הקבינט של סמוטריץ': "אישור לבנייה פלסטינית"

דיון לא שגרתי וחריג נערך בקבינט במהלכו ביקש רה"מ ושר הביטחון לאשר בנייה פלסטינית בשטחי C לצד הרחבת בניה בהתנחלויות – בהתיישבות זועמים

אילוסטרציה: תנופת בנייה במיתר | צילום: חיים אוחיון
אילוסטרציה: תנופת בנייה במיתר | צילום: חיים אוחיון

אמש נחשף כי בכינוס הקבינט ביום ראשון נדרשו השרים לתכנית שמקדם ראש הממשלה ולפיו תקודם בנייה המיועדת לפלסטינים בשטחי C – לצד תכניות בנייה בהתנחלויות.

על פי הדיווח ב'כאן 11', הרי שהדיון שהתקיים היה ארוך ולא שגרתי, וכלל גם דיון המשך אתמול, זאת בעקבות הסתייגויות מצד חלק מחברי הקבינט.

יצוין, כי לאורך השנים, בנייה פלסטינית בשטחי C, נחשב לרגיש במיוחד – וחריג ביותר.

את המהלך כאמור מקדם ראש הממשלה, מתוקף תפקידו גם כשר הביטחון, האחראי על כל אישורי הבנייה בשטחים באמצעות המנהל האזרחי. שרים בקבינט אמרו ל'כאן חדשות' כי מדובר בסוגיה רגישה וכי התכנית המדוברת קשורה ל'עסקת המאה' של נשיא ארה"ב, שכן יועצו הבכיר של טראמפ, ג'ארד קושנר, צפוי לבקר בימים הקרובים בירושלים כחלק מביקורו במזרח התיכון.

בימים הקרובים הייתה אמורה להתקיים ישיבה במנהל האזרחי שעוסקת בקידום בנייה ישראלית בהתנחלויות, אך ברגע האחרון זו נדחתה.

ביחידת מתאם פעולות הממשלה בשטחים מסרו כי הם אינם מתייחסים לדיוני קבינט. גורמים המעורים בנושא מסרו לנו כי המהלך יקודם רק בהחלטת קבינט – שתאושר על ידי השרים.

בהתיישבות כאמור מביעים חשש מפני התכנית וראשי יישובים ביו"ש אף ביקרו בחריפות את ראש הממשלה על היוזמה.

יוחאי דמרי ראש מועצת הר חברון הגיב על פרסום הדברים ואמר, "נדהמנו לגלות כי על פי פרסומים בתקשורת התכנס השבוע הקבינט לאשר את תכניותו המדינית של אבו מאזן להשתלט על שטחי c ולהקמת מדינה פלשתינית".

"מאכזב, שבזמן שאנו מנהלים מאבק עיקש כנגד טבעת החנק הפלשתינית על יישובנו ורק על כך ראוי היה לכנס קבינט אנו מקבלים כתף קרה מצד שרי הקבינט והממשלה שהיא זאת האמונה יותר מכל לשמור על אדמותיה. מסתבר למפרע כי תכנית המאה של אבו מאזן בתמיכת האיחוד האירופי צלחה ויצרה מציאות שכעת תקבל חותמת כשרות מידי ממשלת ישראל".

"אנו נאבק בכך בכל כוחנו כי זוהי אחריותנו לביטחון המדינה." הבטיח דמרי.

גם ראש מועצת בנימין ישראל גנץ וראש מועצת שומרון יוסי דגן הגיבו על התכנית לאשר בניה פלסטינית בשטחי C: "הדיווח על קיום דיון בקבינט במטרה לאשר תוכניות בניה לערבים בשטחי c הוא מדאיג במיוחד – הרשות הפלשתינית בסיוע ובמימון גורמים זרים מבצעת בנייה מאסיבית בלתי חוקית באזורים אלו במטרה אחת ברורה- הקמת מדינת טרור בלב הארץ".

"אנו מקווים מאוד שדבר זה אינו מהווה חלילה איתות לכיוון של הממשלה שתוקם אחרי הבחירות." אמרו השניים בהודעה שפרסמו.

תגובה אחת
  1. סמוטריץ' פרץ תודה על קידום פעולות השמאל וההכרה שגם לפלשתינים יש מקום בארץ נהדר חדשות טובות

השארת תגובה