על כורחו: בעלי החיים החולים לא יומתו

השירותים הוטרינרים הזניחו את בעלי החיים, גם העמותה לא עמדה בעומס ובעלי החיים חלו – השירותים הוטרינרים החליטו להרוג את בעלי החיים, כשבית המשפט הטיל אחריות – משרד החקלאות נבהל

השר אורי אריאל
השר אורי אריאל
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

לאחר שבית המשפט העליון הוצרך להסתמך על דברי השירותים הוטרינרים שקראו להמית את בעלי החיים החולים, סייג בית המשפט העליון את פסקו ב'אלא אם כן יימצא פתרון אחר'.

במשרד החקלאות הבינו כי אם יתברר לאחר המתת בעלי החיים כי 'היה פתרון אחר' הרי שאיי מי מבינהם עשוי ליתן את הדין על הרג בעלי חיים שלא כדין ושלא לצורך.

במשרד החקלאות נענו לאחד מהרעיונות שעלו מקרב הציבור באשר לבעלי החיים החולים. הצעד הראשון הוא מניעת נדידת המחלה מבעליי החיים החולים אל חיים אחרים – והיעד שנבחר הינו קנדה בה לא מצוי זבוב החול, המעביר את המחלה, לכן, נעתרו הרשויות הקנדיות לפניית משרד החקלאות להעביר אליהם את בעלי החיים.

בית המשפט העליון (בשבתו כבית משפט לערעורים מנהליים) קיבל את ערעור המדינה בנושא הטיפול בכלבים וחתולים שנגועים במחלת הלישמניה ופסק כי החלטת השירותים הווטרינרים במשרד החקלאות מידתית וכי החובה למנוע סכנה ממשית לבריאות הציבור גוברת על אינטרס ההגנה על בעלי החיים, וכי אין מנוס אלא להורות על המתת בעלי החיים אלא אם ימצא תוך 30 יום פתרון אחר.

שר החקלאות, אורי אריאל, שרבות נטען אודות התנהגותו אל מול בעלי החיים. הגיב לאחר מציאת הפתרון: "אני מברך על שיתוף הפעולה בין משרד החקלאות, ארגון "נח" (התאחדות הישראלית של ארגונים להגנת בע"ח) וארגון Dog Tales Rescue הקנדי בכך שהצלחנו להציל את חייהם של בעלי החיים. גם במקרה זה החלטתי יחד עם השירותים הווטרינריים לנהוג לפי שיטת בית הלל וכך גם בכל מקום שמתאפשר לשמור על בעלי החיים מבלי לפגוע בבריאות הציבור".

מנהל שירותים וטרינריים במשרד החקלאות, ד"ר תמיר גשן: "בזכות שיתוף הפעולה הטוב בין השירותים הווטרינריים של שתי המדינות, לאחר שיחות שקיימתי עם מקבילי הקנדי והסינרגיה בינינו, נעתרה קנדה לבקשתנו ותקלוט אליה את כל בעלי החיים שפינינו, זאת בנוסף ל-16 בעלי החיים שכבר העברנו לפני כחודש".

תחילתו של הסיפור לפני כשנה כאשר לאחר זעקות רבות של אזרחים, נענו מפקחי משרד החקלאות ופינו עשרות כלבים וחתולים מכלבייה של עמותת "גירגורים" בצפון הארץ. עוד בזמן הפינוי ראו המפקחים כי בעלי החיים במתחם סובלים מתחלואה ומבעיות גופניות קשות. בעלי החיים הועברו למתקן מוגן של משרד החקלאות לצורך טיפול. במתקן המשרד נתגלה כי הרוב של בעלי החיים נגועים בטפיל לישמניה אינפנטום הגורם ל-"לישמניאזיס ויסצרלית"- מחלה קשה ומדבקת לבעלי חיים ולבני אדם, שפוגעת באיברים פנימיים עד כדי מוות, ומסוכנת במיוחד לתינוקות ולאוכלוסיות עם מערכת חיסונית מוחלשת.

למחלת הלישמניה הויסצרלית אין אפשרות מניעה וגם טיפול תרופתי ארוך בתרופות המשמשות כיום כנגד המחלה לא מרפא את החולים לחלוטין, והם נשארים נשאים העלולים להדביק אחרים.

על כן, לאחר התייעצות עם משרד הבריאות, ולנוכח חוות דעתם של אנשי המקצוע, כי העברת בעלי החיים לאימוץ מהווה סכנה ממשית לבריאות הציבור עד כדי מוות, בטענת חשש לבריאות הציבור ובמטרה למנוע את התפשטות המחלה.

השארת תגובה