המודיעין האיראני מנסה לחדור לישראל

שגריר ישראל באום דני נדון הציג למועצת הביטחון מפה ובה נתיבי העברות אמל"ח המשמשים את חיזבאללה בהתחמשותו נגד ישראל

דני דנון (צלמי האו"ם)
דני דנון (צלמי האו"ם)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מועצת הביטחון של האו"ם קיימה באמצע השבוע דיון על המצב במזרח התיכון בהשתתפות ישראל. שגריר ישראל לאו"ם דני דנון, חשף בדיון מידע מודיעיני אודות מעורבותה של איראן בהתעצמותו של חיזבאללה בלבנון באמצעות סיוע מסוריה, המהווה הפרה של החלטה 1701.

"בשנים 2018-2019 ישראל זיהתה פעילות איראנית להעברת אמצעים דו-שימושיים שמטרתם לקדם את פרויקט ייצור הטילים של חיזבאללה", חשף דנון בפני חברות המועצה. "בהובלת כוח קודס, איראן העבירה דרך הנמל הימי של ביירות ציוד דו-שימושי לחיזבאללה שסייע להעצים את התחמשות ארגון הטרור נגד מדינת ישראל. הנמל הימי של ביירות נהפך לנמל הבית של חיזבאללה".

לדברי דנון, איראן וחיזבאללה הסתייעו בגורמים סורים שרכשו את הציוד מחברות אזרחיות זרות ושינעו את הציוד ללבנון. גורמים אלו הטעו את החברות בכך שהסוו את המטרות האמיתיות שלהן נועד הציוד – מפעלי ייצור הטילים של חיזבאללה. "האם אתם בטוחים שהחברות שלכם יודעות מה היעד הסופי של המשלוחים האלה?" שאל דנון את השגרירים בדיון.

השגריר הישראלי אמר כי חיזבאללה משתמש בקביעות במתקנים אזרחיים של מדינת לבנון על מנת לשנע העברות אמל"ח באופן בלתי חוקי ותחת הפרה בוטה של החלטה 1701 של מועצת הביטחון. דנון הציג למועצת הביטחון מפה ובה נתיבי העברות אמל"ח המשמשים את חיזבאללה בהתחמשותו נגד ישראל  – משדה התעופה של דמשק לשדה התעופה ח'רירי בביירות; מעברי הגבול הרשמיים בין סוריה ולבנון, כדוגמת מעבר אלמצנע; והנמל הימי של ביירות.

בתוך כך, השבוע הותר לפרסום כי בפעילות משותפת של שב"כ, משטרת ישראל, צה"ל וגורמי ביטחון נוספים, נחשפה במהלך החודשים האחרונים רשת שפעלה לגיוס אנשים בישראל, איו"ש ורצ"ע לטובת המודיעין האיראני וריגול. הרשת פעלה מסוריה, בהכוונה איראנית ובהובלת גורם סורי המכונה "אבו-ג'האד" וניסתה לפעול לגיוס אנשים באמצעות יצירת קשר ראשוני ברשתות החברתיות ובהמשך ניהול הקשר באמצעות אפליקציות להעברת מסרים.

פניה באמצעות רשתות חברתיות הינה שיטה המוכרת לגורמי המודיעין ככזו המשמשת ארגוני טרור, ובכלל זה חמא"ס וחיזבאללה לגיוס פעילים. הפרשייה מצטרפת לאירועים נוספים בחודשים האחרונים, בהם עולה שגורמי טרור (ובהם חמא"ס וחזבאללה) מקימים מגע, לעיתים בשיטוי, עם ערבים ישראלים ופלסטינים, באמצעות רשת האינטרנט, לטובת גיוסם למטרות איסוף מודיעין ופעילות טרור. הגורמים שגוייסו התבקשו לאסוף בין השאר מידע על בסיסים צבאיים, מתקנים ביטחוניים רגישים, אישים, תחנות משטרה, בתי חולים ועוד, כחלק מהכנת יעדים לביצוע פיגועים בישראל ביוזמה איראנית.

הפעילות הרשתית אותרה ופוקחה ע"י קהיליית המודיעין בישראל כבר מראשיתה, תוך ניהול מעקב הדוק אחר המפעילים בחו"ל והגורמים בישראל ובאיו"ש שהביעו נכונות לשתף עימם פעולה. החל מחודש אפריל 2019, מומש מהלך סיכולי רחב מול פעילים בישראל ובאיו"ש, במסגרתו בוצע טיפול מול מספר אזרחים ישראלים, אשר המידע בעניינם הצביע על אפשרות שבוצעה מולם הקמת מגע וגיוס על ידי מפעילי הרשת האיראנית. במסגרת החקירות, עלה מידע לפיו הקשר מול המפעילים מסוריה התפתח לכדי רמה של העברת מידע ואף עלתה כוונה לביצוע פעילות טרור כנגד יעדים ישראלים, אזרחיים וצבאיים. עם זאת, ממהלכי הסיכול שבוצעו עלה כי רובם המוחלט של האזרחים הישראלים סירבו לשתף פעולה עם הפנייה אליהם מאחר וחשדו שמדובר בגורם עוין וניתקו את הקשר איתו.

מהשב"כ נמסר: "כוחות הביטחון ימשיכו לפעול בנחישות לסיכול כל פעילות של איראן ושל גורמי הטרור הפועלים מטעמה נגד בטחון המדינה. יודגש כי כל ישראלי אשר מקבל פנייה ברשת מגורם אותו הוא מחשיד כקשור כגוף או ארגון טרור – מתבקש לעדכן את המשטרה ולנתק מגע עם אותו גורם".

השארת תגובה