תמצית היהירות וההתנשאות

לאחר שמפלגת כולנו נטמעה בליכוד, נותרה ש"ס המפלגה החברתית היחידה במחנה הלאומי • קמפיין הבחירות של המפלגה שהושק ביום שני השבוע יעמוד תחת הסיסמא: "ש"ס – הכוח החברתי בממשלה" • לאחר שאיילת שקד הועמדה בראשות 'הימין החדש' הואצו המגעים לאיחוד עם הבית היהודי והאיחוד הלאומי • רק אהוד ברק מחפש עם מי להתאחד אבל גם מרץ וגם מפלגת העבודה לא מעוניינים בחיבור עם מפלגתו

פוליטי מרכזי
פוליטי מרכזי
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בצהרי יום שני, השיקה מפלגת ש"ס את קמפיין בחירות 2019 מועד ב'. על במה מאובזרת וסביב שלטים שחשפו את הסלוגנים החדשים, התיישבו בזה אחר זה חברי הכנסת של התנועה ופניהם חגיגיות. במוקד האירוע: נאומו של היו"ר אריה דרעי.

המסרים שילוו את הקמפיין לא שונים משמעותית מהבחירות האחרונות, אך עברו מתיחת פנים וחידוד מסרים: היצמדות הדוקה יותר לראש הממשלה בנימין נתניהו – שתמונתו שוב מתנוססת על השלטים לצד דרעי; זכר מפעלותיו הגדולים של מרן מייסד התנועה הרב עובדיה יוסף זצ"ל; ומעל הכל מסר חברתי. "ש"ס – הכוח החברתי בממשלה".

לדברי דרעי, לאחר מחיקת מפלגת 'כולנו' והתמזגותה בליכוד, הפכה ש"ס לנושאת הדגל היחידה של השכבות החלשות ולמפלגה החברתית היחידה בגוש הימין. בסרטון בחירות ראשון, נצפה נתניהו כשהוא לצד מנהיגי העולם ולאחר מכן נצפה דרעי במפגשים שונים בישראל. המסר: "ביבי דואג למעמד שלנו בעולם – ש"ס דואגת למעמד שלנו בבית". לצד פריסת ההישגים החברתיים, הציג דרעי הבטחת בחירות: העלאת שכר המינימום ב-1,000 ₪.

יום למחרת, התנהל קרב ציוצים בטוויטר בין דרעי לבין יאיר לפיד, לאחר שהאחרון התייחס לציטוט של דרעי ממסיבת העיתונאים: "לפיד נשאר לפיד, נעשה הכל כדי שלא יהיה חלק מהממשלה הבאה". לפיד הבטיח להישאר בדיוק כפי שהוא, "נלחם על הגיוס, על לימודי המתמטיקה והאנגלית, ונגד כל כפיה דתית".

בתגובה האשים דרעי את לפיד ב"תמצית היהירות וההתנשאות. את הנזקים שגרמת כשר אוצר לאוכלוסיות החלשות, לילדים ולקשישים, אנחנו עדיין ממשיכים לתקן". בשלב הזה לפיד הזכיר לדרעי את כתבי האישום נגדו, ובתמורה העניק לו דרעי את התארים "שקרן וזגזגן".

בציונות הדתית ממתינים לאיחוד

בעוד כשבוע ומחצה (יום חמישי, 2.8) יסתיים מועד הגשת הרשימות לכנסת, והמירוץ לאיחודים בין המפלגות ובתוך הגושים – בעיצומו. נכון לשעת כתיבת השורות, נראה כי גוש הימין עושה צעדים משמעותיים לקראת איחוד, בעוד השמאל עלול לפצל את קולותיו בין שברירי מפלגות.

את הצעד המעשי הראשון בכיוון, עשתה השבוע מפלגת 'הימין החדש'. במסיבת עיתונאים שהחלה מיד עם יציאת צום י"ז בתמוז, הציגו ראשי המפלגה נפתלי בנט ואיילת שקד – מהפך. נפתלי בנט פינה את מקומו בראש המפלגה לטובת שותפתו שקד, שתעמוד בראש ותנסה לאגד תחתיה את כל מפלגות הציונות הדתית.

עתידם הפוליטי של בנט ושקד היה לוט בערפל והשניים גיששו בשבועות האחרונים את דרכם. מטבע הדברים, ההפסד בבחירות לא עשה להם טוב ולרגעים נדמה היה כי השותפות הפוליטית תגיע לקצה. שקד העדיפה להשתלב בליכוד, אך הדלתות נטרקו בפניה. בנט הבין את הפופולאריות הגואה של שקד לעומתו, ולבסוף השניים החליטו להמשיך להחזיק במותג 'הימין החדש'; להעביר את השרביט לשקד ולנסות לחבור ל'איחוד מפלגות הימין'.

