מינהל התכנון: נמליץ לבטל את תכנית תמ"א 38

החל המאבק על תכנית תמ"א 38, החשש: סיכון חיי אדם ועליית מחירים • במינהל שוקדים על תכנית מעבר ועל היום שאחרי ביטול התכנית

פרויקט תמא 38 של חברת צרפתי שמעון ברחוב מעלות בחולון קרדיט הדמייה וויופוינט מוקטן
פרויקט תמא 38 של חברת צרפתי שמעון ברחוב מעלות בחולון קרדיט הדמייה וויופוינט מוקטן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

על פי הודעת הלשכה המשפטית של מינהל התכנון, תכנית המתאר הנוכחית תמ"א 38 – לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה, התקפה עד למאי 2020, לא תוארך עוד לתקופה נוספת.

במכתב נמסר: "תמ"א 38 צפויה להסתיים, עפ"י הוראות התמ"א עצמה במאי 2020. מינהל התכנון נערך בימים אלה ובוחן אפשרויות שונות בעניין זה.

עמדת מינהל התכנון הינה כי קיימת עדיפות לקדם פרויקטים של התחדשות עירונית, באופן מתחמי, תוך מתן מענה לצורכי ציבור והיבטים תכנוניים נוספים, אשר יתרום לשיפור רווחת התושבים. זאת, על פני מתן היתר נקודתי במגרש או לבניין בודד.

כמו כן, מינהל התכנון בוחן הוראות מעבר והוראות נוספות, בנוגע לבקשות להיתרים מכוח התמ"א המצויות בהליכים מתקדמים בוועדות המקומיות, תכניות שנערכו לפי סעיף 23 לתמ"א ועוד".

עוד צוין במכתב כי "בנוסף, בוחן מינהל התכנון את האפשרות לקידום תיקון חקיקה בעניין, שיעסוק, בין השאר, בהרחבת סמכותן של הועדות המקומיות להסדיר נושאים אלה במסגרת תכנית בסמכותן".

מכתב זה בא כתגובה לפנייתם של עו"ד יצחק נטוביץ' ואבי ללום יו"ר משותפים של פורום קניין ומקרקעין בלשכת עו"ד, המכתב נשלח בתגובה לפנייתם ובה בקשה לקיום פגישה דחופה בנושא, וזאת לאור ראיונות וכנסים בהם דלית זילבר, מנהלת מינהל התכנון, אמרה כי יש לבטל את התכנית.

אולם למרות עמדת מינהל התכנון, אין בעמדה זו די כדי קבלת החלטה, מינהל התכנון כפוף למועצה הארצית לתכנון ובנייה והיא הסמכות האמורה לקבוע האם תמ"א 38 תוארך ל5 שנים נוספות או תבוטל. אך אין ספק שלעמדת מינהל התכנון השפעה משמעותית בקבלת ההחלטה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה, המורכבת הן מנציגי ממשלה, שלטון מקומי, ונציגי ציבור.

במשרד השיכון וכך אצל מרבית הקבלנים מתנגדים לביטול תכנית תמ"א 38. "תמ"א 38 צריכה להמשיך להתקיים וככל שזה תלוי בנו – היא תמשיך להתקיים", מצהירה נציגת משרד השיכון, עינת גנון, סמנכ"לית הרשות להתחדשות עירונית.

לדבריה, "ביטול תמ"א 38, בהיעדר חלופה אחרת, יכול להביא לעליית מחירים ניכרת בשוק הדיור, למרות כל המאמצים שנעשו בשנים האחרונות כדי לעצור את עליית מחירי הדיור. אי אפשר לעצור ביום אחד הכל. כיום התחדשות עירונית מהווה 15% מהתחלות הבנייה במשק – ו-14% ממכירת הדירות החדשות ב-2018 היו בהתחדשות עירונית – רובן דרך תמ"א 38. יש מקומות שבהם אין כדאיות כלכלית פרט לתמ"א 38, ויש גם שכונות שלמות שצריך לשמר בהן תמהיל ולא לצופף לגובה באופן חד-ממדי, והתפקיד שלנו הוא לתכנן ולשמור על התמהיל הזה. אי-אפשר לשתק את השוק ולהגיד שעוד חצי שנה יורדת לטמיון. זאת תהיה עצירה נוראית של השוק".

