היועמ"ש: "אסור למנוע מאשה להופיע גם בבמה דתית"

המשנה ליועמ"ש מגבה את ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן: האירוע ביום העצמאות היווה הפליה כנגד נשים

כרמל שאמה
כרמל שאמה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

כזכור במהלך יום העצמאות האחרון הופיע הזמר נתן גושן מעל בימה של הקהילה הדתית.

במהלך האירוע עלתה נערה לבמה והזמר הציע לה לשיר איתו אולם מנהל האגף לתרבות תורנית מסר לזמר שמדובר בבמה דתית ולכן נאסר עליה.

בעקבות האירוע התחוללה סערה רבתי וראש העיר מינה צוות מיוחד שיבדוק את העניין ואכן הכריע שהיה הדרת נשים והורה להעביר את מנהל האגף לתרבות תורנית מתפקידו.

בעקבות כך שיגר ארגון בצלמו מכתב הבהרה למשנה ליועמ"ש הגברת דינה זילבר בשאלה האם ניתן לקיים אירוע ובו מופיעים רק זמרים לציבור הדתי..

במכתב תושבה שנחתם על ידי עו"ד יפעת גורדון ממחלקה של משפט ציבורי מינהלי נמסר לארגון בצלמו שהמשנה לא הייתה מעורבת כלל עם זאת הם מבהירים כי עמדת היועץ המשפטי שמניעת שירת נשים בטקסים ואירועים ציובריים וממלכתיים במרחב הציבוריהיא תופעה פסולה הכלולה בהגדרה של "הדרת נשים" פעולותיה של עיריית רמת גן לבדיקת האירוע האמור הינה פעילות מבורכת.

בנוסף היא מציינת שהמלצות הצוות המקצועי למאבק בהדרת נשים קובעות כי הדרת נשים במרחב הצציבורי הינה תופעה חמורה המתאפיינת בהפליית נשים באשר הן נשים. עוד נקבע בדו"ח "כי איסור על אשה להתבטא ולהישמע אך ורק בשל היותה אישה הוא מקרה חמור של הפליה על בסיס מין הכרוכה בפגיעה בכבוד האדם.

בנוסף צוין בפרק י"ט בדו"ח האמור כי רשויות ציבוריות הן סוכן עיקרי בקידום ההגנה על זכויות אדם. הן חייבות בהקפדה יתירה על איסורי הפליה ועל הגשמתן של זכויות היסוד בדבר כבוד האדם ושיוויון בכל פעילותן.

בנוסף נטען במכתב גם בפסקיקה נקבע כך ולמשל מובאים דברי השופט דנציגר בעתירה של קולך נגד רדיו קול ברמה – התופעה של הדרת נשים במרחב הציבורי היא תופעה פסולה נפסדת שכבר נאמר לגביה שהיא פוגעת אנושות בכבוד האדם. ופוגעת באופן בוטה בזכויות הגרעיניות ובסיסיות של נשים.

לסיכום דמגישה שוב עו"ד גורדון בשם המשנה האירוע בו הופיע נתן גושן אינו נופל לחריג בחוק שאוסר אפלייה ולכן חל כליו כללי הדרת נשים.

מארגון בצלמו נמסר: "מדובר בכפיה חילונית גרידא. פנינו לגבי מקרה בו יש עשרות במות ששרים גם נשים ורק במה אחת דתית ובו קהל דתי שלא שומע שירת נשים מסיבות הלכתיות. וגם את כבשת הרש הזאת המשנה ליועמ"ש רומסת.

מצער מאוד שהאנשים שמדברים על זכויות האדם שכחו שיש בישראל עוד קהלים שמגיע להם זכויות אדם ביניהם חרדים ומתנחלים ששוב ושוב מופלים לרעה בידי מערכת המשפט הישראלית שדואגת לזכויות אדם מסוג של השבט הלבן בצפון תל אביב או מחבלים רוצחים."

השארת תגובה