עצרו רגע: סיכום שבוע פוליטי

במחנה הימין, הבית היהודי והאיחד הלאומי סגרו עם הימין החדש כאשר איילת שקד תעמוד בראשות הרשימה • בשמאל, האיחוד של מרץ עם ברק הציל לפחות אחת משתי המפלגות מאימת אחוז החסימה

פרץ וסמוטריץ' בחתימה על ההסכם
פרץ וסמוטריץ' בחתימה על ההסכם
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

השעות הקרובות יחרצו את גורל המערכת הפוליטית. ביום חמישי, יסתיים מועד הגשת הרשימות לבחירות לכנסת ה-22 וכפי שהוכיחו הבחירות שהסתיימו לא מכבר – דברים נופלים וקמים על חיבורים ופיצולים, שברירי אחוז חסימה והכרעות בין שותפי דרך בתוך הגושים.

מערכת הבחירות הקרובה תעמוד בסימן חיבורים והנהגות משותפות. עד כה הצליחו המפלגות השונות לשלב ידיים מימין ומשמאל ולהתכנס תחת מטרייה משותפת. ה"חורים" היחידים שנותרו בפאזל – נכון לכעת – הם מפלגת 'העבודה' משמאל, 'עוצמה יהודית' ו'זהות' של פייגלין, מימין.

שקד בראש, רצים יחד

ראשית, להתפתחויות האחרונות בגוש הימין: ביום שני, הגיעה בשעה טובה הסאגה במפלגות הציונות הדתית לסופה, עם חתימת הסכם לריצה משותפת בין 'הימין החדש' של איילת שקד ונפתלי בנט לבין 'איחוד מפלגות הימין' המורכב מהבית היהודי בראשות הרב רפי פרץ והאיחוד הלאומי בראשות בצלאל סמוטריץ'.

על פי ההסכם בין הצדדים, רפי פרץ מפנה את מקומו בצמרת לטובת איילת שקד שתעמוד בראש הרשימה, וזאת לאחר שקיבלה את ראשות הימין החדש מידי בנט. הימין החדש יקבל 4 מתוך 9 המקומות הראשונים, והמיקומים ברשימה יהיו בסדר הבא: שקד, רפי פרץ, סמוטריץ', בנט, מוטי יוגב, אופיר סופר, מתן כהנא, עידית סילמן, רוני ססובר ואורית סטרוק.

להסכם קדמו אינספור ישיבות מו"מ, תדרוכים, כותרות וכיפופי ידיים. חילוקי הדעות נעו מראשות הרשימה, דרך מספר הנציגים ומיקומיהם, לכל צלע בברית הפוליטית.

אך יותר מכל ריחפה על המו"מ רוחו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. באופן רשמי, טען נתניהו כי הוא אינו מתערב במפלגות אחרות וכי מי שמעוניין בשלטון ימין חזק – מוזמן להצביע ליכוד, אך בפועל, נתניהו בוחש עמוקות בנעשה במפלגות הימין, גם מתוך מטרה לחזק את הגוש שיתמוך בו, אך לא רק.

בהקלטות שחשף העיתונאי עמית סגל, נשמעת מיכל פרץ, רבניתו של רפי פרץ, כשהיא מודה בהפעלת לחצים על בעלה לבל יוותר על ראשות המפלגה לטובת איילת שקד, בשליחותה של רעיית ראש הממשלה, הגב' שרה נתניהו. יתרה מזאת, לדבריה, ראש הממשלה הבטיח לפרץ את תפקיד שר החינוך במידה והוא יישאר בראש הרשימה.

רגע אחרי חתימת ההסכם שמלכד את הציונות הדתית לכדי רשימה אחת – החלו המתקפות מצדו של ראש הממשלה נתניהו: "זה איחוד פיקטיבי אם לא מכניסים לתוכו את כל המפלגות מימין. אם בכך נגמר המהלך, כשמנגד המפלגות הערביות מאוחדות, גוש הימין בסכנה וודאית לאיבוד השלטון. בנט, שקד וסמוטריץ' השאירו בכוונה בחוץ 5-6 מנדטים לגוש הימין – והם מסכנים במודע את המשך שלטון הימין. עדיין לא מאוחר מדי לתקן את הטעות המסוכנת הזאת", נמסר מגורמים בליכוד.

העילה הרשמית למתקפה היא אי שילובם של אנשי 'עוצמה יהודית' ברשימה. כזכור, עוצמה יהודית הייתה חלק מאיחוד מפלגות הימין בבחירות האחרונות, אך מאז הם הספיקו לפרוש ולהטיח האשמות קשות בשותפיהם.

בהודעות לתקשורת ובשלל ראיונות, טען עו"ד איתמר בן גביר כי נגמרו הימים בהם משתמשים בקולות של עוצמה יהודית וזורקים את נציגיהם לתחתית הרשימה. מנגד סמוטריץ' טען כי מדובר במשחקי כבוד וברטינות של 'אכלו לי שתו לי'.

על פי סמוטריץ', אם בן גביר היה מגיע לשולחן המו"מ ומסכים לדבר עניינית במקום בשפת ההיעלבויות, הם היו מקבלים מקומות גבוהים ברשימה. כעת, לאחר שנסגרו הקצוות במפלגת הציונות הדתית, סיכוייהם של בן גביר ואנשיו לקבל מקומות גבוהים ברשימה שואף לאפס.

יצוין כי בחתימת ההסכם, קראו שקד, סמוטריץ' ופרץ לנתניהו לשריין בליכוד את יתר הפלגים מימין, כשהם מטילים עליו את האחריות לבל יאבדו קולות במחנה הימין. הליכוד שיגר מיידית הודעת התנגדות בטענה כי מכסת השריונים הסתיימה בשילוב נציגי 'כולנו' של כחלון ברשימתם.

