בכל החזיתות: האם יסופחו 6,946 דונמים לאלעד?

כחלק ממהלך להרחבת העיר, במהלך השבוע התקיים דיון בוועדה גאוגרפית שלישית על חזית נוספת שבין אלעד לראש העין, זאת במקביל לדיונים בשתי וועדות נוספות על שטח סירקין הקטנה ושטח האש הסמוך לעיר

ועדה גיאוגרפית שלישית - השטח הגלילי עליו היה הדיון
ועדה גיאוגרפית שלישית - השטח הגלילי עליו היה הדיון
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

לאחר שתי ועדות גבולות שהוקמו בעקבות הדרישות לדיונים על שטח האש ועל סירקין הקטנה, השבוע התקיים דיון על חזית נוספת – שטח גלילי ענק המתפרש בין אלעד והמחצבה לראש העין.

השטח המדובר הוא בן 6,946 דונמים וכיום הוא מוגדר כשטח גלילי, כלומר שאיננו משויך שיפוטית לאף רשות. עם זאת, הוא נמצא כיום במרחב התכנוני של ראש העין.

נושא הדיון, כפי שהוגדר על ידי הוועדה, היה: "בחינת שיוך שטח חסר מעמד מוניציפאלי לעיריית ראש העין – עיריית אלעד –  מ.א דרום השרון – מ.א חבל מודיעין (מתחם ציר הגבעות)".

בדיון השתתפו ראש העיר ישראל פרוש, סגרה"ע אבי שטרן, הצוות המקצועי ונציגים מגופים נוספים, בהם נציגים מראש העין, דרום השרון וחבל מודיעין ונציגי ארגוני הירוקים שהביעו כל העת את עמדתם להותיר את השטח ללא שיפוט וללא פיתוח, ובעצם להשאיר את המצב כפי שהוא כיום.

ראש העיר ישראל פרוש הציג במהלך דבריו את השטחים הפתוחים שיש בעיר והוכיח כי גם הציבור החרדי יודע היטב לשמור על הסביבה וליזום פרויקטים סביבתיים חשובים לרווחת התושבים, על אף שלא זכה לשיתוף פעולה מהארגונים הירוקים.

"אין שום סיבה לכלוא את אלעד מכל הכיוונים ולא לאפשר לנו להתפתח לשום צד", אמר ראש העיר בדיון. הוא גם הדף את טענות ארגוני הסביבה על כך שהמטרה היא לבנות בכל השטח. ואמר, כי "אלעד אכן צריכה להתרחב אבל זה לא סותר את האמונה שלנו בצורך בשטחים ירוקים ופתוחים. בתכנית הפיתוח אנחנו נפעל לשלב את הדברים".

בדבריו ביקש פרוש מהוועדה לשקול בחיוב את סיפוח השטח לעיר אלעד, כשלדבריו, "אחרי שזה יקרה, אנחנו נדע לשבת יחד בשולחן אחד עם כל השותפים כולל ארגוני הסביבה, וכך נדע לשלב את הדברים. השמירה על הסביבה ומתן אפשרויות פיתוח והרחבה לאלעד". בנוסף, הציג רה"ע את הנתונים המוכיחים כי בניגוד משווע לכל הרשויות הסמוכות, השטח של אלעד הוא הנמוך ביותר פר-נפש לתושב, וזאת בפער גדול מהאחרות.

"חובתנו לדאוג שתושבי העיר אלעד יוכלו לגור במרחב מגורים ראוי ומרווח בדיוק כפי שקורה עם כל הרשויות בסביבה, בהחלט ניתן לשלב פיתוח עירוני למגורים לצד פיתוח סביבתי ראוי", סיכם פרוש את דבריו.

ראש מוא"ז דרום השרון, שהשתתפה בדיון, הביעה הסכמה עקרונית עם גישת עיריית אלעד ואמרה כי יש צורך לבוא לקראתה, להסתכל במרחב התכנוני הכולל, ובכך לתת לעיר להתרחב בהיגיון, תוך שמירה על הסביבה, על ריאות ירוקות ועל צרכי החקלאים.

השארת תגובה