שבוע לסגירת הרשימות: לחץ בימין

בימין הדתי לא מצליחים עדיין למצוא את הנוסחה שתאפשר הקמת מפלגה אחת שבה חברים גם בנט ושקד, גם עוצמה יהודית וזהות יחד עם הבית היהודי והאיחוד הלאומי

הרב רפי פרץ
הרב רפי פרץ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

למרבה הפלא, מי שלא יורד מהכותרות שבוע אחר שבוע הוא דווקא האיש שבקושי עובר את אחוז החסימה. אהוד ברק שכניסתו לפוליטיקה צבע את מערכת הבחירות בצבעים מרעננים אחרי שהיה צפוי שמערכת הבחירות הנוכחית תהיה דומה לזאת שרק לפני רגע קט סיימנו. הוא התכוון להיות מושיע השמאל – זה שמגיע ופתאום איך שהוא המספרים מסתדרים וביבי ולשכת ראש הממשלה כבר לא. לא ממש הסתדר לו. בכל יום כמעט בשבוע, אפשר למצוא בעיתון המזוהה עם ראש הממשלה כתבה שלא ממש אוהדת את ברק, אבל לא מהסיבה שראש הממשלה רוצה להפוך אותו ללא לגיטימי, אלא הפוך. ראש הממשלה רוצה שידברו דווקא עליו – על זה שלא עובר בסקרים ולא על אלה שכן עוברים ובגדול. על כל מה שקשור לאהוד ברק, הליכוד מוציא תגובה בתוך כמה דקות וראו איזה פלא, מי זוכר שרק לפני שלושה שבועות ליברמן וסאגת מדינת הלכה היו דומיננטיים פה?

שוק השמאל, מוצף בדוכנים שמציעים ללקוחות מוצר ושמו 'רק לא ביבי' וברק לא ממש הצליח לשכנע את הצרכנים שה'רק לא ביבי' שלו יותר משתלם ללקוח ומיד פנה לחיבורים פוליטיים – דבר שברק מלכתחילה העמיד כאופציה ואף הצהיר על כך.

לעת כתיבת שורות אלה, אין עדיין אף סיכום רשמי על ריצה משותפת, אך על פי המסתמן, יו"ר מרצ, ניצן הורביץ, מתכוון לסיים את המשא ומתן עם יו"ר ישראל דמוקרטית, אהוד ברק, כבר בסוף השבוע הקרוב וזאת כדי להביא את ההצעה לאיחוד בפני מוסדות המפלגה. כך דווח בערב רביעי ב'כאן חדשות'. לפי שעה מסתמן כי אין כמעט התנגדות בין חברי מרצ לאיחוד עם מפלגתו של ברק. על פי דיווח ב'חדשות 12', בפגישה באמצע השבוע בין נציגי ישראל דמוקרטית בראשות אהוד ברק ונציגי מרצ הושגו הבנות ראשונית לפיהם ברק ישוריין במקום העשירי ברשימה, אך יזכה לבחור ראשון תיק אם יכנסו לממשלה. כזכור, ביום שלישי נפגשו ברק, סתיו שפיר ועיסאווי פריג', בפגישה שהחלה בשמונה בערב והסתיימה בסביבות חמש בבוקר, הצטרף בהמשך גם יו"ר מרצ ניצן הורביץ.

במקביל, לחץ כבד מופעל על ידי בכירים במפלגת העבודה על יו"ר המפלגה עמיר פרץ, להסכים לחבירה עם מרצ ומפלגתו של אהוד ברק, כדי לגבש גוש של מרכז-שמאל. לאחר שח"כ סתיו שפיר יצאה באופן גלוי נגד החלטתו של פרץ, ודרשה להביא לחיבורים בגוש המרכז-שמאל עם מרצ ועם מפלגתו של אהוד ברק, הביקורת הפנימית כלפי פרץ צוברת תאוצה ועליה הצטרף גם ח"כ איציק שמולי. שמולי נפגש ביום רביעי עם אהוד ברק ואמר כי, "‏מפלגת העבודה יקרה לי, אך יש לי מחלוקת מהותית עם הקו שנבחר עבורה ולכן אמשיך להיאבק כדי להחזירה למקום הנכון לה. הבחירות חשובות מדי וקיבלנו בהן מועד ב׳. שריונים לבדם לא יביאו את הבשורה, רק חיבורים. כמו כן פגיעה אפשרית בועידה הקרובה ברשימתנו המצוינת לכנסת רק תסב לה נזק, לא תועלת". לדבריו, "‏חיבור גדול הוא צו השעה. ניסיתי לקדמו בימים האחרונים במעשה ובשקט, לא בכותרות, מול כל ראשי המפלגות וגורמים נוספים ואם רוצים- ניתן עוד להשיגו. מחנה שנותר מפוצל לרסיסי מפלגות לוקח הימור מסוכן ומיותר על הסיכוי שלו לגדול ולנצח וגם על חיי המפלגה.לא אחראי להשלים עם המצב אלא לפעול לשינויו".

