עדויות חדשות בפרשת וולפסון: ביה"ח לא אישר את הטיפול – והחולות נפטרו

בשני מקרים שנחשפים כאן לראשונה, אישר מנהל המחלקה האונקולוגית את התרופות. ההנהלה, לעומת זאת, התנגדה ומשכה זמן. וולפסון: "דוחים את הטענות חסרות השחר". כך מפרסם הבוקר לראשונה, רן רזניק כתב ופרשן הבריאות של "ישראל היום"

חדר ניתוח. צילום: ויקיפדיה
חדר ניתוח. צילום: ויקיפדיה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

משרד הבריאות בודק בימים אלו תלונות חדשות וכי בשנה האחרונה שתי חולות סרטן שטופלו בבית החולים הממשלתי וולפסון בחולון נפטרו לאחר שהנהלת בית החולים סירבה לאשר להן תרופות ייחודיות בשעה שכל התרופות והטיפולים המוכרים לא עזרו למאבק במחלתן הממאירה.

על פי התלונות, בשני המקרים מנהל המחלקה האונקולוגית בבית החולים, ד"ר רונן ברנר, ביקש את התרופות וקבע כי הן האופציה היחידה שנותרה לטיפול תרופתי עבור אותן חולות. התרופות שעליהן המליץ אושרו כנדרש בהוראות משרד הבריאות, על ידיו ועל ידי יו"ר הוועדה לאישור מחקרים בבני אדם בבית החולים.

התלונות הגיעו בעקבות חשיפת "ישראל היום" מלפני שבוע ולפיה משרד הבריאות חוקר תלונות חסרות תקדים בחומרתן על כך שהנהלת וולפסון מסרבת לאשר או מעכבת מאוד את האישור למתן טיפולי תרופתי ייחודי ומציל חיים עבור חולי סרטן.

חשוב לציין כי הטיפול המדובר כבר עזר לחלק מהחולים במניעת התפשטות המחלה, וכי הוא אושר כחוק על ידי יו"ר הוועדה לניסויים בבני אדם בבית החולים והומלץ על ידי מנהל המחלקה האונקולוגית בבית החולים, ד"ר רונן ברנר, שקבע כי הטיפול חיוני מאוד וכי לא קיים תכשיר אחר המתאים לחולות אלו וכי התועלת בשימוש בו עולה על סיכונים בטיפול.

עוד חשוב לציין כי בית החולים במקרים אלה לא נדרש לממן את הטיפול בתרופות והן ממומנות תמיד על ידי הביטוחים הפרטיים, קופות החולים או החולים עצמם. במקרים הנ"ל הנהלת בית החולים התבקשה לאשר את עצם מתן התרופות, שחלקן ניתנות רק בעירוי, במחלקה האונקולוגית בבית החולים לפי הנהלים של משרד הבריאות.

בעקבות החשיפה, הורה מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, ביום רביעי שעבר על הקמת ועדה מיוחדת במשרד הבריאות, לבדיקת אישורי התרופות המיוחדות (תרופות שאינן רשומות בארץ ואינן כלולות בסל התרופות המצריכות אישור מיוחד) בהנהלת בית החולים וולפסון. מדובר בפעם הראשונה בתולדות מערכת הבריאות שוועדה תבדוק את הדרך שבה הנהלת בית החולים מאשרת תרופות כאלה. גורם במשרד הבריאות העריך כי הקמת הוועדה מעידה על כך ש"אנחנו לא סומכים על בית החולים בנושא הזה, ולכן ממנים גורמים חיצוניים לבדוק את הנושא". בראש הוועדה מכהנת פרופ' תמר פרץ־יבלונסקי, מנהלת המכון האונקולוגי בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים.

השארת תגובה