מאבק הסמינר שקרע את פתח תקווה: מי המנצח?

אפליית ספרדיות או רדיפה פוליטית? המאבק סביב סמינר 'הילדסהיימר' הסעיר השבוע את העיר • גדולי ישראל נכנסו בעבי הקורה • ראש העיר בישר על שיבוץ הבנות, בסמינר מכחישים

סמינר הילדסהיימר
סמינר הילדסהיימר
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

הקהילה החרדית בפתח תקווה נחצתה השבוע בפרשה הכאובה: ראש העירייה רמי גרינברג הודיע על שלילת רישיון סמינר 'הילדסהיימר' בשל סירוב ההנהלה לקבל מספר בנות לשנת הלימודים הבאה. גרינברג טען כי מדובר באפליה, בסמינר טענו כי מדובר ברדיפה. ביום חמישי שיגר ראש העיר סרטון בו ניסה להרגיע את הרוחות וטען כי הסמינר קיבל את הבנות, אך אנשים המקורבים לסמינר טוענים: להד"ם.

סוגיית שיבוץ הבנות בסמינרים היא רגישה וכאובה ועולה לכותרות מדי שנה בעונת הרישום. בסוף השבוע שעבר הודיע ראש העיר גרינברג כי בשל סירובו של הסמינר לקבל מספר בנות ממשפחות ספרדיות – הוא יפעל לשלול את רישיון המוסד. במכתב ששיגר למשרד החינוך, הודיע כי העירייה מבטלת את הסכמתה למתן רשות שימוש במבנה העירוני בו פועל הסמינר.

בשל הנפיצות הפוליטית בעיר, הפכה הפרשה לקרב מר ועתיר כותרות. מצדם של אנשי ש"ס המקומית תיארו את מאבקו של ראש העיר כמלחמה צודקת נגד האפליה, מנגד מצדם של 'דגל התורה' הציגו זאת כרדיפה לא עניינית, כשאי הקבלה מתבסס על חוסר התאמה בלבד, במוסד המקבל בזרועות פתוחות כל בת כשרה באשר היא.

בהמשך עלה ראש העירייה גרינברג מלווה בנציגי ש"ס המקומית לנשיא מועצת החכמים מרן חכם שלום כהן, וקיבל חיזוק וברכה על מאבקו. מנגד, עלה מנהל הסמינר הרב עזריה הילדסהיימר למעונם של מרנן שר התורה הגר"ח קנייבסקי וראש הישיבה הגר"ג אדלשטיין, שגיבו את החלטותיו וחיזקו את ידיו. משני הצדדים המאבק לווה על ידי כלי תקשורת מפלגתיים.

ביום רביעי, הגיע ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס) ללשכת ראש העיר גרינברג לחזק את ידיו. במקביל, הגיע ח"כ יצחק פינדרוס (דגל התורה) לגאון רבי יגאל רוזן, ראש ישיבת אור ישראל, וחיזק את מחויבות המפלגה לעמוד לצד הקהילה.

בבוקר חמישי, הוציא ראש העירייה רמי גרינברג הודעה וסרטון, בו טען כי הבעיה באה על פתרונה וכי הבנות שובצו. גרינברג העביר מסר של פיוס ואמר כי הסמינר עושה מלאכת קודש בחינוך בנות פתח תקווה.

למרות דבריו של ראש העיר, בצד שמנגד טוענים כי לא היו דברים מעולם וכי הבנות לא שובצו. לדבריהם, מדובר בשיבוץ כפוי שעשה גרינברג במסגרת סמכותו העירונית – מהלך שיכול היה לעשות כבר בתחילת הדרך – וכעת בכוונתם לערער בפני משרד החינוך על השיבוצים שנכפו עליהם. 'השבוע בפתח תקווה' ימשיך לעקוב.

השארת תגובה