אגוד בתי אבות: משרד הבריאות מעכב את העברת הכספים ליישום חוק המצלמות

רוני עוזרי, יו"ר האגוד: "אנו תומכים בהצעת החוק, אבל מבקשים שמשרד הבריאות יעביר את הכסף שהתחייב עליו כדי שנוכל להתקין את המצלמות"

קשיש.  צילום אילוסטרציה: פרי אימייגס
קשיש. צילום אילוסטרציה: פרי אימייגס
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אף שהתחייב בפני ועדת הרווחה בעת אישור חוק המצלמות, משרד הבריאות לא העביר עד כה ולו שקל אחד ליישום החוק בבתי האבות. זאת למרות שעפ החוק, המדינה היא זו שאמורה לתקצב את הצבתן. למרות פניות חוזרות ונשנות של מוסדות הסיעוד למשרד בבקשה למימון על מנת לעמוד בדרישות החוק, עד כה פניותיהם בנושא עלו בתוהו.

באגוד בתי אבות אומרים כי כיום הם עושים כמיטב יכולתם לפקח על עבודת הצוותים המקצועיים באמצעות המיכשור הקיים, אך כדי לעמוד בדרישות החוק לא ייתכן שמשרדי הממשלה יחזרו בהם מהתחייבותהם לתקצב את המצלמות וישיתו עלויות אלה על המוסדות, שגם ככה מתוקצבים בחסר ביחס לעלויות האשפוז הטיפול האמיתיות.

רוני עוזרי, יו"ר א.ב.א (אגוד בתי אבות) אמר "אני רואים חשיבות בשמירה והפיקוח על בטחון דיירי המוסדות הגריאטריים ועל כן מברכים על 'חוק המצלמות' ומשוכנעים כי הוא יהיה אפקטיבי ויעיל להבטחת שלומם של הדיירים, אך המדינה לא יכולה להשית עלינו עלויות שהיא התחייבה עליהם. בנוסף, החוק גם אוסר עלינו להשתמש המיכשור הקיים עם כניסת הטכנולוגיה החדשה. לא הגיוני שהחוק יבוא במקום אמצעי פיקוח נוספים הקיימים היום, אלא בנוסף להם, המהווים אמצעי בקרה בזמן אמת על עבודת הצוותים המקצועיים. המצלמות החדשות המוגדרות בחוק נותנות רק 'תמונת בדיעבד' על הנעשה, ורק במקרים חריגים. הצעת חוק המצלמות לא נותנת את הדעת או פתרונות פיקוח בעת החלפת חיתול, מקלחות, הלבשה, האכלה וכיו"ב, אלא רק נותנת דוגמה למקרה בו איש צוות או בן משפחה חלילה יבחין במשהו שאינו כשורה.

"לצערנו נושא תיקצוב המצלמות כנראה לא נמצא בעדיפות גבוהה במשרד הבריאות היות ועד כה לא הועבר ולו שקל אחד למוסדות, וניכר כי הדבר גם לא ייעשה בעת הקרובה. הדרישה בחוק היא לטכנולוגיה ייחודית שכמעט איננה קיימת בשוק עם עלויות גבוהות במיוחד.

"בכדי שיישום חוק המצלמות ייצא אל הפועל, נדרש שיתוף פעולה הוגן של משרדי הממשלה עם מוסדות א.ב.א. הן ברמה המקצועית והן ברמה הכלכלית. ככל שתימשך גרירת הרגליים של הממשלה הנוכחית, לא ניתן יהיה ליישם את החוק לאשורו, ועל כן ביקשנו משר הבריאות, מתוקף סמכותו המוקנית לו בחוק, לפעול לדחיית יישום החוק בשנה, עד שייבחן מחדש מקצועית וכלכלית. עד אז יוכלו מוסדות א.בא. לפקח באופן מלא על הנעשה אצלם באמצעי הפיקוח הקיימים".

השארת תגובה