המטרה: למנוע את המחאה הבאה

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, ומ"מ מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן, הורו להקים צוות מיוחד, אשר יפעל להבטיח טיפול יעיל ואפקטיבי מצד משטרת ישראל והמחלקה לחקירות שוטרים בתלונות מצד ישראלים יוצאי אתיופיה

הרבנים הראשים עם ראשי העדה האתיופית
הרבנים הראשים עם ראשי העדה האתיופית
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, ומ"מ מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן, הורו להקים צוות מיוחד, אשר יפעל להבטיח טיפול יעיל ואפקטיבי מצד משטרת ישראל והמחלקה לחקירות שוטרים בתלונות מצד ישראלים יוצאי אתיופיה. כך נמסר השבוע בהודעה משותפת מטעם היועץ המשפטי לממשלה ודוברות המשטרה.

הקמת הצוות באה בעקבות מספר התייעצויות שהתקיימו בימים האחרונים בצמרת משרד המשפטים, פיקוד המשטרה ומערכת אכיפת החוק על רקע האירועים שהתרחשו בעקבות אירוע מותו של סלומון טקה ז"ל, לרבות שתי ישיבות שהתקיימו בראשות היועץ המשפטי לממשלה עם נציגים של קהילת יוצאי אתיופיה, בהשתתפות מ"מ מפכ"ל המשטרה, מנכ"לית משרד המשפטים, פרקליט המדינה, נציגים של הפיקוד הבכיר במשטרת ישראל וגורמי התביעה המשטרתית, נציגים בכירים של יעוץ וחקיקה ופרקליטות המדינה, מנהלת מח"ש, וראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות.

בעקבות פגישות והתייעצויות אלו, הוחלט להקים צוות בכיר, אשר יניח בפני היועמ"ש לממשלה, מ"מ מפכ"ל המשטרה ופרקליט המדינה, תוך זמן קצר, מסקנות והמלצות אופרטיביות לשפר את המענה לתלונות כאמור. מדובר, בין היתר, בחיזוק ובהעצמת הכלים הפיקודיים שבידי המפקדים במשטרת ישראל לטיפול בתלונות כאמור. הנושאים בהם יעסוק הצוות נדונו, כזכור, בחלקם בדו"ח מבקר המדינה משנת 2017, אשר עסק בטיפול המערכתי באלימות שוטרים, במסגרתו גובשו שורה של המלצות. כפי שקבע אז מבקר המדינה, מדובר בנושא אשר : "מחייב פעולה מערכתית ומשולבת של מח"ש ומשטרת ישראל, אשר תבטיח בחינה שיטתית ונרחבת של המידע והתלונות המתקבלות. כל זאת לצורך הסקת מסקנות במישור הפלילי, המשמעתי והפיקודי".

בהודעה המשותפת נמסר כי, "הצוות מתבקש כעת, בהמשך לעבודה שכבר נעשתה בנושא, להמליץ על צעדים מעשיים על מנת להמשיך ולשפר את המענה של מח"ש ומשטרת ישראל ולהבטיח בכך טיפול מהיר ואפקטיבי בתלונות. הכול, כמובן, תוך שמירה על זכויות השוטרים, ובשים לב לצורך לאפשר למשטרת ישראל למלא את משימותיה כנדרש". בראש הצוות יעמדו המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (ניהול ותפקידים מיוחדים) וסגן מפכ"ל משטרת ישראל. בצוות יהיו חברים: ראש אגף משאבי האנוש של משטרת ישראל, היועצת המשפטית של משטרת ישראל, ראש מחלקת משמעת של משטרת ישראל, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט פלילי), המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט ציבורי-מינהלי), המשנה לפרקליט המדינה (עניינים פליליים), וראשת המחלקה לחקירות שוטרים.

הצוות ייעזר בעבודתו בגורמים מטעם משטרת ישראל, פרקליטות המדינה, היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות וגורמים רלוונטיים נוספים, לפי העניין. הצוות יפעל לגיבוש מסקנותיו והמלצותיו בהקדם, לשם הצגתם לאישור היועץ המשפטי לממשלה, מ"מ מפכ"ל המשטרה ופרקליט המדינה. ישיבת מעקב ראשונה תיקבע בראשות היועץ המשפטי לממשלה בעוד כשבוע ימים, ובה גם יוצגו לוחות הזמנים להשלמת עבודת הצוות, שיהיו מהירים ככל האפשר.

בתוך כך, מחלקת המשמעת של המשטרה החליטה באמצע השבוע להשעות את הקצין שחשוד בירי סלמון טקה ולהוציא אותו לחופשה כפויה של 30 ימים, המחלקה לחקירות שוטרים עדכנה היום את משפחתו של הצעיר המנוח. במשטרה אמרו בעקבות ההחלטה בעניינו של קצין המשטרה כי "אנחנו מקווים שהמחלקה לחקירות שוטרים תסיים את החקירה בהקדם, ומדגישים כי לכל אדם, אזרח או שוטר, עומדת חזקת החפות עד שיוכח אחרת בדין". מחר צפוי עורך הדין יאיר נדשי המייצג את הקצין, למסור תגובה להחלטה. מקורב לקצין אמר ל'חדשות 13' כי "הוא רוצה לחזור למשטרה ולשרת בה כקצין כפי שרצה עוד לפני המקרה".

ובהמשך להחלטת ביהמ"ש לשחרר ממעצר בית את השוטר היורה – מחאת יוצאי אתיופיה חזרה לרחובות: עשרות מפגינים הפגינו ביום שני באזור הכנסת במחאה על שחרור הקצין בתנאים מגבילים. המוחים חסמו כבישים באזור, והמשטרה פעלה למנוע שיבושי תנועה. במקום נעצרו 7 בני אדם. "מלכתחילה השוטר היורה קיבל יחס שונה וסלחני כאשר הושם במעצר בית בבית מלון למרות שירה והרג את סלומון", טענו עורכי הדין המייצגים את המשפחה מהקליניקה לקידום שוויון בבר אילן ועו"ד אילן ז'ק. "יחס זה בולט לנוכח מדיניותן הרשמית של רשויות אכיפת החוק לבקש מעצר על מנת למנוע מסוכנות ושיבוש חקירה באירועים אחרים המסתיימים במותו של אדם".

עו"ד יאיר נדשי, המייצג את קצין המשטרה ששוחרר ממעצר בית, בירך בתום הדיון על החלטת בית המשפט. עורך הדין סיפר כי השוטר ומשפחתו לא יכולים לחזור למקום מגוריהם. "מצבו הנפשי של החשוד קשה, הוא מאוים ומשפחתו מאוימת והוא לא יחזור לסביבתו הטבעית", סיפר. "אבל הוא מבין שמצבו השתפר, גם על סמך הפרסומים בתקשורת של פרטי החקירה". בשבוע שעבר, שמונה ימים לאחר הירי, שחזר הקצין את האירוע בזירה. סנגורו אמר לאחר מכן כי מרשו חזר על גרסתו שלפיה לא ירה ישירות לעבר טקה: "ממצאי החקירה כפי שהודלפו עד כה תומכים בטענות ההגנה, ולפיהן הקצין פעל מתוך הגנה עצמית ללא כוונה לפגוע במנוח".

 

השארת תגובה