בחירות: כולם מחזרים אחרי החרדים

בכחול לבן מצהירים שהם יודעים להביא את החרדים, אהוד ברק מנסה להתפייס, ואפילו עמיר פרץ מתגאה בקשר החברי שלו עם הח"כים החרדים • זה עדיין לא מבטיח שהמפלגות החרדיות יהיו חלק מהממשלה הבאה

פתיחת מערכת הבחירות ביהדות התורה
פתיחת מערכת הבחירות ביהדות התורה

מערכת הבחירות השבוע הייתה כבר יותר נראית כמערכת בחירות ונראה כי הגורמים הפוליטיים מתאוששים מהתרדמת שפקדה אותם בשבועות האחרונים. המלחמה בכל השבועות האחרונים, הייתה מלחמת גושים – מימין ומשמאל. כעת נדמה כי הזרקורים מופנים דווקא לימין ששם במידה ומפלגות הימין הקטנות יחברו, הרי שככל הנראה לנתניהו תהיה קואליציה. אולם על הפרק גם ממשלת אחדות שבכל מתכונת, היא תהיה מוזרה ובלתי מתבקשת.

יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ דיבר השבוע על כך ביום רביעי בכנס בהוד השרון, ואמר: "אני מבטיח לכם שכאשר ננצח נקים ממשלת אחדות". לדבריו: "כחול לבן חייבת להיות הגדולה ביותר בכנסת, מי שמדבר על גושים הן מפלגות קטנות. שמענו את ליברמן שימליץ על הסיעה הגדולה ביותר. הוא לא היחיד שיעשה את זה". גנץ תקף בדבריו את ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואמר כי הוא "גרר אותנו למערכת בחירות נוספת שעולות מיליוני שקלים. נתניהו נכשל והצליח לשנות את כללי המשחק על ידי הקדמת הבחירות. נתניהו מנסה לכבות שריפה אחרי שריפה. ביבי איבד את זה". יו"ר כחול לבן אמר כי "במקום שנתניהו ינהל את המדינה, הוא מנהל עמודים בפייסבוק. במקום לטפל בבעיות של כולנו הוא עסוק בהתחמקות מענייניו המשפטים". לגבי סיכוייה של כחול לבן לנצח בבחירות אמר: "יש לגוש שלנו חמישה מנדטים יותר מבכנסת הקודמת, חשוב לדבר עם כולם, הייתה לי פגישה עם מובילי הציונות הדתית, אנחנו לא רק במעוזי המרכז". עוד הוסיף: "יש כאלה שמספרים את סיפור ה"גושים". סיפור ישן ולא מדויק בכלל. מי שמדבר על גושים אלה מפלגות קטנות, שמנסות לקושש עוד כמה קולות במקום לחשוב על האינטרס הלאומי".

בתוך כך, ביום רביעי השבוע נפגש יו"ר מפלגת העבודה ח"כ עמיר פרץ עם יו"ר ישראל דמוקרטית אהוד ברק כדי לדון באפשרויות לשיתוף פעולה בבחירות הבאות. גם פרץ וגם ברק השמיעו בשבועות האחרונים קריאות התומכות בחיבורים ובאיחודים בקרב מפלגות השמאל. גורמים פוליטיים מעריכים כי השאלה מי יעמוד בראש הרשימה המשותפת תקשה על הסכמות בין השניים. ההערכה היא כי אם תהיה פריצת דרך היא תהיה לקראת מועד סגירת הרשימות, אולם בסביבת פרץ וברק מביעים פסימיות בנוגע לאפשרות כזו בשלב זה. בשונה מפגישות שקיים פרץ השבוע עם בני גנץ וניצן הורוביץ, שבסופם הופצה תמונה מחויכת משותפת, מפגישה זו לא הופצה תמונה.

במקביל, מקיים פרץ מגעים עם יו"ר גשר אורלי לוי-אבקסיס, מקווה לגבש איתה רשימה משותפת. לפי דיווח ב'חדשות 12' – פרץ ולוי-אבקסיס שוחחו בטלפון כבר מספר פעמים על האפשרות של חבירה, והשניים צפויים להיפגש בשבוע הבא. יו"ר העבודה מציע רשימה משותפת. פרץ מעוניין אליו למשוך מצביעים מהימין באמצעות המסר החברתי של לוי-אבקסיס, ועל כן מחזר אחריה במרץ. למרות שלא עברה את אחוז החסימה בבחירות הקודמות, השיגה לוי-אבקסיס כמות גדולה של קולות, כ-70 אלף.

