ה'קראוון' המיתולוגי הוכר כאתר לשימור

ביוזמת הנציגים החרדים במועצת העיר, הוכר בית מדרשו המפורסם של מרן הגרי"ש אלישיב זצ"ל כאתר לשימור • מ"מ רה"ע ויו"ר 'דגל' בירושלים אליעזר ראוכברגר: "ציבור שלם רוצה לשמר את המקום"

קרוואן
קרוואן

ה'קראוון' המיתולוגי ששימש את מרן פוסק הדור הגרי"ש אלישיב זצ"ל במשך שנים רבות – הוכרז כאתר מורשת לשימור, לאחר שהדבר אושר בוועדה בעיריית ירושלים.

יו"ר ועדת שימור יוחנן ויצמן הציג במהלך דיוני הועדה ביום שני השבוע בקשה להכריז על הקרוואן כאתר מורשת לשימור והסביר את חשיבותו ההיסטורית של המבנה בהיותו מרכז רוחני לציבור החרדי בארץ ובעולם, מקום שממנו יצאה הנהגת הדור רבות בשנים.

מ"מ רה"ע ויו"ר 'דגל' בירושלים, ומי שבהובלתו התנהל התהליך, אליעזר ראוכברגר, אמר בדיון כי "ציבור שלם רוצה לשמר את המקום, איפה שהוא למד, נתן שיעורים, אנשים עלו אליו לרגל לשאול שאלות, קבלת קהל ועוד. יש לזה ערך היסטורי, מורשתי ושימורי. מדובר בהשבחת הנכס, ניתן לעשות שם מוזיאון, יש אלפי סרטונים ממורשתו של הרב. יכול להיות שמה עלייה לרגל, כעת מדובר בהצהרה של עיריית ירושלים שהיא מעריכה ומוקירה את מה שהיה במבנה הזה".

חבר הוועדה משה גורא מ'דגל התורה' סיפר, כי הרב אלישיב נפטר בגיל 102, והיה מקובל על כל המגזר החרדי האשכנזי, החסידי והספרדי, כולל המגזר הדתי, כסמכות עליונה בפסקי הלכה ובהנהגה. "במקום זה התפלל הרב מידי יום ובו מסר את שיעוריו היומיים. במקום זה התקיימו הרבה אירועים שביקשו את השתתפות הרב, כולל סיום הש"ס, שמחות בית השואבה, מעמד ראשית הגז ופדיון פטר חמור, אלפי בריתות לאלו שחפצו שהרב ישמש להם כסנדק בברית ועוד".

בתום הדיון התקבלה החלטה כי בהתאם לסעיף 12 לתוספת הרביעית לחוק התכנון והבניה הוועדה מחליטה להוסיף את המבנה הנמצא בדרום חלקה 72 בגוש 30061 לרשימת השימור.

במקור השתייך השטח המדובר לכנסיה האתיופית, ובהמשך ניצת לגביו ויכוח מר בין בית המלוכה הישן לשלטון החדש באתיופיה. בסופו של תהליך משפטי ארוך רכש אותו יהודי עשיר ממיאמי, שהסכים להעניק את השטח לזמן קצוב עבור בית מדרשו של גדול הדור.

בחודש אלול תשס"ג הוקם המבנה היביל והרב אלישיב ותלמידיו נהנו ממנו במשך שמונה שנים, עד לפטירתו. באותן שנים מסר הרב אלישיב אלפי שיעורים, השיב לרבבות שואלים על מספר בלתי אפשרי של שאלות, ושימש כסנדק בכארבעת אלפים בריתות. לאחר פטירתו המשיך נכדו נאמן ביתו רבי אריה שיבדל לחיים בהחזקת המקום. עד היום, שבע שנים לאחר הסתלקותו של הרב, ממשיך נכדו ונאמן ביתו רבי אריה אלישיב להגיע מדי יום לשכונה, פותח את הדלתות ומיטיב את הכיסאות.

השארת תגובה