החלב שקניתם יכול להיות טוב גם אחרי התאריך

בכפוף לאישור בית המשפט ומשרד הבריאות תנובה תשנה את הסימון על מרבית מוצריה במקום "לשימוש עד", לסימון "עדיף להשתמש לפני" מה שירחיב את טווח השימוש במוצרים למי שיחפוץ

קרטון חלב
קרטון חלב
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אם עד היום מיהרתם להשליך לאשפה מוצר חלב בגלל שעבר עליו התאריך, מתברר כי אין לכם מה למהר כל-כך, כך עולה מפשרה בתביעה ייצוגית נגד תנובה שהוגשה לביהמ"ש המחוזי בירושלים. זאת על פי פרסום של מירב קריסטל בידיעות אחרונות.

בתביעה נטען כי תנובה נותנת למוצריה (למעט גבינות מלוחות וחמאה) תוקף קצר מדי, שכן היא מסמנת אותם בסימון "לשימוש עד" – המיועד לפי התקן לסימון מזון ארוז מראש למוצרים רגישים מאוד, במקום בסימון "עדיף להשתמש לפני", המיועד למוצרים שאינם רגישים לקלקול. בכך היא גורמת לצרכנים להשליך מוצרי חלב בחלוף התאריך שסומן עליהם, מטעה אותם ומסבה להם נזק כספי.

תנובה טענה בתגובה, כי היות שבתקנים החלים על סוגים ספציפיים של מוצרי חלב יש לסמן "לשימוש עד", ובשל תחושות שעלולות להיגרם מצריכת מוצרי חלב שעברו קלקול מיקרוביאלי, הוחלט מתוך זהירות ואחריות לסמן את כל מוצרי החלב את הנוסח "לשימוש עד".

בנוסף, טענו בחברה, כי לפי סקר שביצעה, אנשים לא מחליטים האם לזרוק מוצר חלב לפי ההתנסחות המקדימה את התאריך אלא לפי התאריך עצמו. ולכן, אין לכך השלכות מבחינת שימוש הצרכנים.

על פי הסכם הפשרה, החל משנה לאחר אישורו, תשנה תנובה את הכיתוב כאמור על מרבית מוצרי החלב שלה במקום "לשימוש עד" ל"עדיף להשתמש לפני".

בנוסף, תוסיף תנובה הסבה על הקרטונים של ליטר חלב 3% "בדקו את עצמכם, מוצר חלב סגור, המסומן "עדיף להשתמש לפני" עשוי להיות ראוי לצריכה גם אחרי התאריך, אולם איכותו עלולה להיפגע". ההסבר יופיע במשך כשנה לסירוגין במשך פרקי זמן של 4 חודשים, זאת כדי להפנות את תשומת אליו. והוא יפורסם גם באתר האינטרנט של החברה.

אם הפשרה תאושר, צפויות להיות לכך השלכות גם על מחלבות נוספות.

מתנובה נמסר בתגובה: ״תנובה סבורה שהכיתוב המקדים לתאריך המסומן על מוצרי החלב שלה ("לשימוש עד") מתאים לתקן וראוי. כל שתנובה הסכימה לו, במסגרת הפשרה המותנית, הוא שאם דעת משרד הבריאות תהיה שהכיתוב החלופי "עדיף להשתמש לפני" מתאים לתקן, רק אז תסכים תנובה לשנות את הכיתוב הנוכחי. במקרה שכך יקרה, תנובה תוסיף על אריזות קרטוני חלב מתוצרתה ובאתר האינטרנט שלה, לתקופה מסוימת, הסבר על משמעות הכיתוב החדש. עמדת משרד הבריאות בנושא טרם הוגשה לבית המשפט."

השארת תגובה