מתקרבים לאיחוד בימין

השבוע דווח ב'כאן 11' על התקדמות של ממש במו"מ לאיחוד בין מפלגות הימין. לפי הדיווח לראשונה מאז החל המו"מ העבירו נפתלי בנט ואיילת שקד מסר משותף, לפיו הם דורשים את המקומות 1 ו-4 באיחוד הימין. כאשר המקום הראשון עבור שקד והרביעי לבנט. יו"ר הבית היהודי, השר רפי פרץ, עדיין אינו מוכן לוותר על המקום הראשון ברשימה. בנט אמר בשידור חי דף הפייסבוק שלו: "אני מניח את האגו בצד ולא דורש מקום מסוים. נהיה חייבים להתאחד ועוד כמה ימים נתחיל לשבת עם המפלגות השונות. לא נוותר על בלוק טכני". הוא הוסיף כי "שתי האופציות לחבירה אפשריים – עם זהות או המפלגה החרד"לית. יש יתרונות לכאן או לכאן, נראה ונחליט… בכל מקרה זה יהיה גוש טכני".

זה קורה אחרי שביום שלישי השבוע, מפלגות הבית היהודי והאיחוד הלאומי חתמו על הסכם מחודש לריצה משותפת. "השרים הרב פרץ וסמוטריץ' סיכמו על אשרור הסכם איחוד מפלגות הימין כפי שנחתם לפני הבחירות הקודמות. השרים אשררו את ההסכם בין הבית היהודי והאיחוד הלאומי", נמסר בהודעה משותפת לשתי המפלגות. ההסכם כרגע אינו כולל את עוצמה יהודית ובהודעה המשותפת קראו פרץ וסמוטריץ' לאיתמר בן גביר להיפגש באופן מיידי כדי לסגור הסכם ריצה משותפת על בסיס השותפות הקיימת. "השניים קוראים גם לאיילת שקד ונפתלי בנט להיכנס למשא ומתן מיידי במטרה לרוץ בפתק אחד", נמסר עוד.

סמוטריץ' ופרץ אמרו לאחר החתימה כי, "אנחנו בתקופה שבה נדרש גילוי אחריות וגיבוש אחדות בציונות הדתית ובימין האמיתי כדי להביא למיקסום הפוטנציאל האלקטורלי ולמניעת בזבוז קולות שכבר הביא למניעת האפשרות להקמת ממשלת ימין ולבחירות חדשות", לשון הדברים. במכתב פומבי שפרסם סמוטריץ לאנשי עוצמה יהודית כתב כי, "כבר חודש אני מפציר גם בבית היהודי וגם בכם לא לחשוב על טובת המפלגה אלא על טובת עם ישראל וארץ ישראל. הציבור מצפה מאיתנו להתאחד ולא מבין למה זה לוקח לנו כל כך הרבה זמן. הוא לא קשוב בכלל לטענות של כל אחד מהצדדים, שחושב שהוא צודק ושמגיע לו יותר ולכן לא חותם ומתאחד. אם נמשיך למרוט אחד לשני את הנוצות לציבור פשוט ימאס מאיתנו. מכולנו. ובצדק. אנחנו באותה סירה. השמאל מתחבר, הערבים מתחברים, ורק אנחנו ממשיכים לריב. זה פשוט נורא".

מעוצמה יהודית נמסר בתגובה לחתימת ההסכם, "אנחנו מאחלים בהצלחה לבית היהודי ותקומה ומתפללים שיעברו את אחוז החסימה, ולא יזרקו לפח אלפי קולות. יחד עם זאת, ההודעה לפיה הם קוראים לנו להתחבר אליהם היא עוד ספין תקשורתי. במשך החודשיים האחרונים העדיפו בבית היהודי להפר את כל הסיכומים עם עוצמה יהודית, ובכללם סירבו לאפשר נציג מטעם עוצמה בצוות המו"מ הקואליציוני, הודיעו לעו"ד בן גביר כי לא ייכנס אוטומטית לכנסת, ובסופו של יום גם הודיעו כי לא יקיימו את התחייבותם במסגרת החוק הנורבגי. במקביל לא הפסיקו לתדרך ולהכפיש את עוצמה יהודית, כאשר חרף העובדה שמספר הטלפון של עו"ד בן גביר ידוע לרב פרץ, התקיימה רק פגישה אחת בין הצדדים מאז הבחירות. המסר שלנו הוא אחד: מי שרוצה חיבור לא משתמש וזורק. עוצמה יהודית תתמודד בבחירות הבאות על בסיס חיבורים הוגנים וראויים בגוש הימין", לשון התגובה.

