ניסויים מוצלחים למערכת "חץ 3"

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו התייחס לניסויים המוצלחים ואמר: "בשבועות האחרונים ערכנו שלושה ניסויים סודיים פורצי דרך בטיל 'חץ 3' הניסויים הצליחו מעבר לכל דמיון"

ניסויים בחץ 3
ניסויים בחץ 3
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ישראל סיימה השבוע ביום ראשון בהצלחה סדרת ניסויים שערכה באלסקה במערכת "חץ 3", שנועד לדמות הגנה מפני טילים ארוכי טווח עם ראש גרעיני, שייורטו מחוץ לאטמוספירה. הניסוי נערך על ידי משרד הביטחון, התעשייה האווירית והסוכנות להגנה מפני טילים (MDA) במשרד ההגנה האמריקני. סיבת קיום הניסוי באלסקה – בחינה של יכולות המערכת שאינה ניתנות לביצוע בישראל. במהלך הסדרה נעשה שימוש במכ"מ אמריקני AN\TPY2, הודגמה והוכחה בהצלחה יכולת קישוריות מבצעית בין המערכות. במוצאי שבת פורסם כי שגריר ישראל בוושינגטון, רון דרמר, ערך נסיעה חשאית לאלסקה, במרכזה עמדו הקשרים הביטחוניים האסטרטגים בין ישראל לארצות הברית – נגד איראן.

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו התייחס לניסויים המוצלחים ואמר כי, "בשבועות האחרונים ערכנו שלושה ניסויים סודיים פורצי דרך בטיל 'חץ 3' הניסויים הללו נערכו באלסקה בארה"ב, בשיתוף פעולה מלא יחד עם בעלת בריתנו הגדולה ארה״ב. הם הצליחו מעבר לכל דמיון. החץ 3" יירט בהצלחה מלאה טילים בליסטיים מחוץ לאטמוספירה בגבהים ובמהירויות שלא הכרנו עד כה. הביצוע היה מושלם – כל פגיעה בול". בדברים שנשא בפתח ישיבת הממשלה בו התארח שגריר ארצות הברית בישראל דויד פרידמן, הוסיף נתניהו כי, "היום יש לישראל את היכולות לפעול נגד טילים בליסטיים שישוגרו נגדנו מאיראן ומכל מקום אחר. זהו הישג אדיר לביטחון ישראל. יידעו כל אויבינו גם בהגנה וגם בהתקפה שאנחנו נוכל להם". פרידמן אמר כי "התוצאות היו יוצאות מהכלל, אנחנו גאים בשותפות שלנו עם ישראל. אנחנו נמשיך מכאן להפוך את העולם למקום יותר בטוח".

משה פתאל, ראש מנהלת "חומה" במפא"ת, משרד הביטחון אמר כי "למעלה מ-10 שנות פיתוח רצופות אתגרים הביאו אותנו לרגע הזה, שבו מערכת הנשק 'חץ 3' מבצעת סדרת ניסויים, במהלכם מיירט "חץ 3" משלים יירוט מלא של טיל מטרה. מדובר בהישג מבצעי וטכנולוגי בלתי רגיל למדינת ישראל, שלו שותפים אלפי עובדים, קצינים ומהנדסים במשרד הביטחון, התעשיות הביטחוניות, חיל האוויר הישראלי ושותפינו בארה"ב". לדבריו, "העובדה שהניסוי התקיים באלסקה, עשרות אלפי ק"מ ממדינת ישראל, היא עוד הישג חסר תקדים שמעיד על בשלותה של מערכת "חץ 3" לעמוד בהצלחה מול כל איום. מדובר בפעילות משותפת, מרשימה וייחודית, של ממשלות ארה"ב וישראל, המדגישה את שיתוף הפעולה ההדוק והאסטרטגי בין המדינות בתחום ההגנה מטילים".

גם אדמירל ג'ון הייל, ראש ה-MDA, בירך על ההישג. "ההצלחה הייחודית באלסקה מוכיחה ביטחון ביכולותיה העתידיות של ישראל להביס את האיומים המתפתחים בזירה", אמר. "אנו מחויבים לעזור למדינת ישראל בשדרוג יכולותיה הלאומיות, בהגנה מפני טילים, במטרה להגן על עצמה ועל הכוחות האמריקנים הפרוסים באזור, מפני האיומים המתגברים".

 מי אתה חץ 3?

ראש הממשלה מתגאה כי ישראל תהפוך לבטוחה יותר וזה הזמן להכיר לפרטי פרטים את ה"חץ 3" שיהפוך את ישראל לבטוחה יותר כפי שאומר ביבי – לא לפני שנזכיר את המובן מאליו כי "אם השם לא ישמור עיר, שווא שקד שומר": חץ 3 הוא טיל נגד טילים המיועד ליירט טילים בליסטיים (טיל שחלק ניכר ממסלולו הוא בליסטי, כלומר מושפע מכוחות הכבידה והתנגדות האוויר) בחלל והרחק מגבולות ישראל, כחלק ממערכת הנשק חץ. הטיל פותח במפעל מלמ של התעשייה האווירית לישראל. היכולת ליירט מחוץ לאטמוספירה מקטינה את הסכנה שראש הקרב, חומרי לחימה כימיים או ביולוגיים או שרידי הטיל, יתפזרו מעל שטח ישראל. מערכת 'חץ 3' היא הנדבך העליון במערך ההגנה הרב-שכבתית של ישראל כך שבהינתן תרחיש של כישלון יירוט על ידה יתאפשרו ניסיונות יירוט נוספים על ידי הנדבכים התחתונים של המערכת. על פי הערכות יושב ראש סוכנות החלל הישראלית, יצחק בן ישראל, חץ 3 מסוגל ליירט גם לוויינים, יכולת השמורה לקומץ מדינות בעולם. בניסוי שנערך ב-2019 הוכח כי המערכת מסוגלת ליירט בחלל החיצון טילים בליסטיים בעלי ראש קרב גרעיני מתפצל – טרם ראש הקרב התפצל.

ב-18 בינואר 2017 נמסרה המערכת הראשונה למערך ההגנה האווירית של חיל האוויר הישראלי ובאוגוסט 2017 דווח כי ישראל החלה בעבודה על פיתוח רעיוני של החץ 4, שיתמודד עם ראשי קרב מתפצלים בחלל, בנוסף להגדלת הדיוק והטווח.

עקרון הפעולה של חץ 3 מבוסס על פגיעה פיזית ישירה בטיל המטרה והשמדתה על ידי אנרגיה קינטית מבלי להזדקק לחומר נפץ, להבדיל מהחץ 2, שראש הקרב שלו נושא מרעום קרבה המשמיד את טיל המטרה באמצעות מטען של חומר נפץ ורסס. האנרגיה הקינטית במפגש עם המטרה גדולה מספיק להשמדת המטרה ללא צורך בחומר נפץ. מאידך, נדרש דיוק רב להשגת פגיעה ישירה. הראש הקרבי של חץ 3 מסוגל לתמרן באמצעות נחיר גמיש (הנעה וקטורית) – כלומר נחיר פליטה מתכוונן אשר מסוגל להטות את הדחף. אם וכאשר חלילה ישראל תאלץ לעשות שימוש במערכת זו, אל תנסו לצאת ו"לחפש את היירוט". זה הרבה יותר גבוה.

השארת תגובה