מיטבי הלכת שבינינו זוכרים את הפרישה הפורמאלית של 'עוצמה יהודית' מאיחוד מפלגות הימין, מה שמותיר אותנו עם הבית היהודי של הרב רפי פרץ ועם האיחוד הלאומי בראשות בצלאל סמוטריץ'. מהצד הקיצוני נצמדה לעוצמה יהודית מפלגה חדשה בשם 'נעם' של אנשי ישיבת הר המור. פיסת ימין נוספת נמצאת במפלגת 'זהות' של פייגלין, ובתוך כל זה, נעשים התמרונים בין הצדדים.

בציונות הדתית מופעלים לחצים כבדים על הרב רפי פרץ לפנות את מקומו כיו"ר הרשימה לטובת שקד, מתוך הבנה כי היא יכולה לסחוף יותר קולות. על פי דיווחים, שקד ובנט דורשים גם 50% מהמקומות ברשימה המשותפת. גם חומת ההתנגדות של רבני הציונות הדתית להצבת אישה חילונית בראש מפלגתם, מתחילה להתמוסס ונראה כי דרכה של שקד לראשות הולכת ונסללת.

שעה קלה לפני ההכרזה על הצבת שקד בראשות 'בימין החדש', פרסמו העיתונאים עמית סגל ומורן אזולאי על לחצים שהפעילה רעיית ראש הממשלה, הגב' שרה נתניהו, על רעייתו של רפי פרץ, לבל יפנה בעלה את מקומו בראשות למען שקד. הפרסומים – שהוכחשו באופן רשמי – עוררו כעס ונתנו אישוש לטענות כי משפחתו של ראש הממשלה מעורבת עד צוואר בפעילותו הפוליטית, על פי הטענות ממניעים אישיים, בעוד הוא שב ומבקש "עזבו את משפחתי, הניחו לאשתי וילדיי".

ברק זקוק לישועה

החיבור בין מפלגת 'העבודה' לבין מפלגת 'גשר' של אורלי לוי אבקסיס, ספג השבוע ביקורת צולבת מאושיות שמאל, שביקרו את עמיר פרץ על המהלך. הביקורת מגיעה גם על רקע ה"ימניות" של לוי אבקסיס, גם בטענה כי הניסיון להביא מנדטים מהימין היא אשליה שלא תוכיח את עצמה, ובעיקר בשל כך שהמהלך מרחיק את יתר החיבורים בגוש השמאל.

בתוך מפלגות השמאל עצמן, מתקיימים חילוקי דעות בסוגיית האיחודים. כך למשל ח"כ סתיו שפיר (העבודה) שלוחצת עד למאוד לחיבור עם 'ישראל דמוקרטית' של ברק עד כדי הצעה לוותר על מקומה לטובת הרעיון הגדול. במר"צ חלוקות הדעות, בעיקר בין אסכולת השותפות עם ציבור ערביי ישראל לבין המעדיפים לשמור על זהות ציונית לאומית מובהקת יותר.

מי שלחוץ במיוחד מהסיטואציה הוא אהוד ברק, שאולי חישב לעמוד בראש מחנה השמאל, אך כרגע מוצא עצמו לא מחוזר ועל גבול אחוז החסימה בסקרים. את הארטילריה הכבדה שלו הסיט ברק במעט מכיוונו של נתניהו לעבר העברת מסרים בתוך המחנה: הימין מתאחד, לא ייתכן שאנחנו נגיע כרסיסי מפלגות. ברק פתח בעצומת רשת הקוראת לאיחוד המחנה הדמוקרטי ואף הצהיר כי מיקומו האישי לא חשוב והוא יסתפק במקום 10 לטובת איחוד כולל.

ברק עשה השבוע צעד משמעותי בדרך לאיחוד עם מר"צ, בכך שהביע התנצלות על אירועי אוקטובר 2000 – תקופת כהונתו כראש ממשלה – בהם נהרגו 12 ערבים ישראליים, בפעילות שספגה גינויים רבים ואף נמתחה ביקורת של ועדת חקירה ממלכתית. "אני אחראי לכל מה שקה ומביע עוד פעם צער והתנצלות בפני המשפחות שהכאב שלהם הוא בטח אין סוף. היו שם נסיבות קשות ביותר והאחריות בהחלט נדרשת", אמר בראיון לרשת ב'.

פינת המזל טוב

ועד שיסגרו הרשימות, יש מי ששיפרו עמדות וסיכוייהם להיכנס לכנסת הבאה גברו השבוע.

אימאן חטיב-יאסין, תושבת יפיע, נבחרה למקום הרביעי ברשימת רע"מ, בתום בחירות פנימיות. מדובר בפעם הראשונה בה אשה נבחרה לתפקיד במפלגה האיסלאמית.

חגי רזניק, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון לשעבר, מצטרף לרשימת 'גשר' של אורלי לוי אבקסיס ויקבל את המקום ה-7 ברשימת העבודה-גשר.

רוני ססובר, מקום 13 ברשימת הימין החדש, צפוי לזנק למקום הרביעי ברשימה, כך לפי אתר 'כיפה'. מתן כהנא, שצבר פופולאריות רבה, צפוי להתקדם במקום, למספר 3.

השארת תגובה