גופים ציבוריים יחויבו לאפשר פנייה במייל

החוק המחייב משרדי ממשלה ושירותים ציבוריים לקבל פניות במייל נכנס השבוע לתוקפו • יוזמת החוק ח"כ שרן השכל: "שירותים יעילים ואיכותיים וממשק זמין לאזרח עוזרים לבסס את הדמוקרטיה בישראל ומחובתנו לדאוג לקיומם התקין"

אימייל
אימייל
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

החל מיום שישי האחרון, כשנה לאחר שאושר החוק, נכנס השבוע לתוקף החוק המחייב משרדי ממשלה וגופים ציבורים לאפשר קבלת פניות גם באמצעות המייל ולא רק באמצעות הפקס. כלומר, כל פנייה שמתאפשרת כיום באמצעות הפקס, תתווסף אפשרות לפנות גם באמצעות המייל.

ולכן, גוף שלא מאפשר פנייה אליו בפקס בנושאים מסוימים (אלא למשל רק בע"פ, או במכתב רשום), לא יחויב בנושאים אלה לאפשר פנייה במייל או דרך האתר. מדובר בנושאים הקשורים בהגנה על פרטיות או סודיות רפואית, או הגנת סייבר.

בין הגופים שיחויבו לקבל פניות נמצאים משרדי ממשלה, קופות חולים, משרד מבקר המדינה, עיריות ומועצות מקומיות ואזוריות, חברות ממשלתיות וגופים ציבוריים נוספים.

מי שהוחרגו מהחוק הם הבנקים, חברות האשראי וחברות הביטוח.

יוזמת החוק, ח"כ שרן השכל: "הגיע הזמן להתקדם ולעשות התאמות לעידן הטכנולוגי של ימינו – אנחנו בישראל 2019. כולם עובדים במיילים, פקסים הם נחלת העבר המשמעות היא שאפשר להגיד להתראות לפקסים, שהיו פופולריים בשנות ה־90, וכעת, בעידן שבו כולם עובדים דרך מיילים בצורה פשוטה ומהירה, השירותים עבור הציבור יהיו נגישים יותר ויקלו את הביורוקרטיה".

עוד ציינה השכל כי: "שמים סוף לתירוץ הביורוקרטי 'לא קיבלנו את הפקס שלך'. עכשיו זה בהחלט רשמי, ניצחנו במאבק להוצאת הפקסים מהשירות הציבורי, וכעת ייכנס לתוקף השימוש בדואר אלקטרוני. באומת הסטארט־אפ 2019, המגזר הציבורי והמשרדים הממשלתיים נתפסים כבדים ומיושנים, והממשק איתם מסורבל. שירותים יעילים ואיכותיים וממשל זמין לאזרח עוזרים לבסס ולחזק את הדמוקרטיה בישראל, ומחובתנו לדאוג לקיומם התקין. אני שמחה וגאה בחוק הזה שהעברנו בכנסת ה־20, שנכנס לספר החוקים וכעת ייכנס לתוקף מעשי ויחול על כולם".

ח"כ ביטן אף הוא מיוזמי החוק, הוסיף: "מדובר בחוק שמטרתו ייעול והנגשת משרדי הממשלה. הגיע הזמן שמשרדי הממשלה יהיו נגישים לציבור. החוק אמור לייעל את מתן השירות לתושבי המדינה, ואף לקצר במקרים רבים את זמן ההמתנה בנושאים שאינם סובלים דיחוי".

השארת תגובה