לסיום היא מציינת, כי "אי-אפשר להפסיק את התוכנית לפני שתהיה חלופה אחרת מאושרת".

כך גם באופן דומה מתבטא ראול סרוגו, נשיא התאחדות בוני הארץ: "ביטול תמ"א 38 ללא פתרון חלופי מהווה הפקרה של חיי תושבי מדינת ישראל. תמ"א 38 נוסדה ב-2005 כתוכנית להצלת חיי אדם ולא כתוכנית להתחדשות עירונית. התוכנית נוסדה כתוצאה של המלצת הוועדה הבינמשרדית להיערכות לרעידות אדמה, מתוך מחשבה שהפתרון היצירתי של מתן זכויות בנייה יוביל לחיזוק בנייני מגורים, ללא השקעה תקציבית של המדינה. לקח זמן ומספר תיקונים עד שהמגזר העסקי וחברות הבנייה בשיתוף המתכננים, השמאים ועורכי הדין הרימו את הכפפה והתייצבו לצד המדינה במאמציה לפתור את חיזוק הבניינים".

סרוגו ציין כי "השאלה כיום היא לא האם תתרחש רעידת אדמה שתמוטט אלפי בתים ותותיר עשרות אלפי אזרחים ללא קורת-גג, תוך גרימת נזק של מאות מיליארדי שקלים למשק – אלא מתי זה יקרה".

סרוגו הודה כי "הבעייתיות שקיימת בתמ"א 38 בהיבט התכנוני מוכרת וידועה, ובהחלט ישנם מקומות בהם פתרונות של בניית מתחמים שלמים בפינוי-בינוי שיענו על צורכי הציבור הם יעילים יותר, אך זה לא פתרון של הכול או כלום, ולא צריך לשפוך את התינוק עם המים. גורמי התכנון, ממינהל התכנון ועד לוועדות המקומיות, יכולים גם לתכנן מתחמים כאלה – אך באותה עת להוציא לפועל פרויקטים של תמ"א 38, ואין בכך סתירה".

סרוגו הוסיף כי ביטול התמ"א אף יביא לקיטון משמעותי של 12 אלף יחידות דיור בשנה מהתחלות הבנייה באזורי הביקוש ולעליית מחירי דירות. "אני קורא למועצה הארצית לתכנון ובנייה לא לקבל את ההמלצה חסרת האחריות של מינהל התכנון, שלא ברור מדוע פורסמה כעת – כשנה לפני מועד פקיעת התוכנית שגורמת לאי-ודאות מוחלטת בתחום. יש ענף שלם של חברות בנייה, יזמים, עורכי דין, שמאים ואחרים שמתפרנסים רק מתמ"א 38, וביטולה יביא כאמור להקטנת היצע הדירות, לפיטורי עובדים וחלילה לפשיטות רגל ולהאטה בצמיחה של הענף והכלכלה הישראלית. במקום לחסל אותה, אפשר וצריך לתקן את תיקון מספר 4 לתמ"א, שיתקן את אותם כשלים תכנוניים בד-בבד עם המשך קיומה, כי בסופו של דבר היא מצילת חיים. בכל תהליך ההתחדשות העירונית יש מקום לפרויקטי פינוי-בינוי וגם לפרויקטים של חיזוק מבנים בתמ"א 38".

לעומת זאת, נציגי השלטון המקומי צפויים לתמוך בביטול התכנית, לאחר שהתנגדו לתכנית מראשיתה.

למרות האי־ודאות, במינהל התכנון כבר נערכים לביטול תמ"א 38 ומגבשים הצעת חוק שתכלול הוראות מעבר לסיום התוכנית. הצעה זו אמורה גם לתת מענה למאות הפרויקטים שכבר יצאו לדרך על בסיס התכנית.

על פי דיווח בכלכליסט, דיון ראשון בהוראות המעבר צפוי להתקיים בוועדת המשנה לעניינים תכנוניים עקרוניים כבר בסוף החודש, ואילו המועצה הארצית עשויה להידרש לנושא כבר בספטמבר

השארת תגובה