סקרי השבוע: ליברמן נשאר לשון מאזניים

אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מספר סקרים שפורסמו במהלך השבוע החולף, מלמדים כי לולי ליברמן, אף גוש אינו יכול להרכיב קואליציה. כך לדוגמה סקר שמתפרסם ביום שישי שעבר מעלה כי ליברמן נותר לשון מאזניים, שעדיין מונע הקמת ממשלת ימין בראשות נתניהו. מהסקר שמתפרסם בעיתון 'מעריב' וב'103', עולה כי גם אילו הבחירות היו מתקיימות בימים אלו, גוש הימין היה מגיע ל־58 מנדטים וגוש המרכז־שמאל ל־54. וליברמן ממשיך להיות לשון המאזניים עם 8 מושבים בכנסת הבאה. עוד עולה מהסקר כי הליכוד מובילה על כחול לבן עם 33 מנדטים, כחול לבן יורדת ל 30, הרשימה המשותפת 10, ש"ס שומרת על כוחה ומקבלת 8 מנדטים, ישראל ביתנו כאמור עם 8, יהדות התורה 7, מפלגת הימין החדש בראשות בנט ושקד מקבלת 6 מושבים, העבודה ומר"צ שבחרו לאחרונה הנהגה חדשה מקבלות 5 מושבים כל אחת, איחוד הימין 4, גם מפלגתו החדשה של אהוד ברק 'ישראל דמוקרטית' על גבול אחוז החסימה עם 4 בלבד. מנתוני הסקר שערך רפי סמית עולה כי למעשה שובו של ברק לזירה הפוליטית לא משנה את המפה הפוליטית כלל. גוש המרכז שמאל שומר על גודלו – 54 מנדטים, בדיוק כמו בבחירות האחרונות – רק שבמקום להתפצל לשלושה חלקים – כחול לבן, העבודה ומרצ – הוא מתפצל כעת לארבעה, מה שמעמיד את המפלגות הקטנות בסכנת אחוז החסימה. מפלגות עוצמה יהודית, זהות בראשות פייגלין וגשר בראשות לוי־אבקסיס אינן עוברות את אחוז החסימה. הסקר בוצע בקרב מדגם מייצג של 600 איש. טעות הדגימה 4%.

סקר נוסף שמתפרסם ביום שלישי מעלה כי ליברמן נותר לשון מאזניים, ועדיין מונע הקמת ממשלת ימין בראשות נתניהו. מהסקר שמתפרסם ב'חדשות 12' עולה כי אילו הבחירות היו מתקיימות בימים אלו, גוש הימין וגוש המרכז-שמאל היו שווים ומגיעים שניהם ל־55 מנדטים, וליברמן ממשיך להיות לשון המאזניים עם 10 מושבים בכנסת הבאה. הסקר נערך על ידי מכון מדגם וIPanel וממנו עולה כי מפלגת הליכוד זוכה 31 מנדטים, כחול לבן עם 30, הרשימה המשותפת 11, כאמור, ישראל ביתנו מקבלת 10 מנדטים לפי הסקר הזה, יהדות התורה שומרת על כוחה ומקבלת 8 מושבים, ואילו ש"ס יורדת במנדט אחד ומקבלת 7, העבודה בראשות עמיר פרץ עם 6, הימין החדש 5, איחוד מפלגות הימין 4, מרצ 4, ישראל דמוקרטית של אהוד ברק עוברת את אחוז החסימה ומקבלת 4 מנדטים. עוד עולה מהסקר כי מפלגת זהות לא עוברת את אחוז החסימה ומקבלת 2.3%. תמונת הגושים לפי הסקר הזה ימין 40, חרדים 15, מרכז שמאל 44, ערבים 11 וישראל ביתנו 10.

הסקר גם בדק האם ישתנו תוצאות הבחירות במקרה של חיבורים אפשריים בשמאל ובימין. כך ענו לשאלה: אם הבחירות היו מתקיימות בימים אלה, ומפלגות "העבודה", "ישראל דמוקרטית" ו"מרצ" היו רצות ביחד בראשות עמיר פרץ, יתר המפלגות, כולל המפלגות החדשות, המתמודדות בבחירות הקרובות לכנסת, ללא שינוי, עבור איזו מפלגה היית מצביע? הליכוד – כולנו31, כחול לבן 28, העבודה+מרצ+ישראל דמוקרטית 15, הרשימה המשותפת 11, ישראל ביתנו 11, יהדות התורה 8, ש"ס 7, הימין החדש 5, איחוד מפלגות הימין 4. לא עברו את אחוז החסימה: זהות 1.7%.

במקרה כזה גוש המרכז שמאל נחלש במנדט ומקבל 43 מנדטים, ימין 40, החרדים ללא שינוי עם 15, ערבים 11 וישראל ביתנו 11. במצב של חיבור במפלגות הימין מפת הגושים לא משתנה אך כחול לבן הופכת להיות המפלגה הגדולה ביותר. לשאלה: אם הבחירות היו מתקיימות בימים אלו, ומפלגות "איחוד מפלגות הימין" כולל "עוצמה יהודית" ו"הימין החדש" היו רצות ביחד בראשות איילת שקד, יתר המפלגות, כולל המפלגות החדשות, המתמודדות בבחירות הקרובות לכנסת, ללא שינוי, עבור איזו מפלגה היית מצביע? ענו – כחול לבן 30, הליכוד 28, איחוד מפלגות הימין + הימין החדש 12, הרשימה המשותפת 11, ישראל ביתנו 10, יהדות התורה 8, ש"ס 7, העבודה 6, מרצ 4 וישראל דמוקרטית עם 4 מנדטים. לא עברו את אחוז החסימה: זהות 1.7%. מפת הגושים במקרה זה: ימין 40, חרדים 15, מרכז שמאל 44, ערבים 11 וישראל ביתנו 10 מנדטים. הסקר גם בדק את שאלת ההתאמה לראשות הממשלה, לשאלה: מבין האישים הבאים, מי לדעתך הכי מתאים לתפקיד ראש הממשלה? ענו 40% בנימין נתניהו, בני גנץ 28%, אף אחד מהם 22% ולא יודע 10%.

השארת תגובה