פרץ, שהצהיר עד כה כי לא ילך לחיבורים נוספים מלבד עם אורלי לוי-אבקסיס, אמר בחנוכת מטה המפלגה: "מתהווה מפה פוליטית שתגיע למבחן הציבור רק לאחר הגשת הרשימות. עד אז יהיו שמועות ופייק ניוז". לדבריו, "החלטתי להכריע בין הסיכוי לשנות להפסד בטוח. יכולתי להישאר במעגל הנוחות, אבל אז לא היינו מצליחים להביא מצביעים חדשים". ברק קיים כנס פעילים ואמר כי "שואלים אותי אם אני אפרוש, אני לא אפרוש". במענה לשאלה האם הוא חושש לא לעבור את אחוז החסימה ולבזבז קולות, השיב: "אני לא עונה על השאלות האלה. באתי כדי לאחד כוחות ולא לפלג אותם. שום דבר לא יהיה מכשול אני מוכן להיות במקום העשירי".

בתוך כך, בכירים במפלגת יש עתיד טוענים שאהוד ברק הציע להם לפרק את השותפות בכחול לבן, לפני שהכריז על מפלגתו החדשה, כך פורסם ברשת ב. לטענת הבכירים, נשלח אליהם שליח מטעם ברק והציע להם לחזור לרוץ לבד במסגרת המקורית של יש עתיד. בין השאר נימק השליח שכחול לבן לא הצליחה בבחירות הקודמות להביא לחילופי השלטון, והוסיף שריצה נפרדת של יש עתיד תוכל להחזיר לגוש השמאל את המנדטים החילונים שעזבו לאחרונה לליברמן. לטענתו, אם יש עתיד תרוץ בנפרד, אותם קולות יחזרו אליה. ניסיונות השכנוע כמובן לא הצליחו.

בתוך כך, יו"ר "ישראל דמוקרטית", אהוד ברק, התחיל להחתים אזרחים על עצומה שקוראת למפלגות השמאל להתאחד לקראת הבחירות. כך על פי דיווח בידיעות. הוא הבהיר כי הוא מוכן להיות במקום העשירי של כל מפלגה שתהיה חלק מאיחוד מפלגות השמאל. "זה הזמן לפעול", כתב. "השיקולים האישיים לא רלוונטיים. אם זה מה שיוביל לאיחוד גדול במחנה – אין לי בעיה להיות במקום ה-10. זו לא העת להיפרד, זו העת להתאחד". מטעמו של אהוד ברק נמסר שאין שחר לידיעה על פירוק כחול לבן.

נתניהו לוחץ לאיחוד בימין

מי שראה את מסריו של ביבי, היה יכול להבין ממנו שהוא לא מתערב לימין, כך הוא אמר מפורשות. מי שרואה את מעשיו של ביבי, מבין שהוא מתערב לימין נחרצות. ראש הממשלה בנימין נתניהו הבטיח לראשי איחוד מפלגות הימין שני תפקידי שרים בממשלה הבאה, אם יתאחדו עם עוצמה יהודית לפני איחוד עם איילת שקד ונפתלי בנט. על פי הדיווח ב'וואלה', ההבטחה תמומש גם אם יקבלו פחות משישה מנדטים בבחירות הקרובות. מהפרסום של יקי אדמקר עולה כי הבטחה זו נעשית במסגרת מאמציו של נתניהו לסכל חיבור של איחוד מפלגות הימין עם הימין החדש של בנט ושקד, כך שייגברו הסיכויים לריצה של שתי רשימות נפרדות מימין לליכוד. נתניהו ניהל בימים האחרונים שיחות עם ראשי איחוד הימין במטרה לקדם את החיבור עם עוצמה יהודית, ולפי גורמים באיחוד הימין, מפעיל לחצים דומים על עוצמה יהודית, והעביר מסרים לאיתמר בן גביר, מראשי המפלגה.

