סקר קובע: הישראלים רוצים את ליברמן – לא את החרדים

60% מהציבור תומך בעמדת ליברמן להקמת ממשלת אחדות ללא המפלגות החרדיות – עמדתו של אביגדור ליברמן להקמת ממשלת אחדות אזרחית רחבה ללא המפלגות החרדיות זוכה לתמיכת 60% מהציבור, כולל 94% ממצביעי כחול לבן

אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

60% מהציבור היהודי הבוגר תומך בעמדת אביגדור ליברמן להקמת ממשלת אחדות ללא המפלגות החרדיות. כך עולה מסקר שערך מכון סמית עבור עמותת חדו"ש- לחופש דת ושוויון. תמיכה זו משותפת ל-94% ממצביעי כחול לבן, 85% ממצביעי העבודה, 95% ממצביעי ישראל ביתנו, 75% ממצביעי כולנו, 79% ממצביעי מרצ וכמחצית (48%) ממצביעי הליכוד.

עוד עולה מהסקר כי 53% מהציבור עשויים להחליט למי להצביע על בסיס מידת המחויבות של המפלגה לקדם את חופש הדת והשוויון בנטל. רק 14% סברו כי זה יחליש את הסיכוי שיצביעו עבור מפלגה כזאת ו33% השיבו כי זה לא ישפיע על הצבעתם.

זהו סקר הבחירות השישי שעורכת חדו"ש בחודשים האחרונים בו שב ומתברר כי נושאי דת ומדינה ממלאים תפקיד משמעותי בשיקול הדעת של הבוחרים באיזו מפלגה לבחור, וכי רוב גדול בציבור רוצה בממשלת אחדות רחבה אשר תוכל לקדם את מימושה המלא של הבטחת מגילת העצמאות לחופש דת ולשוויון.

עו"ד אורי רגב, מנכ"ל חדו"ש – לחופש דת ושוויון הגיב לממצאי הסקר ואמר כי "ישראל מתקרבת סוף סוף להקמת קואליציה אזרחית רחבה, שהיא תנאי למימוש ערכי היסוד של חופש דת ושוויון בנטל והשתחררות מן התכתיבים של המפלגות הדתיות. רוב גדול בציבור רוצה בכך, ויגמול בבחירות למי שיתחייב לכך. אביגדור ליברמן הפנים זאת לאחר הבחירות באפריל, ויש לקוות שגם מפלגות אזרחיות אחרות, המחזרות בעצם הימים האלה אחרי המפלגות החרדיות, יבינו שהגיע הזמן לשינוי כיוון, להאזנה ונאמנות לבוחריהן, למימוש מלא של הבטחת מגילת העצמאות לחופש דת ושוויון, ולהפסקת המסחר בחירויות הפרט וכבוד האדם בתמורה לקולות הפוליטיקאים החרדים. ישראל רוצה וזקוקה לממשלה אזרחית רחבה".

סקר מכון סמית עבור עמותת חדו"ש מראה כי חיזוקה של מפלגת ישראל ביתנו בסקרי הבחירות השונים מבוסס על שאיפתו של הציבור למפלגות אשר יתחייבו לעקרונות חופש הדת והשוויון בנטל ויתחייבו לקידומם בכנסת ובממשלה, ורצונו לראות קואליציה אזרחית רחבה במקום ממשלה התלויה בקולות המפלגות החרדיות ונכנעת לתכתיביהן.

במענה לשאלה "אם מפלגה קיימת, התואמת את השקפתך הפוליטית בסוגיות ביטחון וכלכלה, תודיע שהיא מחוייבת לעקרונות חופש דת ושוויון בנטל וכי תפעל לקידומם בכנסת ובממשלה אם תשתתף בקואליציה הממשלתית – האם הדבר יחזק או יחליש את הסיכוי שתצביע/י עבורה בבחירות הבאות?" השיבו זו הפעם השלישית רוב הציבור היהודי הבוגר שהביע דעה בנושא כי הדבר יחזק את הסיכוי כי יצביעו עבור מפלגה זו [53% בסקר הנוכחי, 52% בינואר, 57% במדד הדת והמדינה 2018 – טרם הוחלט על מועד קיום הבחירות, והשאלה הייתה תיאורטית].

במענה לשאלה שבאה לבחון את יחסו של הציבור לעמדתו הדרמטית החדשה של ליברמן, ["אביגדור ליברמן הכריז כי יתמוך אך ורק בהקמת ממשלת אחדות אזרחית רחבה, שבבסיסה הליכוד וכחול לבן, ללא המפלגות החרדיות וללא כניעה לדרישותיהן בתחום הדת. האם את/ה תומך/ת בגישה זו להקמת הקואליציה הבאה או מתנגד/ת לה?], מתברר כי הדבר זוכה לתמיכה של רוב חד משמעי מהציבור היהודי הבוגר, וכי 60% תומכים בה, בהשוואה ל-40% בלבד המתנגדים.

