המגבונים שמסריחים את בני ברק

"מיפינו את המקומות המועדים לפריצות ביוב, וכשאנחנו מזהים באמצעים טכנולוגיים על עומס בקו, אנחנו יוזמים שטיפת קו בלחץ גבוה כדי לשחרר את הסתימות ולמנוע פיצוץ"

ביוב
ביוב
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

יום שישי אחר הצהריים, בעוד כשעה וחצי תיכנס שבת המלכה, השקט והשלווה ירדו על עיר התורה והחסידות הביפרים של מנהלי תאגיד המים "מי ברק" מצפצים, "17:45: פריצת ביוב ברחוב רבי עקיבא". פיני צברי, סמנכ"ל התפעול של תאגיד "מי ברק" מקבל את הפניה ומעדכן בקבוצת הניהול של התאגיד כי ביובית שנמצאת הכן, כבר בדרכה למקום שעה קלה לאחר מכן, מנהל התפעול ניר גורי ישגר תמונה של רחוב שחזר להיות נקי ושטוף לקראת שבת קודש, מנכ"ל התאגיד דוד צלניק מאחל לחברים שבת שלום ושקטה.

תרחישים אלו קורים לרוב, וכדי להבין כיצד מתמודדים בתאגיד המים עם הבעיה הנפוצה, אני עושה את דרכי למגדלי שקל, שבפאתי בני ברק, שם יושבים משרדי תאגיד המים והביוב "מי ברק". לצד מפות העיר שמכסות חלקים ניכרים מהקירות, ניצבים מסכים גדולים אחד המציג את לחצי המים ברחבי העיר, השני את הקריאות שנפתחות במוקד 106, עד לטיפול בהם.

את הראיון עם בכירי תאגיד המים 'מי ברק', אני מקיים בכדי לנסות ולענות על שאלות תושבי העיר בפורומים השונים, על פיצוצי מים, עבודות תשתית, ואיכות המים, כפי שעולים מפעם לפעם, בעיקר בזמני עומס על מערכות התשתית העירוניות.

סביב השולחן יושבים בכירי תאגיד המים והביוב העירוני "מי ברק", מנכ"ל התאגיד דוד צלניק, סמנכ"ל התפעול פיני צברי, והמהנדס הראשי, אינג' עמוס קלצ'בסקי. כאן, לצד קיר עמוס וגדוש בתעודות הצטיינות, יענו בכירי התאגיד לשאלות השונות.

מנכ"ל התאגיד דוד צלניק פותח בסקירה על משק המים בבני ברק, "בשנה האחרונה העיר בני ברק צרכה 12,126,822 מ"ק מים, מתוכם כשליש מסופיקים באופן עצמאי. אנחנו מספקים מים ל-43,432 צרכנים ברחבי בני ברק, לתאגיד שני מאגרי מים גדולים, מגדל המים ברחוב חזון איש, ובריכת המים בהר הבנים, וכעת אנחנו לקראת ביצוע בניית מאגר מים נוסף בצפון העיר. מאגרים אלו הינם בנוסף לקידוחי בארות מים מהם אנו מפיקים מים באופן עצמאי. עובדה חשובה היא 80% מצריכת המים מסולקת למערכת הביוב העירונית

בין שלל התעודות על הקיר, ניתן לראות שתאגיד מי ברק קיבל אותות הצטיינות ובהם זכה התאגיד בפרס הלאומי למצויינות במגזר הציבורי, קיבל תו פלטינה הנושא 5 תקניISO  בין לאומיים, ונמצא בין 10 תאגידי המים המצויינים בישראל, עד שמערים אחרות מגיעים ללמוד על פעולת התאגיד בחירום ובשגרה.

מערכת הביוב משודרגת מידי יום

אנחנו חוזרים לנושא שלשמו התכנסנו, ואני מבקש להבין מדוע לעיתים אנו רואים מחזות של פריצת ביוב ברחובות בני ברק, בעיקר בימי שישי או מוצאי חגים.

"כדי לענות על השאלה" אומר מנכ"ל התאגיד צלניק אציין כי מערכת במים והביוב של העיר בני ברק הונחה לפני עשרות שנים, והיא תוכננה לספק מים ולסלק ביוב ל-80 אלף תושבים. ברוך השם, היום גדלה העיר בני ברק והתפתחה מאוד, ומונה 220 אלף תושבים כ"י, ולכן הלחץ על מערכות הביוב והמים הוא פי שלושה על אותן מערכות, כאשר הגידול הטבעי הינו מעל 3% לשנה וגודל משנה לשנה".

