בליכוד עולים למתקפה: "מה עשה ברק"

אחרי שעמד באתגר הבקבוק, נחל אהוד ברק שורה של מפחי נפש: זה התחיל כשסיפר שהוא נמצא בגבול הצפון אך התברר שצולם באולפן, המשיך בחשיפת פרטי כרטיס האשראי והסתיים בפרשה מביכה

אהוד ברק במסיבת עיתונאים
אהוד ברק במסיבת עיתונאים
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

כבר נאמר שכל ההתחלות קשות, אולם ההתחלה הרביעית של אהוד ברק, מסתמנת כהתחלה הקשה ביותר. ללא ספק השבוע היה השבוע של אהוד ברק והוא מתגעגע לימים שהיה לו זמן להתגאות בפתיחת פקקים באמצעות תרגיל פיזי השמור לצעירים. זה התחיל בסרטון בו אמר ברק כי נמצא בגבול הצפון, אולם לאחר פרסום של עיתון 'הארץ' מתברר שככל הנראה הוא בכלל הצטלם באולפן, המשיך בחשיפת מספר כרטיס האשראי שלו בסרטון בו "לימד את ביבי" מה זה כרטיס אשראי ונאלץ להחליף כרטיס, והמשיך בקשירת שמו לאירוע מביך ביותר.

השבוע, ביום רביעי בכנס הפעילים הראשון של המפלגה, הוא מצא את עצמו מתגונן מפני הטענות החמורות נגדו: יו"ר ישראל דמוקרטית אהוד ברק הגיב למתקפה עליו על רקע קשריו עם העבריין האמריקני ג'פרי אפשטיין, "אני קורא את הדברים המיוחסים לי, וחשוב לי להבהיר כאן ועכשיו, באופן שאינו משתמע לשתי פנים – הדברים הם שקר וכזב. נעשה בישראל ב-24 השעות האחרונות, מעשה נבלה. עלילת דם מתועבת, שקרית וחסרת כל בסיס".

בכנס פעילים תקף ברק את נתניהו בחריפות ואמר כי, "כבר יותר מ-25 שנה אנחנו חיים באווירה מורעלת, בה כל מי שמפריע לנתניהו וקיצוניו להגיע ולהיות בשלטון, הופך למטרה להסתה, לשקרים, הופך ל"בוגד" וגרוע מזה. מדוד לוי, שכל חטאו היה רצונו לעמוד ביושר בראש הליכוד, ונתניהו הפך אותו במנגנון הכפשות והסתה, ל'בכיר בליכוד מוקף פושעים'. דרך מפקדי יצחק רבין, רמטכ"ל ניצחון ששת הימים, שר ביטחון וראש ממשלה – שהפך בהסתה, עליה ניצח ואותה תיזמר נתניהו – ל'רבין בוגד' , ל'בדם ואש את רבין נגרש'", הוסיף ברק ורמז כי נתניהו אשם ברצח רבין, "עד שהגיעו שלוש היריות בגב. יריות שהן תוצר של השקרים וההסתה. כך גם מאיר דגן בזמנו, ובאחרונה בני גנץ שהיה מטרה למסע שקרים מתועב – רק כי רצה להוביל לנורמליות בישראל, ולהבטיח שנתניהו לא יתחבא בשלטון, אלא יעמוד למשפט כמו כל אזרח. ועתה אני. זה חייב להיעצר. וזה ייעצר. מסע ההסתה והשקרים הנוכחי רק מחזק את נחישותי להעביר את הרע והמסית הזה, משליטה בארץ שלנו האהובה", המשיך 'יו"ר ישראל דמוקרטית'. "מגיל 17 בחרתי להיות במשך שנים רבות – לוחם. את חמשת הצל"שים שקיבלתי לא קנו לי מקורבים. הייתי עשרות פעמים מעבר לקווי האויב ובשדה הקרב, כי האהבה למדינה הזו בוערת בנשמתי. אף אדם, אף אדם, לא יהפוך אותי לפושע או בוגד, רק משום שאני חושף בבוטות את מנגנון ההסתה והרס הדמוקרטיה של החשוד, שגר בבית שהיה פעם מעונו של יצחק רבין".

לגבי פרשת אפשטיין אמר כי, "הנחיתי את עורכי דיני להוציא חברות שהוא קשור אליהן מהשקעותיהן בחברות שאני קשור בהן, ולהגיש תביעת דיבה כנגד העיתון המכפיש מאתמול. חשבתי שלאפשטיין הייתה מעידה חד פעמית. משהסתבר אחרת – אני מסיק מסקנות ומנתק כל קשר איתו. יכול כל אחד ליטול קורה מבין עיניו".

