המטרה: לחבק את ליברמן

ח"כ משה גפני בראיונות: "ליברמן חבר שלנו, שלא יתפלאו אם גם אחרי הבחירות יחזור להיות חבר שלנו" • ח"כ יעקב אשר: "חברי כנסת מ'ישראל ביתנו' אמרו בשיחות סגורות 'אין לנו בעיה מול החרדים'"

ליברמן
ליברמן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הקו ההסברתי של המפלגות החרדיות כלפי אביגדור ליברמן נמשך. הח"כים החרדים, טורחים להדגיש בכל ראיון בתקשורת הכללית שיו"ר ישראל ביתנו הוא ידיד אמת של הציבור החרדי ואף טורחים לציין את שיתופי הפעולה הפוליטיים שלו עם המפלגות החרדיות בעשרים השנים האחרונות.

"ליברמן בירושלים נלחם איתנו שלא יהיה ראש עיר חילוני. הוא רוצה את הויכוח איתנו ולא יקבל", אמר ח"כ גפני בראיון רדיו. "הוא חבר שלנו, דיבר אתי ועם דרעי וליצמן כל השנים בשיתוף פעולה מלא. הייתי אתו אצל הרב קנייבסקי, הוא כמעט חסיד של כמה אדמו"רים".

בראיון ל'גלי צה"ל הוסיף גפני: "גם אחרי הבחירות, שלא יתפלאו אם יחזור להיות חבר שלנו, אם אנחנו נרצה". מנגד, גפני שלל שיתוף פעולה אפשרי עם 'כחול לבן' כל עוד יאיר לפיד חלק ממנה:‏ "קואליציה שלפיד נמצא בה, לא נהיה בה. יש לנו כבוד עצמי, בגלל מה שהוא אומר על הציבור החרדי. רק אם גנץ יפרד ממנו, יהיה סיפור אחר".

גפני גם סימן את הקו ליום שאחרי הבחירות במידה ונתניהו יפסיד. "נלך עם נתניהו, נקווה שהוא יזכה. אני נפגש עם כולם, גם עם יריבים קשים, כולל יאיר לפיד. אם תוצאות הבחירות לא יאפשרו תמיכה בנתניהו, נשקול דברים. לא נבהלים מלהיות באופוזיציה".

גפני התייחס גם לפרישתה של ח"כ יחימוביץ: "יחימוביץ תרמה תרומה בלתי ניתנת לתיאור לחלשים, למרות שהשקפת העולם שלה לא חרדית, מעולם לא היה לי ולליצמן עימותים עמה, פרישתה היא נזק לכנסת. הלוואי והיא לא תפרוש".

ראיון נוסף של ח"כ גפני היה לתקשורת הרוסית, שם סיפר גפני כי ליברמן מוליך שולל את הציבור הרוסי. בראיון לאתר החדשות הרוסי 'ניוזרו' התייחס גפני לקמפיין של יו"ר 'ישראל ביתנו' ח"כ אביגדור ליברמן כנגד החרדים ואמר: "אני אומר את זה באופן חד וברור, שתדעו: אנחנו לא רוצים להקים מדינת הלכה, זה שקר, אנחנו נגד זה. הסיבה שהלכנו לבחירות היא לא בגלל חוק הגיוס, אלא רק בגלל שליברמן שונא את נתניהו ולא רוצה שהוא יהיה ראש ממשלה. ראיתי עשרות פעמים את הזעם בעיניים של ליברמן כלפי נתניהו, הפעם אנחנו היינו הקרבן של הזעם הזה".

גפני אף סיפר שיהדות התורה פעלה לטובת העולים ואמר: "קיבלנו אינספור החלטות חשובות לטובת ציבור דוברי השפה הרוסית בישראל, ליברמן לא עשה לטובתכם שום דבר, האמינו לי, רק דיבורים ודיבורים. כלום".

גם ח"כ יעקב אשר המשיך במדיניות זהה. בראיון ל"קול חי", אמר ח"כ אשר: "ליברמן עושה תרגיל הונאה פוליטי לציבור החילוני על גב החרדים כדי למנוע מנתניהו להקים ממשלה. במהלך המו"מ חברי כנסת מ'ישראל ביתנו' אמרו בשיחות סגורות 'אין לנו בעיה מול החרדים, אנחנו רוצים ללמד את ביבי לקח על הזלזול בליברמן'. כשאיווט היה צריך את החרדים הוא ידע איך להסתובב אצלנו כמו חבר, בירושלים הוא ביקש שנתמוך במועמד שהוא חבר שלו וזה התאים לנו כי הוא היה מועמד שלנו גם בבחירות הקודמות".

ח"כ אשר התייחס גם לפגישותיו שקיים עם יו"ר כחול לבן בני גנץ: "הפגישות אתם הם לצורכי עבודתנו הפוליטית והיכרותם עם המגזר החרדי וצרכיו. הם יודעים שאנחנו תמכנו ותומכים בנתניהו, זה חשוב להם וגם לנו להיות בשיח קרוב ושוטף עם המפלגות החרדיות בניגוד להתנהלות המסיתה והמדירה של לפיד".

הניסיונות של ליברמן

מהצד השני, אביגדור ליברמן ממשיך להתריס ולהתסיס. הקו הלוחמני כנגד הסחטנות החרדית כלשונו, נועד כדי לגרור את חברי הכנסת החרדים לשיח לוחמני בענייני דת ומדינה. אלא שבמפלגות החרדיות לא נופלים למלכודת. השבוע פרסמה מפלגתו של ליברמן את הסטיקר החדש "רכב זה נוסע בשבת", שנועד לחלוקה לבעלי רכבים המעוניינים להדגיש את חילוניותם. אלא שגם סטיקר זה לא עורר את המהומה שלה ציפו במפלגת ישראל ביתנו. "אין לנו עניין להפוך את הבחירות הללו לוויכוח על דת ומדינה", אומר גורם בש"ס. "ליברמן מנסה לגרור אותנו וגם את הליכוד לתוך השיח הזה, אבל גם אנחנו וגם בליכוד לא רוקדים לפי החליל הזה.

הסרטון של לפיד

כלפי חוץ במפלגת 'כחול לבן' מדגישים כי בהגיע שעת המשא ומתן, הם ידעו כיצד להביא את הציבור החרדי. בשבועות האחרונים קיימו ראשי המפלגה פגישות וביקורים עם אישים חרדים, בניסיון להוריד את גובה הלהבות.

אלא שהסרטון הראשון שהוציאה המפלגה במסגרת קמפיין הבחירות, מעיד על כך שמי שקובע את הטון ההסברתי היא מפלגת יש עתיד והעומד בראשה יאיר לפיד.

בסרטון מוצגות המפלגות הדתיות והחרדיות כסחטנים וכמי שסוגרים דילים מראש עם נתניהו על מנת שיחמוק מהכלא ובתמורה ראש הממשלה משמן אותם בתקציבי עתק.

שר הפנים אריה דרעי תקף את הסרטון, ובעיקר את יאיר לפיד ואמר: "יאיר לפיד, ניכר שאת השנים האחרונות העברת בעיקר בקבוצות ווצאפ ברמה נמוכה, בזמן שאנחנו הורדנו את מחירי התחבורה הציבורית והמים לשכבות החלשות, סבסדנו קייטנות לתושבי הפריפריה וביצענו צדק חלוקתי לרשויות מוחלשות. אני מבין ששום דבר מזה לא אומר לך הרבה, נו, לפחות באתגר הבקבוק היית מוצלח".

השארת תגובה