את הנתונים האלה יש לראות על רקע ממצא קודם עקבי שעלה בסקרי חדו"ש, לפיו רוב גדול, הולך ומתרחב, מקרב בעלי הדעה תומך בכך שאחרי הבחירות תוקם ממשלה אזרחית רחבה, על בסיס הליכוד וכחול לבן, אשר לא תהיה תלויה במפלגות החרדיות ותקדם חופש דת ושוויון בנטל [74% בסקר מחודש יוני, 66% בחודש אפריל – לאחר הבחירות, 65% בחודש מרץ]

את התמיכה העיקרית למהלך הדרמטי של ליברמן ניתן למצוא, שלא במפתיע, בקרב הציבור החילוני והמסורתי-לא-כל-כך-דתי [83% ו-74% בהתאמה], ובהתפלגות למחנות הפוליטיים – בקרב המרכז [83%] המרכז הנוטה לימין ולשמאל [73% ו-80% בהתאמה]. תמיכה במהלך של ליברמן קיימת בקרב 94% ממצביעי כחול לבן, 85% ממצביעי העבודה ואף רוב בקרב מצביעי מרצ ובקרב המתכננים להצביע עבור מפלגתו של ברק. תומכים בכך אף 48% מאלה שהצביעו ליכוד.

לנוכח התבטאויותיהם של כמה מראשי כחול לבן ויושב הראש החדש של מפלגת העבודה, כמו גם התבטאויות לא ברורות של אהוד ברק בנושאי חופש הדת והמצפון, חשובים במיוחד הממצאים באשר להתפלגות המשיבים שענו כי מפלגה התואמת את השקפת עולמם בנושאי בטחון וכלכלה תזכה בהצבעתם בסיכוי רב יותר אם תתחייב לקדם חופש דת ושוויון בנטל בפעולתה בכנסת ובממשלה. רוב עקבי מקרב הציבור היהודי הבוגר ייחס לכך משקל משמעותי על פי סקרים שנערכו מזה חודשים, אך בשלב זה רק אביגדור ליברמן הסיק את המסקנות העולות מנתון ברור זה וכבר החל לקצור את פירותיו הפוליטיים. הסקר שערכה חדו"ש בחודש אפריל הצביע על כך שכחול לבן היתה מגדילה את כוחה בקרב אלה שלא הצביעו עבורה אם היתה נוקטת עמדה נחושה ומחוייבות לחופש דת ושוויון.

בסקר הנוכחי עולה כי ביחס למפלגות האזרחיות, ואף הימין החדש שמתכוון להריץ נפתלי בנט, רוב המתכננים להצביע עבורם מציינים כי מחוייבות לפעול לקידום חופש דת ושוויון בנטל תהיה בעלת משקל ותגביר את הסיכוי כי יצביעו עבור מפלגה התואמת את השקפת עולמם אשר תתחייב לכך, בהשוואה לאלה המשיבים כי הדבר יקטין את הסיכוי. בקרב השוקלים להצביע כחול לבן : 81% מול 4%!, בקרב השוקלים להצביע מפלגת העבודה: 73% מול 4%, ישראל דמוקרטית: 62% מול 19%, הימין החדש : 53% מול 18% [יש להביא בחשבון שלמעט הליכוד וכחול לבן, יש להתייחס בזהירות לנתונים המתייחסים למפלגות האחרות, הקטנות יחסית, בשל המספר הקטן של מצביעיהם במדגם המייצג].

הסקר נערך באמצעות הטלפון בין התאריכים 7-8 ביולי 2019 בקרב מדגם מייצג של 500 איש מקרב האוכלוסיה היהודית הבוגרת בישראל (גילאי 18 ומעלה). טעות הדגימה – 4.5%±.

14 תגובות
 1. ליברמן צודק רק ממשלת אחדות ליכוד וכחול לבן יחד עם ליברמן הגיע הזמן שתהיה ממשלה רחבה ללא הדתיים

 2. 60% ?
  חיים בסרט

 3. ברור מי מעוניין באחדות ללא חרדים הערבים והשמאלנים ההזויים שאין להם זיקה ללאום לדת היהודית לשבת, לדגל ישראל לתורה, ה' ישמור אותנו מכל אלה

 4. של מי הסקר?

 5. אסור להצביע לליברמן אסור .אפס זירו.גדול.

 6. כולל הערבים

 7. יופי, סקר ממומן, תוצאות לפי הזמנה.
  לא שעל סקרים שאמורים לפחות להיות אובייקטיבים אפשר לסמוך.

 8. סקר לא הבנתי

  הסר השקר או רמאות הסוקר
  המטרה לתייג אותו בבחירות כי השאל פתאום מחבק אותו
  התקשורת והעיתונות למה שונאים אותם

 9. את ליברמן רוצים משמאל כל אןכלי החזיר ועוכרי היהודים , הדת היהודית ועוכרי מדינת ישראל.

 10. רק ממשלה המבוססת על חופש דת ושוויון בנטל ללא החרדים

 11. בושה לרוסים המסתננים כאן המהגרים.
  בושה לכולם לחוגגי הרוצח הניתעב סילבסטר.בושה לכל עם ישראל.
  עם ישראל מת!

 12. לא מאמין לחצי מילה של ליברמן. הוא ילך עם החרדים כמו שהלך בבחירות לעיריות. אבל רק לא עם נתניהו. ורק מטעמים אישיים של אגו.

 13. 180% בעד דווחים סבירים. להיכן נעלמו 60% המצביעים בקלפי. ואולי הכוןנה שיש יותר מ-100% כי לוקחים בחשבון נפטרים וילדים שעדיין לא הגיעו לגיל בחירה (למזלם).

 14. לא יעזור.., ליברמן צודק במאה אחוז בנושא הזה

השארת תגובה