האולטימטום של הגברת מרחוב בלפור

מעון ראש הממשלה
מעון ראש הממשלה

בעוד חודשיים וקצת, הבחירות לכנסת ה-22. כפי שמסתמן, הגושים הנוכחים נשארים בגודלם הנוכחי, התיק"ו המשתק עלול להמשך. גוש המרכז-שמאל בראשות כחול-לבן, חייב את הערבים בכדי לנסות להקים קואליציה. יהיה מעניין לראות את איווט ליברמן מתרווח בכורסת המיניסטר, ליד אחמד טיבי ואת בוגי יעלון לצידו של איימן עודה. לאנשי מרצ, עמיר פרץ וחברי הסיעה השמאלית שבשמאלו, זה לכתחילה. לאהוד ברק אין בעיה עקרונית, עם כלום. ב'קרב-חייו' נגד רוה"מ בנימין נתניהו נפרצו כל הגבולות וההגבלות.

גוש הימין, בראשות הליכוד והמפלגות הדתיות, חייב ניצול מקסימאלי של ׳כל קול׳ במחנה הימין-חרדים, בכדי לשבור את התיקו הקיים והמסתמן. לזכות ולראות את הרב רפי פרץ, בצלאל סמוטריץ, אילת שקד, נפתלי בנט, איתמר בן גביר ומשה פייגלין חוברים לגוש אחד מלוכד, "חזון אחרית הימים" – ימין. זה יקרה בלית ברירה, קל זה לא יהיה. בימים הקרובים רוה"מ יוזעק אישית לטפל בארגון ומיצוב הסיעות שמימינו, למפלגה אחת גדולה. בכנסת ה-21 הפתרון היה, הצבתו של הרב בן-דהאן ברשימת הליכוד. היום זה לא יספיק, לא אתפלא באם לכנסת ה22 יהיו שניים ויותר, משוריינים ברשימת וע״ח הליכוד. כל האפשרויות פתוחות.

בליכוד עדיין ישנם שמשתעשעים ברעיון, גוש ימין אחד מלוכד, שבראשותו ובמרכזו הליכוד ואיתם כל מפלגות הלוויין מימין. לדעתם כך יגיעו ל-50 מנדטים פלוס החרדים ולקואליציה יציבה. הבעיה, הגב' מרחוב בלפור שמה ווטו חריף על שילוב איילת שקד בליכוד בכל צורה שהיא. ווטו דומה צפוי להיות, נגד שילוב נפתלי בנט ברשימה. לצורך העניין לא משנה באם זה שילוב ישיר בליכוד, איחוד סיעות עצמאיות או בלוק טכני.

המפלגות החרדיות מהוות את שובר השוויון והאפשרות למהפך. מגעים עוד אין, דיבורים בשפע. במפלגות החרדיות כבר הפנימו שבאם גוש הימין לא יקבל רוב, באיזושהי צורה הם ישלמו את המחיר. תירקם קואליציה חליפית בלעדיהם. האפשרות הנוספת, להיות שותפים למהפך בליכוד שיבחר לעצמו מנהיג חדש, אזי גוש ה'רק לא ביבי' יהיה שותף פוטנציאלי למועמד החליפי. השבוע שיגר סגן שר הבריאות הרב ליצמן, מכתב זועם לעורך-המודיע, בטאון אגודת ישראל ובו מחה על 'אפשרות' שעלתה מתוך דפי העיתון, שיהדות התורה תתמוך במועמד מהליכוד, חליפי לבנימין נתניהו. השם המוזכר גדעון-סער. במכתבו הנוזף מפרט סגן השר: ״כקורא קבוע וותיק של המודיע התפלאתי מאוד נוכח דיווח שבעיני הוא שגוי ולא מספיק ראוי, שמופיע היום בעיתון, תחת הכותרת "שמועות בליכוד: תחילת התארגנות בשיתוף סער – ליום שאחרי נתניהו".

"מעבר לעובדה שבדיקה רגילה הייתה מגלה שהדברים אינם מאומתים בכלל, הרי שיותר ממוזרה הסתמכות העיתון/הכתב על שמועות", הוסיף ליצמן תוך שהוא נוזף בעורך העיתון והכתב שהביא את הידיעה. מכתב חריג בכל קנה מידה.

סגן השר מיהר למזער נזקים פוליטיים והבהיר "מהראוי לציין בהערת אגב, כי המשתמע מן הדיווח אינו משקף את עמדת יהדות התורה וכי הסיעה דבקה בעמדתה לתמוך בראש הממשלה בנימין נתניהו בהרכבת הקואליציה גם אחרי הבחירות האחרונות". ללא ספק. אך מה יקרה כשלא תהיה ברירה? והברירה תהיה, לשבת באופוזיציה משמימה, או שותפות עם ליכודניק אחר, ברירה שתשמר את מנעמי ותפנוקי הקואליציה? כולם יודעים את התשובה, רק אידיוט כותב אותה בביטאון המפלגה.

