כישלון תכנית מחיר למשתכן

לאור העלויות הגבוהות של תכנית מחיר למשתכן, כאשר בשנה שעברה עלויות התכנית מסתכמות ב7 מיליארד ש"ח לצד אפקטיביות נמוכה וחוסר היענות מצד הקבלנים, מסתמן כי תכנית מחיר למשתכן לא תחודש ע"י הממשלה הבאה

כחלון, צילום פישל רוזנפלד
כחלון, צילום פישל רוזנפלד
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

העלות הגבוהה של מחיר למשתכן, היא חלק מהסיבות לגירעון ההולך וגדל בתקציב המדינה, כאשר רק בשנה שעברה עלותה הסתכמה בסכום של 7 מיליארד ש"ח, אבל היא לא סיפקה את התוצאה המתבקשת – הורדת מחירי הדיור.

כידוע, הממשלה הבאה תידרש לשורת קיצוצים בתקציב ועליות מסים, כך שלעלות גבוהה זו שחלקה מושלכת על השנים הבאות, משקל ניכר בחריגה בגובה הגירעון.

במקביל, זכתה התכנית לשלל ביקורות חריפות, הן מצד הקבלנים והן בעיתונות הכלכלית, וזאת על רקע העיוותים הרבים שיצרה התכנית בשוק הדיור. במסגרת התכנית שיווקה הממשלה אלפי דירות בהוזלה של כ20% ממחיר השוק לקבוצות זכאים על פי גורל.

אולם, התערבות מלאכותית זו רק יצרה שורה של בעיות. כך למשל צמצמו הקבלנים את התחלות הבנייה שלהם, וזאת מחשש להפסדים על רקע פעילות התכנית. צמצומים אלו מתורגמים בסופו של דבר באי הוזלת ואף להתייקרות של מחירי הדיור. כך שהעלות הגבוהה של התכנית לא רק שלא תורגמה בצורה אפקטיבית אלא היא הייתה לשווא.

בנוסף, ההפרשים בעלויות בין המקומות בהם שווקה התכנית, יצרה פער בהיקף ההטבה שניתנה ע"י הממשלה, בין זוגות בעלי רקע כלכלי חסון לבין זוגות בעלי רקע כלכלי חלש יותר. מעבר לכך, במסגרת התכנית לא ניתן כלל מענה לזוגות צעירים בעלי רקע כלכלי חלש ביותר הנמצאים ללא הון התחלתי או הון התחלתי נמוך ביותר, לרכישת הדירה, כשהם הינם הזקוקים ביותר לסיוע ממשלתי בדרך לדירה, בעוד שבעבר בנתה הממשלה עשרות אלפי יחי"ד לדיור בשכירות.

המורכבויות הרבות של התכנית, שהתבטאו בין היתר במפרט דירה קשיח שנועד להוזיל את העלות הסופית של מחירי הדירות, גרמו למתיחויות רבות בין הקבלנים לזוכים, ולחוסר שביעות רצון על ידי הזוכים.

הקבלנים שמלכתחילה לא התלהבו מהתכנית, ניגשו בהדרגה לחלק מהמכרזים בלית ברירה, היות שחלק ניכר מהמכרזים של המדינה היו במסלול תכנית מחיר למשתכן. אולם, בחודשים האחרונים, ניכרת ירידה משמעותית בהיקף המכרזים במסלול זה להם נמצא זוכה.

על רקע כל הסיבות הללו, ועל רקע העובדה כי שר האוצר משה כחלון, שמלכתחילה דחף את התכנית והכריז עליה כתכנית הדגל שלו להורדת מחירי הדיור, מתרחק מאזכור שמו לגבי התכנית, מסתמן בשוק הדיור, כי תכנית מחיר למשתכן סיימה את דרכה.

2 תגובות
  1. אנשים אינטרסנטים מנסים בכח להפיל תוכנית טובה..

  2. מאיפה אתם ממציאים את מה שאתם כותבים, מחיר למשתכן התוכנית הטובה ביותר שעשתה אי פעם מדינת ישראל, היא תשאר תמיד, רק ככה הקבלנים יפסיקו לשדוד אזרחים

השארת תגובה