-שקד הודיעו מפורש שיבחנו גם ברירות אחרות, לאו דווקא בדיעבד ובדלית ברירה. הדם הרע בין אילת שקד ונפתלי בנט למשפחת נתניהו, יכתיבו מהלכי תגובה לא צפויים. הנקמה תהיה מתוקה. אופיה, צורתה, והעיתוי יבחרו לפי התוצאות. נתניהו הוא האויב הגדול ביותר של עצמו.

נתניהו אישית כבר הוכיח שהוא יכול ומסוגל לזנוח את תומכיו המסורתיים. הימין והחרדים. לפיד היה שר אוצר אצל בנימין נתניהו. בעיותיו המשפטיות, השימוע המתקרב, מכריחים אותו לקואליציה, שאיתה יוכל לגנוב סוסים. קואליציית גושים, נוחה ואיתנה, אך לא מבטיחה את החקיקה האישית ופסקת ההתגברות שנתניהו חייב. נתניהו יודע שעל בית המשפט הוא אינו יכול לסמוך. החנופה הבלתי פוסקת לשופטי בג״ץ, מתקבלת שם בזלזול וכאות חולשה. השינוי שהטמיעה אילת שקד בהרכבים מבורך, אך עדיין לא מספיק. בידי הנשיאה לקבוע את ההרכבים כרצונה, פסקי הדין מוטים קשות, לפי השופטים שיושבים בדין. לנתניהו זה לא טוב.

***

בסופן של הבחירות הבאות עלינו לטובה תהיה ממשלה. רק לאחר התוצאות הסופיות, נדע את אופיה ומרכיביה. מנדט לכאן או לשם, 30.000 קולות למחנה זה או אחר, קולות של מפלגות שלא יעברו את אחוז החסימה, יקבעו את מי שיעמוד בראש ובמי הוא תלוי. בוועדת הבחירות חוששים מאחוז הצבעה נמוך. את מי זה משרת ולמי זה עוזר? לעתיד פתרונים. תחושת המיאוס וההרגשה שאי אפשר לשנות, התיקו המסתמן, עלולים להשאיר חלק מהמצביעים בבית, או בחוף הים. ספציפית לחרדים שמצביעים ע"פ חובה אמונית, אחוז הצבעה נמוך עוזר וממקסם את כוחם. באם זה יפגע בליכוד! זה רווח שכולו הפסד.
בגדול, מחנה ה'רק לא ביבי' משולהב וילך להצביע לסיכוי הנוסף והאחרון. מאידך, 'הקוסם' אלוף של הרגע האחרון, עד היום הוא צחק אחרון. משתה המנדטים המקובל, של סוף התחרות בבחירות הקודמות, הסתיים בחורבן של הימין החדש, הליכוד קיבל עוד מנדט, אך נכשל בהקמת הקואליציה. 'ניצחון-פירוס', לשם, משל ולשנינה. נתניהו לא ייכשל שנית. גם המפלגות החרדיות עלולות להינזק, באם נתניהו יכוון אישית לבטן הרכה של מצביעי מפלגות הלוויין של הליכוד, לפחות אין סכנה לאיבוד קולות משמעותי. בעידן שלנו, הנבואה נמסרה רק לשוטים, אבל להתכונן, להכין וללמוד צריך.

***

פסק הדין המקומם בפרשת ראש עירית טבריה רון קובי, שהיה צריך להיות מוצמד אליו התואר ׳לשעבר׳. מרתיח. בהרכב שבחרה לעצמה כבוד הנשיאה אין אפי׳ דעת מיעוט. פסיקה מקוממת והחלטה בניגוד לחוק הקיים, תוך כדי סילוף העובדות, קביעות לא נכונות בלשון המעטה, מי לכלך על מי ומי מילא פיו מים ושתק. העובדה שהשר דרעי הציע מראש שההחלטה והשימוע יתקבלו ע״י שר אחר! וכבודם החליטו ע"פ שיקול דעתם ובקצרה ע"פ האג'נדה שהביאו מהבית.
כל משפטן זוטר ׳יודע׳ בטוח וקורא דרור לדעתו. לו היו בהרכב שופטים שמרנים. כבודם, אלכס שטיין, גיל הנדל, דויד מינץ, יעל וילנר, יוסף אלרון, נועם סולברג, עופר גרוסקופף, התוצאה הייתה שונה בעליל. כבוד הנשיאה אסתר חיות, בחרה בפינצטה הרכב שידע את התוצאה, עוד לפני הדיון. אגב, רון קובי לא טרח להשקיע בעו"ד! הוא ייצג את עצמו, מול סוללת עו"ד של הפרקליטות. משחק מכור מראש.
נתניהו כבר 'הפנים' שמהבג"צ לא תהיה לו ישועה. הצדק אינו אבסולוטי, ׳השופטים לא כל כך מקצועיים ויודעים להתעלות מעל אמונתם וסביבת גידולם׳ כהגדרת כבוד הנשיא לשעבר אהרון ברק, הצדק והפסיקה נקבעים לפי האג'נדות שהובאו מהבית. ההרכב שיקבע ע״י הנשיאה, ייקבע לפי התוצאה הרצויה למי שקובע. לא טוב לבנימין נתניהו. מה שמחייב אותו לקואליציה, שתאפשר לו ותדרוש מלכתחילה, שינויים מהותיים במרוץ הסמכויות בין שלושת הרשויות. פסקת ההגבלה ומיתון הכוח הבלתי סביר שהבג"צ אימץ לעצמו, תוך כדי פסיקה לעומתית לבית המחוקקים-הכנסת, הינם תחילת הדרך לשינוי.

השארת תגובה