מספר שתיים באיחוד הלאומי, ח"כ אופיר סופר לחתימת ההסכם ואמר כי, "‏מברך את חברי, השר בצלאל סמוטריץ'- יו"ר האיחוד הלאומי והשר ויו"ר הבית היהודי הרב רפי פרץ על המשך האחדות בין המפלגות. עם הברכה חשוב לי להצטרף לקריאה ליתר המפלגות והשחקנים בימין, חשבו על טובת הגוש לפני אינטרסים פוליטיים צרים והצטרפו אלינו".

מספר שתיים בבית היהודי, ח"כ מוטי יוגב, אמר "רצים ביחד – מנצחים ביחד. הציבור מבקש אחדות. אני מברך על ההסכם שהושג בין הבית היהודי והאיחוד הלאומי. אני קורא ומצפה משאר הגורמים בציונות הדתית לגווניה, לנהוג באחריות, לפעול לכך שמתוצאות הבחירות הבאות עלינו לטובה, נזכה במירב המנדטים ותקום בע"ה ממשלה לאומית".

בתוך כך, ראש הממשלה ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו מתכנן להתערב במאמצי האיחוד בימין וייפגש בקרוב עם ראשי איחוד מפלגות הימין השרים בצלאל סמוטריץ ורפי פרץ, וכן עם יו"ר עוצמה יהודית עו"ד איתמר בן גביר, כך דווח ב'ישראל היום'. על פי הדיווח, לא ברור אם ייפגש גם עם בנט, שקד ופייגלין, שאיתם היחסים האישיים מורכבים יותר, אך הוא צפוי להשמיע קריאות פומביות הקוראות לכל מפלגות הימין להתאחד. השר יריב לוין התייחס בשיחה עם 'ישראל היום' לנושא ואמר, "ראשי מפלגות הימין חייבים לגלות אחריות ולהתאחד. זהו תנאי הכרחי לניצחון הימין בבחירות. אם שוב ירוצו שלוש, ארבע או חמש מפלגות קטנטנות שרובן לא תעבורנה את אחוז החסימה, הימין יאבד את השלטון. יום אחד נתעורר ונגלה שהשמאל עלה, ונגיד 'טעינו'. אי איחוד בימין הוא הסכנה הגדולה ביותר שמרחפת על ארץ ישראל ועל שלטון הימין".

לוין, שידוע כמקורבו של נתניהו ומי שניהל את המו"מ הקואליציוני האחרון, מוסיף, "לא ייתכן שאחרי שמפלגות בימין לא עברו את אחוז החסימה ובזבזו שישה מנדטים שהיו מאפשרים הקמת ממשלת ימין יציבה, אנחנו שוב מוצאים עצמנו במצב שראשי המפלגות הללו מאיימים לרוץ לבד באותה מתכונת שנכשלה אז, ותיכשל גם הפעם. בנט, שקד, בצלאל, הרב רפי, פייגלין ובן גביר צריכים להיכנס לחדר אחד סגור, ולא לצאת משם עד שייצאו עשן לבן ורשימה אחת מאוחדת".

ביום שני השבוע התייחס ראש הממשלה במהלך שידור בפייסבוק, במענה לשאלת כתב 'חדשות 20', לפילוגים בימין ואמר כי, "אני מקווה שכולם יפיקו את הלקחים מהבחירות הקודמות, ראינו שהשארנו על הריצפה איזה חמישה מנדטים, אסור שזה יקרה". עוד הוסיף כי, "אני אדבר עם חברי שזה לא יקרה". כזכור, בבחירות האחרונות הפעיל ראש הממשלה את מלוא כובד משקלו ליצירת חיבור של הבית היהודי והאיחוד הלאומי עם אנשי עוצמה יהודית, חרף הביקורת הציבורית שספג. בכדי להוציא את האיחוד לפועל שריין את איש הבית היהודי ח"כ אלי בן דהן ברשימת הליכוד לכנסת, וכן הבטיח למפלגה 2 תפקידי שרים בכירים, ללא קשר למספר המנדטים שיביאו.

