מיזם "שבע דקות ראשונות" של מד"א הגיע לארה"ב

הדקות הראשונות לאחר פציעה עלולות להיות קריטיות, זאת במיוחד באירועים רבי נפגעים, בהם יש פצועים רבים עם חבלות משמעותיות • בשבוע שעבר הגיעו פראמדיקים בכירים של מד"א שפועלים במיזם "שבע דקות ראשונות" למילווקי, ארה"ב, והדריכו 150 אמריקנים, נציגים מחמישים קהילות שונות, בהם יהודים, מוסלמים ונוצרים

נקודת ההזנקה החדשה של מדא בכפר תבור - צילום דוברות מדא 30.10.18 (1)
נקודת ההזנקה החדשה של מדא בכפר תבור - צילום דוברות מדא 30.10.18 (1)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מגן דוד אדום, כארגון ההצלה הלאומי של ישראל, צבר ניסיון רב בהתמודדות עם אירועים רבי נפגעים. מטרתו של מיזם "שבע דקות ראשונות", שנהגה ופותח במד"א, בהובלת סמנכ"ל קהילה ד"ר אלי יפה, להעביר מן הידע והמיומנות של החובשים והפראמדיקים של מגן דוד אדום, בקהילות ברחבי העולם, כדי לתת לחבריהן כלים להתמודדות עם אירועי חירום.

בסמינר במילווקי שהסתיים בסוף השבוע האחרון, השתתפו 150 אמריקנים, אשר הביעו התעניינות רבה, וגילו מוטיבציה בלמידה ובתרגול ההתמודדות בשבע הדקות הראשונות, באירוע רב נפגעים. צוותי מד"א כבר פעלו בשנה וחצי האחרונה, במסגרת המיזם, ביותר מחמש עשרה מדינות, והעבירו סמינרים ייחודיים ליותר משלושת אלפים מודרכים, בין היתר בקנדה, אוסטרליה, דרום אמריקה, איטליה, שוויץ, הולנד, בלגיה, יוון, וכעת לראשונה גם בארה"ב.

מאחורי המיזם עומד העיקרון לפיו הצלת חיים תלויה במקרים רבים בזמן. המודרכים ע"י צוותי מד"א בארה"ב וברחבי העולם לומדים כיצד להעניק טיפול רפואי ראשוני מציל חיים בזירות אירועי חירום, דוגמת פיגועים. בין היתר, לומדים חברי הקהילות שמשתתפות במיזם לעצור דימומים וכיצד לזהות את הפצועים שצריכים להגיע הכי מהר לבית חולים.

הסמינר, שאורך ארבע שעות, מועבר ע"י חובשים ופראמדיקים בכירים במגן דוד אדום. במסגרתו, הצוות מעביר הרצאה, ולאחריה חלק מעשי, כשלבסוף מתקיימים תרגילים המדמים אר"ן (אירוע רב נפגעים).

פראמדיק מד"א רפאל הרבסט, המרכז את מיזם "שבע דקות ראשונות": "הסמינר שקיימנו השבוע הוא הראשון בארה"ב, ונעשה בשיתוף פעולה עם אגודת ידידי מד"א בארה"ב והפדרציה היהודית במילווקי. המטרה, גם הפעם, כמו בכל סמינר שקיימנו בעולם, לתת לקהילות כלים להתמודד עם סיטואציות קשות. בהדרכה אנו מתמקדים בעיקר בתרגול מעשי, על מנת להקנות תחושת מסוגלות לקהילות השונות. היה מאוד מרגש לראות בארה"ב רב יהודי, כומר ונציג מהקהילה המוסלמית מתרגלים יחד, כתף אל כתף, פעולות שמטרתן הצלת חיים".

סמנכ"ל קהילה במד"א, ד"ר אלי יפה: "המטרה של המיזם היא להכשיר את חברי הקהילות לדעת להתמודד עם אירוע רב נפגעים בדקות הראשונות והקריטיות. אנחנו למעשה מלמדים את האזרחים מה לעשות עד להגעת צוותי החירום, ובנוסף כיצד לסייע לצוותי החירום בטיפול הרפואי".

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "במגן דוד אדום אנו מצילים חיים מדי יום, בכל רחבי הארץ, והסיפוק אדיר בכל פעם מחדש. מרגש לראות איך בעזרת הניסיון הייחודי שצוברים החובשים והפראמדיקים של מגן דוד אדום, ארגון ההצלה הלאומי של ישראל, ומצליחים להשפיע ולתרום להצלת חיים במדינות ויבשות רבות ברחבי העולם, וכעת גם בארה"ב. 'שבע דקות ראשונות' הוא אחד מהמיזמים שאנו הכי גאים בו, והוא אחת מיני דוגמאות רבות למחויבות של אנשי מד"א לתת מעצמם היכן שרק אפשר".

השארת תגובה