"איך מתמודדים עם הגידול הטבעי? אנו מתמודדים בכמה מישורים במקביל ראשית, אנחנו מבצעים  שדרוג והחלפת קווי ביוב, לקווים וכתרים גדולים יותר שיכולים להתמודד עם זרימת ביוב רבה  יותר ברוך ה' מאז הקמת התאגיד, שדרגנו כשליש מרשת הביוב בעיר,כאן המקום לציין כי התאגיד אינו מקבל הכנסות מגורם ממשלתי  ורוב תשלומי המים של התושבים הולך להשקעה בתשתיות המים והביוב. שנית, אנחנו עורכים באופן רציף ושותף מיפוי מדויק של צווארי הבקבוק, במקומות המועדים לפריצות ביוב עקב סיבות מגוונות ובין היתר לחצים כמויות ומערכות פיזיות  כמו למשל ברחוב זכריה, אשל אברהם, רבי עקיבא, ז'בוטינסקי, בהתאם למיפוי מתבצעות בדיקות יזומות בימי עומס  , על מנת לפתוח את הקווים ולאפשר זרימה חזקה וחלקה של ביוב בזמני לחץ  ולמנוע הצפות.

אנחנו מקבלים בשנה כ-3000 קריאות למוקד 106, כולן מטופלות באופן מיידי על ידי הצוותים שלנו שנמצאים בשטח, כמו"כ אנו מנטרים את הפניות על מנת ללמוד את הבעיות, למשל… בפיצוץ הביוב האחרון ברחוב רבי עקיבא, הוצאנו מקו הביוב טונה של מגבונים.  זה משקל  עצום בכל קנה מידה"

ממה נגרם פיצוץ בביוב? מגבונים מגבונים ושוב מגבונים!

כשאנחנו מגיעים לעניין פריצות הביוב, מציג המהנדס הראשי עמוס קלצ'בסקי את הנתונים, ומסביר, מערכת הביוב ברגע זה, שהוא זמן ממוצע בעיר מערכת הביוב מסלקת 2000 מ"ק מים בשעה. תסתכל על המסך, אין קריאות למוקד על פריצות ביוב, כי הכל בסדר. מה שקורה בימי שישי וערבי חגים, זה זמן שיא כי כולם נערכים לשבת, מקלחות, מכונות כביסה, מקוואות, ואז צריכת המים קופצת בלמעלה מכפול, ל-4000 מ"ק, המים הללו מגיעים מהברז למערכת הביוב המרכזית שלנו בתוך 3 שעות בערך, ואז מתחיל הלחץ הגדול. זרימת המים של ימי החול גוברת על הצטברות הלכלוך בדפנות הצינור אך בזמני עומס כשלחץ המים מכפיל את עצמו הוא גורם להצפת הלכלוך המצטבר ולסתימת המערכת. ומה מצטבר לנו בצינורות? בבדיקות שלנו מצאנו כי ברוב המקרים מדובר במגבונים שנזרקו לאסלה.

מנכ"ל התאגיד דוד צלניק מסביר: "אנחנו יוצאים השבוע בקמפיין הקורא לציבור "להורדת אחוז החסימה", המגבונים הנזרקים לאסלה הם חד משמעית סותמים לנו ולתושבי העיר את מערכת הביוב, ואנחנו מנסים למגר את התופעה. כשאדם זורק מגבון, ורואה שהוא לא נתקע, הוא חושב שזה בסדר, הוא צריך להבין שהמגבון הזה נכנס לצנרת, ובהמשך הדרך, זה יכול להיות בניין אחריו או אף רחוב ליד, הוא נתקע בעיקול או במסמר שנמצא בחיבורי הצינורות, ונתפס. עליו נתפסים עוד ועוד מגבונים, עד לסתימת הקו. ואז כשלחץ הביוב עולה, ההצפה מגיעה .

יש פה גם עניין של "חב לאחריני" מציין סמנכ"ל התפעול, נתקלתי במקרים ששכנים הוציאו לא מעט כסף, על פתיחת קו ביוב, למרות שיתכן  שהפסולת הגיעה בכלל מבניין אחר,

שליטה טכנולוגית  און ליין

מנכ"ל התאגיד דוד צלניק,. "אנחנו בערב שבת ומוצאי שבת נמצאים בכוננות שיא, כל קריאת מוקד על פיצוץ מגיעה למנכ"ל התאגיד, סמנכ"ל התפעול, והמהנדס, ומשם יורדים לטיפול, אנחנו עוקבים אחר הטיפול, מבחינתנו אם נכנסה שבת ויש רחוב עם פריצת ביוב התחושה הינה כואבת מאוד . גם במוצאי שבת, אנו מוציאים את הצוותות לשטח במהירות האפשרית  על פי קריאות המוקד.

לחצי המים ברחבי העיר -,השליטה הינה טכנולוגית במלואה ונתונה במעקב רציף ושוטף  כולל יכולת הסטה ושינוי ע"פ צורך.

כל זאת לצד שמירה על הייחודיות של בני ברק מבחינה הלכתית. בשבתות וחגים מערך המים בעיר מנוהל עצמאית ומנותק ממקורות מים וחשמל חיצוניים. פעולות השאיבה והאנרגיה מתבצעות באמצעות גינרטורים מתקדמי רבי עוצמה  המסיעים לתפקוד והספקה בשעת חירום, בעוד תאגידים אחרים מתרגלים אספקת מים לשעת חירום פעם בשנה, אצלנו כל שבת מספקים מים עצמאית כמו בשעת חירום.

 

השארת תגובה