בתוך כך, ב'חדשות 13' דווח כי אנשי התקשורת ינון מגל ושמעון ריקלין מקיימים מגעים להצטרף למפלגת הימין החדש. כזכור, מגל כיהן בכנסת ה-20 מטעם מפלגת הבית היהודי, אך התפטר ב-2016. אם הצטרפותם של אנשי התקשורת תצא לפועל, הם צפויים להיות משובצים בראש הרשימה – אחרי שקד ובנט. אנשי התקשורת ריקלין ומגל סירבו להתייחס לפרסום ב'חדשות 13' וממפלגת הימין החדש נמסר: "איננו מתייחסים לשמות שאיתם אנחנו מנהלים משא ומתן, הרשימה הסופית תפורסם ב-1 באוגוסט".

ב'חדשות 12' דווח כי גורמים המעורבים במו"מ בין איחוד מפלגות הימין לימין החדש מעריכים שהוא מתנהל בשני קולות, האחד של סמוטריץ' והשני של פרץ, אחד מאחורי גבו של השני. גורם בכיר שמעורב במו"מ אומר שסמוטריץ' "תופר עסקה מאחורי גבו של פרץ", ומעריך כי סמוטריץ' מאמין ששקד בראש תביא יותר מנדטים, אך פרץ לא מתכנן לוותר על מקומו או לכל הפחות שהנושא יישמר לסוף המו"מ.  בסביבת סמוטריץ' הכחישו את הפרסום ב'חדשות 12' ואמרו כי יש תיאום מלא בינו לבין פרץ, ואין בכוונתם להגיב לספינים מטעם הימין החדש. בלשכת ראש הממשלה מסרו בתגובה לפרסום 'וואלה': "לא נכון". גורם בכיר באיחוד מפלגות הימין מסר: "זו הבטחה שניתנה יום אחרי פיזור הכנסת ה-21 ללא קשר למשא ומתן עם עוצמה יהודית". מהליכוד נמסר בתגובה: "ראש הממשלה נתניהו לא מחלק תפקידי שרים לאף אחד ולא מתערב באיחודים בימין. מי שרוצה ממשלת ימין בראשות נתניהו חייב להצביע רק לליכוד אחד גדול".

כזכור, במסיבת עיתונאים משותפת שקיימו בתחילת השבוע הודיעו ראשי הימין החדש נפתלי בנט ואיילת שקד, כי שקד תעמוד הפעם בראשות המפלגה. "בחרתי לשים את מדינת ישראל מעל לקידומי האישי, ולתת לאיילת שקד, לעמוד בראשות 'הימין החדש'. אני נכנס תחת האלונקה, כשהפעם איילת בראש", אמר בנט. בנאומה אמרה שקד כי, "למדנו מהטעויות והפקנו את הלקחים: נציב בפניכם מנהיגות ברורה. באומץ לב פוליטי ואישי, בחר שותפי לדרך, נפתלי בנט, שרק לפני שבוע ראינו לאילו תוצאות טובות הוא הוביל את מערכת החינוך, לוותר על מקומו כמספר אחד, אך לא על מקומו בחזית הנושאים באלונקה. מפלגת היָמין הֶחדש בראשותי, לא רצה בצילה של מפלגה אחרת, אלא כמפלגה המבקשת לאחוז בְּמושכות ההנהגה הלאומית וּלהבטיח את ניצְחון היָמין".

בדבריה קראה לאיחוד מפלגות שמימין לליכוד, "אני קוראת מכאן לשותפיי לדרך, לראשי המפלגות האידיאולוגיות מיָמין לליכוד, שחלקם חברים טובים שלי: נכון, יש בינינו מחלוקות, אבל אל מול האתגרים שלפנינו, הן בטלות בְּשישים. חיבור הוא תעודת הביטוח של היָמין הערכי והאידיאולוגי, עלינו לעשות זאת. יחד בהנהגתי נהפוך לכוח משמעותי וחזק, כוח שיוביל את עם ישראל בעוז וּבְאמונה. איחוד אחד גדול, איחוד של אנשים טובים, של ערכים בריאים וּמעשים אמיצים".