"הערבים נוהרים"

המפלגות הערביות מציגות אחדות שורות, כאשר כל התנועות ירוצו תחת מפלגה אחת. האחרונה להצטרף לעגלת הבחירות הייתה בל"ד, שעד הרגע האחרון שקלה את דרכה, כולל אופציה של אי התמודדות בבחירות. בסוף השבוע ערכו נציגי הרשימה המשותפת מסיבת עיתונאים בנצרת ממנה נעדרו נציגי בל"ד, אך בהמשך החליטו חברי הוועד על הצטרפותם.

מי שיעמוד בראשות הוא איימן עודה, ואחריו נציג בל"ד, ד"ר מטאנס שחאדה. במקום השלישי יוצב נציג תע"ל אחמד טיבי, שישמש כיו"ר הסיעה. מנסור עבעס מרע"מ, ויתר על מקומו כמספר 2 לטובת החיבור עם בל"ד, ויעבור למקום 4.

ובתוך כך, 'הליכוד' הודיע כי בכוונתו לחזור על פרויקט המצלמות השנוי במחלוקת, במסגרתו נפרסים משקיפים עם מצלמות בקלפיות ערביות בכדי למנוע זיופים. בחברה הערבית טוענים כי המצלמות נועדו לדכא ולהרתיע אנשים מלהגיע לקלפי. ח"כ תמר זנדברג פנתה ליועץ המשפטי בעניין. מדובר בפרויקט נרחב בו משקיע הליכוד מיליוני שקלים. יצוין כי בימים אלו נחקרים במשטרה חשדות לזיופי קלפיות דווקא מצד אנשי 'הליכוד', באותן קלפיות.

שמולי נשאר, פרץ מתעקש

ובינתיים, המחנה הדמוקרטי – הלא הוא איחוד מר"צ, אהוד ברק וסתיו ספיר, ממשיך בקמפיין בחירות ומציג עצמו כבשורה של ממש למחנה השמאל.

נכון לכעת, מתעקש יו"ר 'העבודה' עמיר פרץ שלא לחבור למחנה הדמוקרטי, והוא בטוח בהצלחת מפלגתו שחברה לאורלי לוי-אבקסיס; בהנפת הדגל החברתי; ובסחיפת מנדטים מימין. הסקרים האחרונים מלמדים כי 'העבודה' נמצאת על גבול אחוז החסימה.

ביום ראשון, כינסה מפלגת העבודה 'מסיבת עיתונאים' מיוחדת ובה נמסרה הודעה "דרמטית": …ח"כ איציק שמולי נשאר במפלגה. ההודעה מגיעה על רקע לבטים ארוכים של שמולי, תוך שהוא שוקל לחבור למחנה הדמוקרטי, אך לבסוף החליט להיוותר בביתו הפוליטי, לא לפני שמתח ביקורת על יו"ר מפלגתו על התעקשותו שלא לחבור למפלגות האחרות בגוש. על פי הסיכומים, שמולי יוצג בפרסומי הבחירות כחלק מההנהגה לצד לוי אבקסיס ופרץ, והוא יהיה אחראי על הקמפיין.

שכר על הפרישה

ח"כ רועי פולקמן הודיע כי לא יתמודד בבחירות לכנסת הבאה. פולקמן, נציג ציבור מוערך במפלגת 'כולנו' של כחלון, לא השלים עם המיזוג של מפלגתו בסיעת הליכוד, ורמז על שאיפתו למפלגה ממלכתית חברתית מתונה. בשבועות האחרונים עלו דיווחים לפיהם נתניהו וכחלון ציפו לפרישת פולקמן, בכדי לקדם את הבאה ברשימת 'כולנו', טלי פלוסקוב, שתסייע בקרב על הקול הרוסי.

הסרטון שעורר סערה

ביום שישי, שיגרה 'ישראל ביתנו' סרטון בחירות שעורר סערה. בסרטון הוצגו החרדים כמי שאינם עובדים ואינם נושאים בנטל. "כנציג החרדים" בסרטון היה הרב הרב אלישע לוי שתמונתו התנוססה בסרטון. בני משפחתו שגילו את הסרטון נחרדו והסיפור התגלה כפארסה. מדובר ביהודי שלחם בששת הימים.

"הרב אלישע לוי עלה לארץ, התגייס, לחם במלחמת ששת הימים בכבוד גדול. תומך בבניו שהתגייסו, בנכדיו ונכדותיו שמתגייסים. עבד בחינוך שנים רבות ומעודד את בניו ובנותיו, נכדיו ונכדותיו לעבוד ולתרום למדינת ישראל ולעם ישראל בכל דבר. תורידו את התמונה מידית או שנתבע אתכם", כתבה בת משפחה.

ואכן, כעבור שעה קלה הוסר הסרטון והוא חזר בהמשך לאוויר ללא התמונה ובשינויי עריכה.

חלוקת דרכונים בנתב"ג

במסגרת המאבק על הקול הרוסי, הטריח את עצמו ראש הממשלה בנימין נתניהו לנתב"ג, לקבל פנים לעולים מברית המועצות. נתניהו שוחח, הצטלם וחילק דרכונים. השבוע פורסם כי נשיא רוסיה פוטין צפוי לבקר בישראל לפני הבחירות, וכי נתניהו ביקש מעיריית ירושלים למהר לאשר הצבת אנדרטה שתמנף את הביקור. הידיעה הוכחשה. עוד במסגרת המאבק על קולות עולי ברית המועצות: נתניהו צפוי לצאת בחודש הקרוב לביקור באוקראינה.

השארת תגובה