כחול לבן שוב מפולגת

המשבר ב'כחול לבן' נמשך: יו"ר תל"ם ח"כ בוגי יעלון נשמע שוב תוקף את יו"ר יש עתיד יאיר לפיד על חוסר הסכמתו לוותר על הרוטציה. בהקלטה שפורסמה ב'חדשות 12' נשמע יעלון אומר כי, "ברביעייה לפני כמה שבועות.. אז עמדתי נאמרה. אני יכול להגיד ש.. חוץ מיאיר לפיד שבעד הרוטציה, אף אחד לא בעדה". בראיון לאחר מכן ל'חדשות 12' הגיב יו"ר כחול לבן, בני גנץ, לפרסום ואמר כי, "היה דיונים בזמנו, היה דיבורים, גם בוגי אמר את זה בקולו. 'כחול לבן' זה גוף גדול, הנהגה רחבה, יש דיונים, זה תקין, זה בסדר, אותו דיון, כמו עוף החול ישוב לדבר עד סוף מערכת הבחירות הזו. זה אותו מבנה שהביא אותנו לשלושים וחמישה מנדטים, בהישג הקודם. יאיר הוא איש רציני, הוא איש מנוסה, הוא מבין פוליטיקה, בתורו הוא יהיה ראש ממשלה מצוין. אנחנו ממשיכים על פי ההסכם, בשותפות, יודעים להכיל את הבדלי הדעות". עוד הוסיף גנץ כי, "אני עומד בראש כחול לבן, בשותפות עם יאיר ועם החברים האחרים, זה מה שהיה בפעם הקודמת, זה מה שיקרה עכשיו. אתם תראו איך המערכת הזאת נכנסת לפעולה ומתכוונת לנצח כי צריך לנצח".

כזכור, בעבר פורסמו ציטוטים של יעלון אומר כי, "לפיד הלך על קמפיין נגטיבי, קמפיין של שנאה שעשה לנו נזק. הוא פגע בציבורים שבקלות יכולים היו למצוא בית בכחול לבן, או להפוך לשותפים שלנו בעתיד. הרוטציה שלו על ראשות הממשלה עם בני גנץ השפיעה על מצביעים לרעה. זה מגובה בסקרים, גם עכשיו". מספר שלוש המשיך אז במתקפה על מספר שתיים ברשימה, "יש לא מעט אנשים מהמרכז והימין שהיו רוצים ויכולים להצביע 'כחול לבן', אבל חוששים מהעמדות שלו. הוא מצטייר יותר אנטי. חשבנו שהוא יהיה גורם מחבר, אבל יש מי שמושכים אותו שמאלה". עוד הוסיף יעלוו בשיחות שקיים כי, "יאיר לפיד הפך לנטל על מפלגת כחול לבן, חשבנו שהוא יעזור לנו להמריא, אבל לא ממש".

מטעמו של יעלון נמסר אז בתגובה לדברים, כי "כחול לבן תתמודד בבחירות הקרובות בראשות בני גנץ, ומאחוריו הנהגה חזקה ומאוחדת, במטרה להרכיב את הממשלה הבאה לטובת אזרחי מדינת ישראל. יאיר לפיד הוא חבר ושותף לדרך. אני ממליץ ליריבינו הפוליטיים להתמקד בדעת הקהל ולא להמציא סכסוכים דמיוניים".

מה? מה פתאום?

ראש הממשלה נתניהו התייחס בשידור החי ביום שני לעניין חוק החסינות: "לא כללנו שום שינוי בחוקי החסינות עם המפלגות איתן חתמנו הסכמים קואליציוניים. הלכנו להקים איתן ממשלה, אף אחד לא ידע שלא נקים ממשלה, והעובדה היא שלא כללנו את זה. אין צורך בזה, לא צריך את זה, קודם כל כי לא היה כלום ולכן גם לא יהיה כלום אבל מעבר לכל דבר אחר – יש חוק קיים ולא צריך חוקים חדשים. זה הכל בלופים של אהוד ברק שמקשקש על ״קץ הדמוקרטיה״ – זה קשקוש ואוויר חם. לא יהיה שום שינוי בחוקי החסינות". במהלך הדברים וכחלק מתשובות לשאלות הציבור תקף נתניהו גם את ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, שהכריז בשבוע שעבר על הקמת מפלגה חדשה וחזרתו לפוליטיקה. "אהוד מי?", שאל נתניהו בגיחוך. "הוא אחת הבדיחות, רודן קטן".