לדבריה, "מעל הכל, עומד החשש האמיתי, זה שכמעט התממש לפני כמה חודשים, והוא מכירת חיסול אידיאולוגית של כל מה שאנחנו ביָמין מאמינים בו. זה עלול לקרות שוב. אין ערך ימני, אין עמדה ימנית, אין ציפור נפש ימנית אחת שלא יוקרבו על מִזְבַּח הקמת הקואליציה, אם לא נהיה כוח משמעותי בכנסת הבאה. הפעם היה לנו מזל – הדלפה קטנה מנעה מכירת חיסול שלמה – אבל מה יהיה מחר?"

"זוֹ העת שלנו להפוך אידיאולוגיה לתכנית עבודה, הרי שמקומכם איתנו, עם היָמין הֶחדש. לא משנה איפה הייתם בֶּעבר – הֶעתיד שלכם כאן. אני ניגשת לִמשימה זוֹ בִּצניעות, אבל בִּנחישות. טובת ישראל היא היחידה שתמיד עמדה וּלְעולם תעמוד לנגד עיניי. זוֹ משימת חיי, ואת כל כוחותיי אני מתכוונת להקדיש לה, ואני מבקשת מכם, שותפיי, את אמונכם", דברי שקד.

בנט אמר בנאומו כי, "כפי שאתם יודעים, לאחר הבחירות נטלתי אחריות מלאה על התוצאות, ואת זאת אני עושה גם כעת. מפני שלמען אחדות, צריך לעשות ויתורים אישיים. לכן בחרתי לקחת אחריות ולשים את הדרך מעל לאדם, את מדינת ישראל מעל לקידום האישי, ולתת לחברתי, איילת שקד, לעמוד בראש 'הימין החדש'. אני נכנס תחת האלונקה כשאיילת הפעם בראש, ואסייע לה להצליח בכל כוחי". יו"ר הימין החדש לשעבר הוסיף כי, "מקומי ברשימה פחות חשוב. זה יכול להיות מהמקום הראשון, השני, או העשירי. אני לעולם לא ארגיש פחיתות כבוד כמשרת ציבור. לשרת את העם שלי זהו האידיאל. איילת שקד היתה שרת משפטים מוכשרת, ביצועיסטית וערכית, ואני משוכנע שהיא תוביל אותנו להצלחה גדולה. איילת שקד תעמוד גם בראש המפלגה, וגם בראש כל גוש הימין המאוחד. אני קורא לכל שאר מפלגות הימין להתאחד תחת הנהגתה של איילת שקד. זהו זמן לאחדות", סיים בנט בקריאה לשותפיו בימין.

סקרי השבוע: גוש בראשות שקד יזכה ב-13 מדנטים

 

סקר ראשון שפורסם ביום ראשון אחרי החיבור בין מפלגת העבודה ל'גשר' של אורלי לוי-אבקסיס, מעלה על התחזקות של מנדט או שניים למפלגה. על פי סקר 'חדשות 12' המפלגה המשותפת מקבלת 7 מנדטים, לעומת סקר 'כאן חדשות' בו היא מקבלת 8 מנדטים. בנוסף, על פי סקר ב'חדשות 12', אם כלל מפלגות שמימין לליכוד ירצו יחד בראשות שקד, המפלגה תקבל 13 מנדטים, בסקר 'כאן חדשות' מפלגה כזאת תקבל 12 מנדטים. בסקר 'כאן חדשות' נבדק האפשרות לאיחוד בין מרצ לישראל דמוקרטית, אז יקבלו יחד תשעה מנדטים. ולסקרים המלאים:

סקר 'חדשות 12' לו הבחירות היו נערכות השבוע ללא שינוים במפת המפלגות: הליכוד – 30, כחול לבן – 29, הרשימה המשותפת – 11, ישראל ביתנו – 9, יהדות התורה – 8, ש"ס – 7, העבודה עם גשר – 7, הימין החדש – 6, איחוד מפלגות הימין – 5, מרצ – 4, ישראל דמוקרטית – 4. זהות לא עוברת את אחוז החסימה ומקבלת 1.8%. לפי גושים: ימין – 41, חרדים – 15, מרכז שמאל – 44, ערבים – 11, ישראל ביתנו – 9. עוד בסקר (שבוצע ע"י מכון מדגם וIPanel) לו הבחירות היו נערכות השבוע ומפלגות 'איחוד מפלגות הימין', 'עוצמה יהודית' ו'הימין החדש' רצות ביחד בראשות איילת שקד: כחול לבן – 29, הליכוד – 28, איחוד מפלגות הימין והימין החדש – 13, הרשימה המשותפת – 11, ישראל ביתנו – 9, יהדות התורה – 8, ש"ס – 7, העבודה עם גשר – 7, מרצ – 4, ישראל דמוקרטית – 4. זהות – 1.9%. לפי גושים: ימין – 41, חרדים – 15, מרכז שמאל – 44, ערבים – 11, ישראל ביתנו- 9.

ע"פ סקר 'כאן חדשות' לו הבחירות היו נערכות השבוע ללא שינוים במפת המפלגות: הליכוד – 30, כחול לבן – 30, ישראל ביתנו – 10, הרשימה משותפת – 10, העבודה וגשר 8, הימין החדש 8, יהדות התורה 8, שס 7, מר"צ 5, איחוד הימין 4. ישראל דמוקרטית בראשות אהוד ברק לא עוברת את אחוז החסימה ומקבלת 2.8% בלבד. גוש הימין והחרדים – 57, גוש השמאל וליברמן – 63.

סוף לשמועות: החרדים לא מנהלים מו"מ עם גנץ

יו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן מצהיר כי לא יקיים כלל מגעים עם 'כחול לבן' ואומר כי אף יסרב להיפגש עם גנץ, "לא נפגשתי עם בני גנץ. הייתה פנייה אחת אליי. גם גפני הוציא הבהרה שהוא לא מתכוון לשבת איתו ועם לפיד. רק עם נתניהו. אני לא אפגש עם בני גנץ ברגע שהוא לקח חבר כמו יאיר לפיד, אז יש לי צוואה מאמא שלי שיהיו לי חברים טובים. ליהדות התורה יש קו ברור. כשאנחנו אומרים בלי לפיד זה בלי לפיד. בלי שטיקים ובלי טריקים". גם על ליברמן לא חסך ליצמן ביקורת: "אותה תקופה עכשיו לפני הגשת הרשימות היו כמה מפלגות: אורלי לוי שעמדה בסקרים על שמונה מנדטים. היה פייגלין עם 8-7 מנדטים. היה בנט שהתחיל ב-9 מנדטים. אף אחד לא עבר. זה אומר שמי שיש לו 9 מנדטים היום יעבור אחוז חסימה כמו ליברמן? לך תדע. מתי שהוא יקיים את מה שהוא הבטיח להנייה ושיחסל אותו ב-48 שעות, שיקיים אותו דבר מה שהוא אומר נגד החרדים".

בראיון למשה גלסנר ואבי בלום ב'ערוץ כנסת' התייחס יו"ר יהדות התורה לנעשה בגוש הימין וקרא לאיחוד כולל בימין: "אנחנו מקווים שבנט ושקד יעברו את אחוז החסימה. זה חשוב. בדיעבד רואים כמה זה היה חסר לנו. הימין חייב להתאחד".

סגן שר הבריאות התייחס גם למשבר במערכת הבריאות ואמר, "אנחנו במערכת הבחירות כמה שבועות. שמעתם מישהו מדבר על בריאות? כולם דיברו בפעם הקודמת על בריאות ורצו להיות שרי בריאות. מה קרה שפתאום יש שקט? אף אחד לא מדבר על זה. אני אחראי, אני משפר. אחת הבעיות הגדולות זה הזיהום בבתי חולים. הייתה ירידה של חמישים אחוזים. אף אחד לא מציין את זה. הגדלתי את סל התרופות. מישהו בא לשבח אותי? הוספתי מיטות. מישהו בא לדבר על זה? אי אפשר לתקן בכמה שנים בעיה של 70 שנה".

השארת תגובה