"הציונות הדתית הוכיחה בעבר שהיא יודעת לעשות את השינוי הדרוש"

נשיא המדינה: ״הציונות הדתית כבר הוכיחה בעבר שהיא יודעת לעשות את השינוי התודעתי הדרוש מכל מי שחותר להנהגה לאומית״

GPOABG_7925 (1)
GPOABG_7925 (1)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, נשא הבוקר, דברים בכנס המנהלים של מוסדות וארגוני הציונות הדתית שהתקיים בסימן הוקרה לח"כ לשעבר ניסן סלומינסקי.

"אין ספק שהתלמידים הגדלים כיום במוסדות החינוך בציונות הדתית צפויים לעמוד בשורה הראשונה של ההנהגה בדור הבא. ומי שמבקש להנהיג מחויב באחריות לכלל,״ אמר הנשיא. ״המסר הזה מובן מאליו והוא ברור מאוד, אבל לעיתים נדמה שהמובן מאליו צריך להאמר כדי שלא ישכח. המבנה הנוכחי של החברה הישראלית, שבו ארבעת שבטים המתקרבים זה לזה בגודלם, מחייב כל מי ששואף להיות אליטה מנהיגה להיות מסוגל להקשיב, לקבל, ולהאזין לאחר. במסגרת תקווה ישראלית, תוכנית הדגל של בית הנשיא, אנחנו מחברים בין השבטים ומעודדים מפגש ושיח. אנחנו מאמינים שאין לנו ארץ אחרת ואין לנו אזרחים אחרים. אף שבט לא ייעלם מכאן ואף אחד לא ימחק את זהותו." הוסיף הנשיא.

״הציונות הדתית כבר הוכיחה בעבר שהיא יודעת לעשות את השינוי התודעתי הדרוש מכל מי שחותר להנהגה לאומית. כך למשל השירות הלאומי-אזרחי, התחיל כמפעל שנבנה בתוככי הציונות הדתית, וכיום משרתים בו חרדים, ערבים, דתיים וחילוניים. זהו צו השעה. צו השעה הוא לא רק לקדם, את השבט שלי, את המחנה שלי, אלא להקשיב ולאפשר לאחרים, לצעוד יחד איתי,״ אמר הנשיא.

בהמשך פנה הנשיא למנהלות ומנהלי המוסדות, והודה להם על עשייתם המתמדת והראויה להוקרה למען בנית החברה הישראלית. ״חזרתי זה עתה מביקור בדרום קוריאה. מדינה שמשקיעה הון עתק, חשיבה, ותכנון אסטרטגי, בתחום החינוך. בדרום קוריאה, מביטים בהערכה על החינוך היהודי. ראשת הממשלה של דרום קוריאה למדה תלמוד כאן בארץ. בפגישתי עם הנשיא הקוראני, הענקתי לו מסכת 'בבא קמא',״ סיפר הנשיא לבאי הכנס.

״גם אני כנער בגימנסיה העברית בירושלים, הגימנסיה העברית הראשונה, למדתי תלמוד. בגימנסיה למדנו תלמוד, בלי לחשוש מהדתה. לא פחדנו מהיהדות, ביקשנו ללמוד אותה, כל אחד על פי אמונתו, כל אחד על פי מנהגיו. למדנו תלמוד כי הבנו שזה אחד מהדברים היסודיים במקורותינו ומתוך הצורך שלנו להבין, לשקוד ולראות מהם המקורות מהם שאבו אבותינו שהובילו את העם היהודי במשך אלפי שנים. אין לנו מה להתבייש במסורת החינוכית שלנו, במוסדות החינוך שלנו, אנחנו צריכים להיות גאים בהם ולטפח אותם. אנחנו חייבים לשים לנגד עיננו את העובדה שמוסדות החינוך, הם-הם המנועים של החברה הישראלית. אתם המנהלים והמנהלות מנהיגי חינוך, מובילי דרך, חשוב שתהיו גאים בעשייה שלכם. חשוב שתבינו שאתם, בונים את המנוע של חברת העתיד של ישראל, וחשוב שגם אנחנו נזכור לומר לכם תודה.״

בדברים שייחד הנשיא לחבר הכנסת לשעבר ניסן סלומינסקי אמר: "ניסן הוא אדם עם ראיה כלל ישראלית, ומחויבות למוסדות החינוכיים. תודה לך ניסן על שנים ארוכות של עשייה למען עם ישראל ועל תרומתך לציונות הדתית. ותודה לכם על ההשקעה בבניין דור העתיד של מדינת ישראל."

השארת תגובה