ברק הבהיר כי אין בכוונתו לפרוש למרות הסערה. "העלילות השפלות שמפיצים שופרות נתניהו נגדי, כמו שהפיצו נגד דוד לוי, רבין, גנץ ורבים אחרים – רק מחשלת את נחישותי להעביר את הרוע הזה מהארץ. אני נחוש להוביל את התיקון ההכרחי. אנחנו נשקם את המדינה ששיסעת, שקרעת ושפילגת. אנחנו נחזיר את החיים כאן לשפיות. ואני, אני לא הולך לשום מקום. אני נחוש להמשיך ולהילחם על ישראל דמוקרטית. להילחם על העתיד של בנותיי ונכדותיי ועל עתיד הבנים והבנות של כולנו". לסיום קרא לאיחוד בשמאל ואמר: "מכאן הערב אני קורא גם להנהגת "העבודה" ו"מרץ" – בואו נשלב ידיים, בלי תנאים מוקדמים – כדי להבטיח את עתידה של ישראל".

מהליכוד נמסר בתגובה לנאומו של ברק: "גם השקר הזה של אהוד ברק לא ימלט אותו מלהשיב לאזרחי ישראל על השאלה: מה עשה בביתו של שותפו וחברו המורשע ג'פרי אפשטיין ועל מה ולמה קיבל מהקרן שלו 2.3 מיליון דולר על מחקר שלא היה ולא נברא".

בתוך כך, ראש הממשלה לשעבר ויו"ר ישראל דמוקרטית אהוד ברק תקף השבוע את מפלגת כחול לבן ואת יאיר לפיד העומד בראש יחד עם בני גנץ בראיון לרשת ב': "יאיר לפיד הוא הגורם העיקרי שכחול לבן לא ניצחו, הוא עטיפה עם נצנצים". בתגובה, לפיד לא נשאר חייב והגיב: "ברק לא יעבור את אחוז החסימה ויזרוק לפח מאה אלף קולות". בהודעה שפרסם לפיד הוא כתב: "ברק לא יעבור את אחוז החסימה ויזרוק לפח 100 אלף קולות שיכולים לעשות את ההבדל בין ניצחון להפסד. זה לא הזמן למפלגות תחביב. הרוטציה הביאה להישג של 35 מנדטים בזכות לפיד", כתב לפיד.

כזכור, בתחילת השבוע ביקרו בחריפות במפלגתו של ברק את הסכם הרוטציה בין ראשי כחול לבן בני גנץ ויאיר לפיד. על פי בכירים במפלגת ישראל דמוקרטית של אהוד ברק המחקרים שבוצעו מראים כי הסכם הרוטציה בתוך יש עתיד גוזל כשני מנדטים מגוש השמאל מרכז. הדברים מגיעים כיממה לאחר שאיש כחול לבן משה (בוגי) יעלון תקף בחריפות את ברק ואמר בראיון לירון דקל בכאן 11 שאהוד ברק לא יעבור את אחוז החסימה ויביא לאובדן קולות של הגוש.

חיבור בשמאל?

יו"ר מפלגת העבודה עמיר פרץ ויו"ר מרצ ניצן הורוביץ נפגשו ביום שלישי בתל אביב במטרה לקדם איחוד בין שתי המפלגות לקראת הבחירות הקרובות. במהלך הפגישה הגיעו פרץ והורוביץ להבנות כי שתי המפלגות צריכות להתאחד לקראת הבחירות במטרה למנוע מצב שבו יתמודדו שלוש מפלגות שמאל בין הרשימה הערבית המשותפת לבין כחול-לבן. עדיין לא מדובר במשא ומתן בין המפלגות, אך נרשמה התקדמות בנוגע לנושאי הליבה וישנה הבנה שיש בסיס לחיבור ביניהן. השניים סיכמו על המשך השיח בימים הקרובים. בפגישה הושגו הסכמות בסוגיות האידיאולוגיות, והצדדים הביעו תקווה להגיע להסכמות לגבי פרטי החיבור הטכניים כבר בימים הקרובים.

מקורבים לצדדים הגדירו את הפגישה כמוצלחת וחיובית, השניים הביעו תקווה להשלים כבר בימים הקרובים את סוגיית המיקומים ויחסי הכוחות, מה שיאפשר את סגירת האיחוד כבר עד סוף השבוע הזה, כפי שהצהיר פרץ. שני ראשי המפלגות ציינו כי הם שואפים לצרף לחיבור גורמים נוספים שיביאו להגדלת המפלגה. אם זאת, גם בתוך מפלגות העבודה ובמרצ יש חילוקי דעות באשר לאפשרות של חיבור עם אהוד ברק. חלק חושבים שאין ברירה, לאור המצב בסקרים, אך אחרים מתנגדים בתוקף‎. "מרצ חרטה על דגלה את נושא השקיפות וטוהר המידות. אין לנו עניין להגן על ברק ויחסיו עם אילי הון מסובכים בארצות הברית", צוטטו בכירים במר"צ. גורמים בכירים בשתי המפלגות אמרו כי יו"ר "ישראל דמוקרטית" אהוד ברק אינו נמצא במעגל המגעים בין המפלגות וכי הסיכוי לאיחוד גם עם מפלגתו של ברק הולך ויורד באופן משמעותי. גורמים בכירים במרצ טענו כי "במפלגה יש התנגדות גדולה לאיחוד עם 'ישראל דמוקרטית' בעיקר על רקע פרסום הפרטים המביכים על יחסיו העסקיים של ברק עם ג'פרי אפשטיין".