בשידור חי שהעביר במסגרת פתיחת הקמפיין שלו, טען נתניהו: "לא כללנו שום שינוי בחוקי החסינות עם המפלגות איתן חתמנו הסכמים קואליציוניים. הלכנו להקים איתן ממשלה. אף אחד לא ידע שלא נקים ממשלה, והעובדה היא שלא כללנו את זה. אין צורך בזה, לא צריך את זה, קודם כל כי לא היה כלום ולכן גם לא יהיה כלום אבל מעבר לכל דבר אחר – יש חוק קיים ולא צריך חוקים חדשים".

אהוד ברק הגיב: "לא יהיה כלום כי אין כלום? ביבי, אני מכיר אותך היטב. לפי קצב פליטת השקרים, מחוג הלחץ שלך מתקרב ל-100. ביבי, תשתה קצת מים. רק התחלנו". מכחול לבן נמסר: "זהו זיגזג נוסח נתניהו מודל 2019: אפריל: ״לא אקדם חוק חסינות״. מאי: קונה מפלגות במו״מ רק תמורת חוק החסינות. יולי: ״לא יהיה שינוי בחוקי החסינות". מישהו עוד מאמין לו?".

בתוך כך, בתחילת השבוע פרסמו ב'חדשות 12' פרטים מחקירתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו במשטרה בידי ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה דאז תנ"צ כורש ברנור. נתניהו ניסה להסביר מדוע העמיד לרשות ארנון מילצ'ן מסוק של חיל האוויר. בתגובה לדברים פרסם ראש הממשלה סרטון בו האשים את הכתב שחשף את הדברים – גיא פלג, כדובר של גנץ ולפיד.

בתוך כך, ראש הממשלה ממשיך להסתבך בחקירותיו, כאשר השבוע פורסמו ב'חדשות 12' תמלולי חקירת ראש הממשלה בנימין נתניהו בתיק 1000, על ידי ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה דאז תנ"צ כורש ברנור. מהתמלולים עולה כי ברנור חושד כי נתניהו העמיד לרשות ארנון מילצ'ן מסוק של חיל האוויר לצורך נסיעה לירדן, אך נתניהו משיב בחקירה: "לא זוכר, יכול להיות, לא זוכר".

אך מתברר, כי העוזרת של מילצ'ן, הדס קליין, שנחשבת לעדת מפתח בתיק ושבמשטרה סומכים על אמינותה, סיפרה בחקירה כי מי שארגן את המסוק ואת הפגישה עם מלך ירדן היה בכלל ראש המוסד דאז מאיר דגן ז"ל, וככל הנראה בכלל מדובר במסוק ירדני ולא במסוק של חיל האוויר הישראלי, כך לפי תמלולים שנחשפו ב'ווינט'.

החוקר שאל את קליין: "ביקור של מילצ'ן וטאטא אצל מלך ירדן. מי ארגן? מילצ'ן? הייתה לך מעורבות בזה?". קליין השיבה: "מי שארגן את הפגישה היה מאיר דגן. אנחנו לא יכולים לארגן פגישה כזו. את עלות המסוק אנחנו שילמנו. לדעתי מי שחיבר אותנו לחברת המסוקים (הירדנית) היה מאיר דגן. יכול להיות שאני מתבלבלת עם ביקור של (ג'יימס) פאקר. יכול להיות שאז לקחנו מסוק של המלך. בכל מקרה אני לא זוכרת ממש טוב את האירועים האלה". מילצ'ן עצמו הוסיף, "נסענו עם טאטא – אני ומאיר דגן – למלך ירדן". עוד הוא סיפר בחקירה על המאמצים למצוא מקום מתאים לפרויקט סמוך לגבול ולגשר אלנבי: "אני לא זוכר באיזה מיקום, ואז נסענו עם טאטא אני ומאיר דגן למלך ירדן, לעבדאללה. ואני לא אשכח איך המלך קפץ על דגן. ואז סיכמנו שאנחנו מקימים קו ייצור של מכוניות נאנו קאר".

ראש הממשלה בנימין נתניהו מיהר לקפוץ על המציאה ומיד לאחר הפרסום ב'ווינט' עלה לשידור חי בפייסבוק כשהוא מקריא את הכתבה תוך כדי חיקוי של כתב 'חדשות 12' גיא פלג. בשידור אחר העלה נתניהו האשמה כלפי מי שהיה בעבר שר ביטחון בממשלתו וכיום במפלגת כחול-לבן, משה יעלון. "כשבוגי היה שר ביטחון, הוא לקח מסוק לחתונה של בתו", טען ראש הממשלה.

השארת תגובה