יזמות נדל"ן והתחדשות עירונית

יזמות
יזמות
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

התחדשות עירונית מיועדת להתאים פרויקטים של ענף הבנייה לסטנדרטים של המאה ה-21. פרויקטים של התחדשות עירונית מבוצעים כיום בכל רחבי הארץ ועל בסיס מגוון רחב של תכניות בנייה. בין היתר, ניתן לראות ביטוי לפרויקטים מן הסוג הזה בתכניות כגון תמ"א 38 או פינוי בינוי. בנוסף, כדאי לדעת שכל פרויקט של התחדשות עירונית מגלם בתוכו הזדמנות פז עבור חברות נדל"ן.

יזמות נדל"ן מבוססת כיום במידה רבה על פרויקטים של התחדשות עירונית. אם פעם קבלן בניה היה יכול להתחיל פרויקטים חדשים רק על גבי קרקעות מאושרות ומופשרות, הרי שכיום הוא משתלב בשלבים שונים של תכניות פינוי בינוי או תמ"א 38. במילים אחרות, דירות חדשות למכירה משווקות על ידי קבלנים לאחר פרויקטים של התחדשות עירונית – בדיוק כמו דירות חדשות שמשווקות לאחר בנייה על קרקעות חדשות לחלוטין.

מה היתרונות של יזמות נדל"ן על בסיס התחדשות עירונית?

קבלן בניה שמתעניין באפשרויות שעל הפרק צריך להכיר את היתרונות של יזמות נדל"ן על בסיס התחדשות עירונית. קודם כל, חשוב להבין שהתחדשות עירונית היא אינטרס של הציבור. ככל שהפרויקטים בענף הבניה יתאימו יותר לסטנדרטים החדשים, כך יורד הסיכוי לפגיעות בגוף וברכוש על רקע רעידות אדמה, אירועים ביטחוניים וכן הלאה. מעבר לכך, פינוי בינוי וגם תמ"א 38 מחדשים את פני העיר והופכים אותה למקום שנעים יותר לגור בו.

העובדה שמדובר באינטרס ציבורי מעודדת את העירייה לאשר פרויקטים של התחדשות עירונית. אם יזם בניה או חברת נדל"ן שמתמחה בנושא של יזמות נדל"ן מגישה תכניות בצורה מסודרת ועומדת בקריטריונים, סביר להניח שהיא תזכה במכרז. לחילופין, כמעט כל קבלן בניה יכול גם להפוך את עצמו ליזם ולהציע פרויקטים של התחדשות עירונית עבור בעלי נכסים בבניינים ישנים.

כך הופכים מקבלן ליזם

הנקודה שאותה כדאי לזכור היא שבעקבות פרויקטים של התחדשות עירונית מטשטשים ההבדלים בין יזם בניה לבין קבלן בניה. חברות נדל"ן שלוקחות על עצמן פרויקטים של התחדשות עירונית מלוות את הדיירים מהרגע הראשון, מאשרות תכניות מול הרשויות ולאחר מכן מיישמות בשטח את ההנחיות של האדריכל. בנוסף, יזמות נדל"ן מחייבת את הקבלן ואת החברות להכיר את הנחיות הרשויות המקומיות והרגולציה.

קבלן בניה שרוצה להפוך ליזם צריך לדעת באיזה אזורים אפשר לבצע התחדשות עירונית ומתי יש מקום להציע פינוי בינוי או תמ"א 38. בשלב הבא, עליו להציע את התכניות עבור הדיירים ולקבל את האישור שלהם. אם יש אישור של רוב הדיירים, ניתן להתקדם ולאשר את התכניות מול העירייה.

מבחינת בעלי הבתים והנכסים, ריכוז השלבים השונים של התחדשות עירונית מול יזם בניה אחד חוסך זמן, הוצאות ועוגמת נפש. זו הסיבה להצלחה של יזמי בניה שהופכים לקבלנים ולכך שגם בעלי הבתים והדירות מעודדים זאת.

 

השארת תגובה