בריטניה נלחמת בעישון ומעודדת מעבר לאיוד

מנהל תחום הבריאות במשרד הבריאות האנגלי, ג'ון ניוטון בראיון ל-CNBC: "אני מודאג מהשיעור הגבוה של אזרחים שחושבים שסיגריות אלקטרוניות מזיקות כמו סיגריות רגילות" • aני בתי חולים בבריטניה אסרו לחלוטין על שימוש בסיגריות אבל מעודדים מעבר לסיגריה אלקטרונית • רשת סקיי ניוז דיווחה כי ממשלת בריטניה תציג בשבוע הבא תכנית מקיפה לחיסול העישון עד 2030 – תוך עידוד למעבר לאיוד כפתרון לבעיה

חפיסות סיגריות
חפיסות סיגריות
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

שני בתי חולים גדולים בבריטניה החליטו לאסור לחלוטין על עישון בתחומם, אך להתיר איוד של סיגריות אלקטרוניות, כך דווח בדיילי טלגרף הבריטי. זאת, במסגרת התוכנית למלחמה בעישון שמוביל ארגון בריאות הציבור האנגלי (Public Health England, PHE). המטרה היא כי כל בתי החולים הלאומיים בממלכה יצטרפו ליוזמה.

בתי החולים שהחלו במהלך הם General Hospital בווסט ברומוויץ' ו-City Hospital בברמינגהם – שניהם שייכים לשירות הבריאות הלאומי הבריטי (NHS). בבתי החולים, שאימצו את הגישה לפיה מכשירי האיוד הם פתרון לבעיית העישון, נפתחו גם חנויות ייעודיות למוצרי איוד.

"מועצת המנהלים של בית החולים והמנהלים הקליניים שלנו מאוחדים בדעתם כי העישון הורג", אמר ד"ר דיוויד קראת'רס, מנהל רפואי ב-NHS. "בהתחשב באמת פשוטה זו, איננו יכולים להמשיך ולתמוך בעישון באתרים שלנו. עומדות לרשותנו כל החלופות ואנו מבקשים שהמבקרים והמטופלים שלנו ישתפו איתנו פעולה לאכיפת השינויים הללו. הפסקת העישון חוסכת לכם כסף ושומרת על בריאותכם. חיסול העישון הפסיבי באתרים שלנו הוא צורך משמעותי בבריאות הציבור".

ה-NHS יטיל קנס בגובה של 50 ליש"ט על מעשנים שייתפסו בתחום בתי החולים. ה-PHE קבע כי על כל המוסדות לאמץ מדיניות דומה, אולם כשליש מהם טרם קבעו תאריך יעד מוגדר ליישומה. הארגון ממליץ גם לאפשר לאייד בכל מקום בתחומי בית החולים.

במקביל, רשת סקיי ניוז דיווחה כי ממשלת הממלכה המאוחדת צפויה להציג בשבוע הבא תכנית מקיפה לחיסול העישון עד 2030. שר הבריאות הבריטי, מט הנקוק, צפוי להכריז על התכנית בפני הפרלמנט. העקרון המנחה של התוכנית יהיה השטת תשלום הוצאות הגמילה על חברות הטבק ולא על שירותי הבריאות.

כ-15% מהבריטים המבוגרים מעשנים סיגריות, נתון שנמצא בירידה חדה בשנים האחרונות. הממשלה הבריטית רואה באיוד פתרון לבעיית העישון ומעודדת מעשנים מבוגרים לעבור לסיגריות אלקטרוניות ככלי הפחתת נזק.

בראיון לרשת הטלוויזיה האמריקנית CNBC הבהיר מנהל תחום שיפור הבריאות ב-PHE, ג'ון ניוטון, כי סיגריות אלקטרוניות הן מרכיב מרכזי בתכנית למלחמה בעישון של ארגונו. "אני מודאג מהשיעור הגבוה של אזרחים שחושבים שסיגריות אלקטרוניות מזיקות כמו סיגריות רגילות", הוא אמר. "זה יהיה טראגי אם מעשנים לא יפסיקו לעשן בגלל שהם לא ניסו סיגריה אלקטרונית".

"עישון טבק מהווה עדיין גורם המוות המוקדם המוביל בבריטניה וכאשר סיגריות אלקטרוניות נכנסו לשוק, בחנו כיצד ניתן להשתמש בהם להפסקת השימוש בטבק. בהתחלה, גילינו שסיגריות אלקטרוניות אפקטיביות להפסקת עישון. העובדה השניה שהתגלתה לנו היא בטיחות. זה נהיה לנו ברור ששימוש בסיגריות אלקטרוניות משקף סיכון נמוך. הן לא לגמרי נטולות סיכון – אך ברור לגמרי בהשוואה לסיגריות, שהן הרבה פחות מזיקות". הסביר.

ניוטון הבהיר עוד כי "הנתונים שלהם מראים חד משמעית כי אין עלייה בשימוש של בני נוער בסיגריות אלקטרוניות וכי מכשירי האיוד מהווים שער יציאה מהעישון ולא שער כניסה אליו. "שיעור הצעירים שמשתמשים בסיגריות אלקטרוניות שמעולם לא עישנו הוא פחות מ-1% ואנחנו לא רואים גידול של שימוש בני נוער בסיגריות".

לשאלת המנחה כיצד הנתונים מראים אחרת בארה"ב ענה, כי "הבלבול נוצר כשמסתכלים על נתונים של צעירים שמתנסים ומייחסים את זה לצעירים שעושים שימוש קבוע בסיגריות אלקטרוניות. כמובן שהתנסות אינה שימוש קבוע. "כשבוחנים שימוש קבוע של צעירים אנחנו לא רואים גידול בשימוש של בני נוער אבל כשבוחנים התנסות המספר גבוהים. תלוי איך מסתכלים על הנתונים".

תגובה אחת
  1. משרד הבריאות הישראלי קבע בודאות שמדובר בשקר גס והוכיח שהגוף הבריטי האמור אינו אמין בנתונים שהוא מציג הכתבה האמורה מהוה עבירה על החוק(!!) שמחייב גם במוצרי האיוד צירוף של אזהרה על כך שמדובר במוצר ממכר ביותר וגורם לנזקים.

השארת תגובה