בכחול-לבן מודעים לבעייתם. בשביל להרכיב ממשלה בלי נתניהו הם חייבים את החרדים. הערבים יכולים להיות איום טאקטי, לא ׳חשיבה אסטרטגית׳ לטווח ארוך. בטווח המאד קרוב, ממשלה שתיסמך על אצבעות החכי"ם הערבים תתפורר בפיצוץ בלתי נמנע, בצוק העיתים. מאידך, ממשלה שתוקם ללא הליכוד, תביא מהר מאד לשבר בליכוד, הסתלקות נתניהו מהמפה, אזי השמים פתוחים לכל מתמודד אחר. מימין וממרכז.

רא״ל מיל ח״כ גבי אשכנזי, מועמד ברשימת כחול-לבן לכנסת ואחד מהרביעייה המובילה גם בבחירות הקרובות, אומר בריאיון: בתקופה האחרונה "התברר שלביבי אין גוש. אנחנו נוכל לשבת גם עם החרדים, לא רק עם ליברמן". בהמשך הריאיון הסביר אשכנזי, כי בבסיס הקואליציה שהם ינסו לגבש, יש מקום ברור למפלגות החרדיות. ההבטחות החרדיות שלא לשבת עם יאיר לפיד ובוודאי תחת לפיד, לא יחזיקו מים, באם תסתמן קואליציה לעומתית חליפית בלעדיהם. בפוליטיקה אין רגשות ו-או חשבונות.

אהוד-ברק בפוליטיקה, לא בהכרח ׳רע ליהודים׳. ברק פרקטי וענייני, כשר ביטחון היה שר קשוב לצרכי הציבור החרדי. חוק-טל רשום בלעדית על שמו. אילולא התערבות הבג"ץ הסאגה המתמשכת הייתה נמנעת. כבר היום אהוד-ברק מדבר בגלוי ובפומבי על ביטול חוק הגיוס, לכתחילה. אמירה אמיצה ואופיינית לברק הפוליטיקאי, שממרומי גילו המתקדם לא סופר אף אחד. בשביל להפיל את בנימין נתניהו, אהוד ברק יעשה הכל! אבל הכל. הוא ישחרר שחרור גורף את בני הישיבות ולחילופין, ישלח משאיות ומשטרה צבאית לגייסם מאולמות הישיבות. לברק אין מעצורים. ׳המטרה׳ מקדשת ומאפשרת כל תוצאה. באם לצורך ממשלה ללא ביבי יצטרכו את החרדים. אהוד ברק יתן את ההכשר המהודר גלאט, לכל דרישה חרדית. כשבראש הקואליציה עומדים 4 רמטכ"לים לשעבר, אין הרכב בבג״ץ שיתערב. כסף-תקציבים מעולם לא היוו בעיה אמיתית.

המפלגות החרדיות קשרו את עתידם בקשר-גורדי עם הליכוד ונתניהו אישית. הימין המסורתי הרבה יותר קרוב רעיונית וחברתית. בעבר החרדים והדתיים היו בשותפות ארוכת ימים ותועלת, עם מפלגת העבודה לדורותיה ובגרסתה האחרונה ׳המערך׳, מפלגות שהתמקמו במרכז הפוליטי. השינויים במפה הפוליטית בישראל, הלחץ הבלתי פוסק מאירופה וארה״ב וההתפתחויות בשטח, קירבו את הליכוד למרכז ודחפו את מפלגת העבודה שמאלה. באופן טבעי החרדים חברו לממשלות הליכוד. הכל בר שינוי ותחליף.

בתקופה הקרובה, לפחות עד יום הבוחר והקמת הקואליציה, המפלגות החרדיות יזכו לליטופים וקריצות מכחול-לבן, פרץ וברק. מאידך, לסיכולים ממוקדים ופרצי שנאה, ממי שמחפש קולות במגזר השונאים. בדיוק לשם איווט ליברמן מכוון את חיציו, בתקווה לקושש קולות ימין, שהשנאה לדת/חרדים תגרום להם להעביר את הצבעתם לגוש החליפי. ליברמן הצהיר שלא ישב עם החרדים והסמוטריצ׳ים. טעות פוליטית שתרחיק ממנו מצביעי ימין ולא תוסיף לו עוד קולות. בפועל, ׳ישב גם ישב׳, בינתיים ליברמן מהמר ומאמין, שזה מה שיגדיל את בסיס הקולות הפוטנציאלים למפלגתו. העתיד יוכיח.

לסיכום שאינו סוף. ללא קואליציית ימין חרדים ברוב ברור, שתסתמן במוצאי הבחירות לכתחילה, יהיה מפץ ושינוי מהותי בפוליטיקה. מפלגות יתפרקו, איחודים חדשים יתאחדו, ראשים יערפו, הפוליטיקה והפוליטיקאים יסתדרו במערכים חדשים ושונים. הקדמת בחירות בפעם השלישית לא אופציה אמיתית. מה שבטוח יהיה מעניין.

השארת תגובה