איחוד בימין?

ביום ראשון השבוע נערכה פגישה בין אנשיהם של רפי פרץ לנציג של בנט ושקד, בניסיון להתקדם לקראת איחוד אפשרי בימין כך על פי המתפרסם  בישראל היום. בפגישה הועלו המחלוקות העיקריות בין הצדדים: מי יעמוד בראש הרשימה; מי יזכו בתפקידי השרים – פרץ, בצלאל סמוטריץ', שקד או בנט, כשספק אם יוכלו לדרוש ארבעה תיקים לרשימה אחת; ואם לצרף את עוצמה יהודית, מחלוקת לא פתורה גם בין סמוטריץ' ופרץ. הפגישה לא נשאה פרי, ואחד המשתתפים אף אמר לעיתונאי יהודה שלזינגר "יצאנו כמו שנכנסנו".

עם זאת, במהלך הפגישה עלו מספר סוגיות בצד חששות מעניינים. אנשי הבית היהודי (מטעמו של רפי פרץ) העלו חשש משמעותי שלפיו שקד תערוק לליכוד ברגע הראשון שתוכל. מהצד השני, של בנט ושקד, נטען כי כל התרחישים והחששות לא רלוונטיים כעת. לטענת נציגי השניים, הדבר הכי חשוב כעת הוא מספר המנדטים הגבוה יותר ששקד מסוגלת להביא, אם תוצב ראשונה במקומו של פרץ. על פי החשש של אנשי הבית היהודי, ידוע שאיילת שקד רוצה להגיע לליכוד. בפגישה הם העלו תרחיש לא מופרך, ותהו מה תחליט שקד אם ב-31 ביולי – יום לפני סגירת הרשימות, יחליט נתניהו ששקד תוסיף מנדטים לליכוד, וישריין אותה. עוד הועלה חשש ששקד תנטוש גם אחרי הבחירות. נציגיו של הרב פרץ ביקשו לדעת, אם שקד מתחייבת לעמוד בראשות המפלגה בעשור הקרוב. אנשיה של שקד השיבו כי אין בכוונתה לעזוב, אך לא יכלו להתחייב לכך שתישאר למשך עשור.

בתוך כך, 46.3% מאוכלוסיית הציונות הדתית סבורים כי איילת שקד היא הראויה ביותר לעמוד בראש מפלגה מאוחדת של המגזר, אחריה מגיע היו"ר הנוכחי השר רפי פרץ שזכה ל-16.6% תמיכה, יו"ר האיחוד הלאומי השר בצלאל סמוטריץ' עם 13.6% ויו"ר הבית היהודי לשעבר נפתלי בנט עם 12.1% תמיכה בלבד

בתוך כך, לחץ במפלגות הימין הקיימות מהמפלגה שעוקפת מימין: אנשי מפלגת נעם, שהוקמה בברכתו של ראש ישיבת הר המור הרב צבי טאו המשתייך לזרם החרד"לי בציונות הדתית, רכשו מפלגה ב-80,000 שקלים, במטרה שתשמש עבורה פלטפורמה להתמודדות במערכת הבחירות הקרובות ולא במסגרת איחוד הימין. המפלגה רכשה את מפלגת 'לזוז' מידי אמנון זאבי שהקים את המפלגה בשנת 2008. ורכישת המפלגה סוללת למעשה את הדרך של המפלגה להתמודד בבחירות לכנסת ה-22. מאחורי המפלגה עומדת התנועה החרד"לית 'חזון', כשמנכ"ל הארגון, הרב דרור אריה הוא אחד ממייסדיה. אליו הצטרפו גם: הרב איתי הלוי – רב היישוב מגרון, אריאל שחר -מהנדס ואיש עסקים מירושלים ויגאל כנען נווט קרב. מי שקשור מאחורי הקלעים למפלגה אלו איש העסקים ומי שהיה אחראי על המו"מ של הבית היהודי אבי מעוז, מאנשי ערוץ 20 נתנאל סימן טוב וראש מטה הבחירות של איחוד מפלגות הימין בצלאל זיני. אך מי שיעמוד בפרונט הם הארבעה הראשונים.

אנשי המפלגה, שחרטו על דגלה את הסיסמא "עם נורמלי בארצנו", פרסמו עדכון ראשון לפעילים בו טענו, כפי שעלה מדף המסרים שחילקו בשבוע שעבר, כי בשנים האחרונות מדינת ישראל ואזרחיה נמצאים תחת מתקפה חסרת תקדים בהיקפה, ותחת קמפיין ענק במימון זר בהתערבות של מדינות רבות בעולם. "מטרת קמפיין זה", כתבו, "לטשטש כל ערך, למחוק כל מוסכמה ולשנות כל מושג. הברור מאליו הפך ללא ברור, המובן לכל הפך לחריג, הישר לעקום והטבעי למוקצה".

השארת תגובה